Pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti). Foto: Facebook Piráti

Někteří jejich návrh na sběr údajů o odběru elektrické energie vítají, na pražské Piráty se však v posledních dnech snáší také velká kritika, a to mimo jiné i od jejich koaličního partnera. O co v kauze údajného šmírování pražských bytů jde?

Hledaje možnost, jak vyřešit bytovou v krizi v Praze, přišli Piráti s návrhem získat od společnosti PRE údaje o odběru elektrické energie v pražských bytech. Chtěli tak ověřit domněnky hovořící o tom, že mnohé z nich jsou svými vlastníky nevyužívané. Proti návrhu vypracovat analýzu se ovšem hned spustila kritika od opozice a také od lídra koaličního partnera Pirátů Spojených sil pro Prahu a předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila.

„Bohužel je před námi krize koalice. Spor o tom, jestli má rada zasahovat do soukromého vlastnictví, je spor ideový. Chceme, aby se koalice sešla a chceme si vyjasnit, nakolik chtějí naši koaliční partneři do soukromého vlastnictví zasahovat. Pro nás je to nepřijatelné a bylo by to fatální,” řekl Pospíšil v neděli serveru Novinky.cz.

Dnes už víme, že po páteční schůzce koalice se nápad zametl pod koberec, jak na svém twitterovém účtu indikoval právě Pospíšil a jak potvrdil také primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něho bylo rozhodnutí ustoupit z návrhu politické, koalice, v níž zasedá ještě hnutí Praha sobě, se ale shodla, že prázdné byty jsou problém.

 

 

 

Jak to celé začalo?

Pojďme si celou kauzu vysvětlit ještě podrobněji. Už v únoru se primátor Hřib na diskusi s občany vyjádřil, že reforma daně z nemovitosti – tedy její případné navýšení pro byty, které nejsou dlouhodobě obydleny – „je způsob, jakým situaci vyřešili ve Vancouveru a v některých jiných světových metropolích. Myslím, že není úplně vyloučeno, že i na toto dojde, protože to patří k mixu těch nástrojů.“ V debatě dále řekl, že Praha sice chystá jinou změnu zákona (jako vyšší územně samosprávný celek může podávat legislativní návrhy do parlamentu), ale nevyloučil, že na tento návrh může dojít.

Více se o návrhu začalo mluvit až v posledních dnech poté, co Hřib myšlenku vypracování analýzy vyjádřil v rozhovoru pro Aktuálně, kde uvedl, že je velmi málo objektivních dat na to, jak zjistit, kolik bytů je prázdných. Proto podle něj vedení město připravovalo analýzu ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) a PRE skrze odběr elektřiny, aby město vědělo, kolik prázdných bytů má. Hned nato se spustila kritika.

„Pan primátor nikdy nenavrhoval šmírování občanů přes elektroměry, tak z toho těžko můžeme couvat,“ reagoval na kritiku radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský. Ten dodává, že data společnosti PRE mají být čistě anonymní, tedy bez údajů o konkrétních bytech či jejich obyvatelích. Předseda TOP 09 však kontruje, že město má k těmto údajům o elektrickém odběru v jednotlivých městských obvodech přístup už dnes.

„Díky nim můžete zjistit, a teď si tedy přesná čísla vymýšlím, že jsou třeba na Praze 1 tři procenta odběrných míst, kde nedochází k odběru. Už vám ale na jejich základě nikdo neumí specifikovat, jestli se jedná o byty nebo nebytové prostory. Jestli jde Pirátům o tohle procento, tak ať si ho klidně zjistí, ale nevím, co z něj vyčtou,“ říká Pospíšil.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Foto: flickr.com

To potvrzuje také samotná společnost PRE. „Takto analyzujeme data pro energetickou koncepci, kde se sleduje zatížení jednotlivých obytných celků a částí. Nesoustředí se ale na byty nebo na jejich nízkou spotřebu,“ vysvětluje mluvčí PRE Petr Holubec a dodává, že firma je městu schopná poskytnout přesnější údaje zaměřené přímo na byty, na základě kterých by vedení města vidělo, kolik je v jednotlivých částech podle naměřené spotřeby elektřiny prázdných bytů. „Ale rozhodně nikdy nikomu nedáme data, která by si mohl někdo spojit s konkrétním bytem,“ upozorňuje.

Na stranu Pirátů se v celém sporu postavil předseda třetí koaliční strany Praha Sobě Jan Čižinský, podle kterého metropole podobnou analýzu potřebuje. Ani on případnou snahu o zavedení daně z prázdných bytů nevyloučil.

Co bude dál?

Koalice se tedy na pátečním setkání shodla, že prázdné byty jsou problém a jsou potřeba řešit. Zároveň však prozatím shodila ze stolu návrh na sběr údajů o odběru elektrické energie a případné zavedení vyšší daně.

„Nechci operovat s dojmy, že někdo vyhrál nebo prohrál. Důležité je, že naše principy ochrany soukromého vlastnictví naši koaliční partneři respektují a že jako koalice jedeme dál,“ řekl k tomu novinářům Pospíšil.

„Především jde o vítězství těch, kteří tvrdili, že to problém je. A to proto, že jsme se shodli, že to problém je a že ho budeme řešit,“ uvedl Hřib s tím, že Praha zkusí spíše nalézt pozitivní opatření, jak problematiku prázdných bytů řešit. „Je pravda, že žádné z těch opatření, která jsou navržena, není v kompetenci Prahy. Budeme muset jednat s ministerstvem financí, jelikož se jedná o záležitosti týkající se daňových úlev. Věřím, že tyto opatření lidi přimějí k tomu, aby v bytech bydleli, pronajímali je nebo šli do družstevního bydlení. U něj totiž bude fungovat odečitatelná položka jako u hypotečních úvěrů,“ vysvětluje.

Vedení města chce bytovou krizi řešit dalšími způsoby, v plánu je pokusit se zrychlit délku stavebních řízení, odblokovat brownfieldy nebo podpořit družstevní výstavbu.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..