Po celém Rusku v sobotu proběhly rozsáhlé demonstrace proti režimu prezidenta Vladimira Putina a proti zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. Protesty se tentokrát neomezovaly pouze na Moskvu a největší města jako v minulosti, ale konaly se i v řadě dalších měst, včetně Sibiře a nejvýchodnějších oblastí Ruska. Celkem se demonstrace konaly ve zhruba 90 městech. Protestující neodradily ani třeskuté mrazy a teploty klesající hluboko pod nulu. Na mnoha místech byly protesty tvrdě potlačeny policií, zadrženo bylo podle nevládního portálu OVD-Info k dnešnímu ránu 3324 lidí.

Protesty vyvolalo zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného, hlavního kritika Kremlu, který se minulý týden do Ruska vrátil z Německa po zotavení z pokusu o otravu, pravděpodobně provedenou Putinovými agenty. Navalný byl ihned na letišti zatčen a momentálně se nachází moskevské věznici, kde čeká na soud kvůli údajnému porušení pravidel podmíněného trestu. Hněv demonstrantů vůči ruskému vládci Putinovi ale vyvolal i Navalného videodokument, který zveřejnil krátce po svém zatčení. Pojednává o Putinově rezidenci na jihu Ruska, jejíž stavba měla být tak drahá, že si na ni ruský prezident nemohl legálně svým platem vydělat. I proto bylo heslem demonstrací „Putin je zloděj”.


Otrava lídra ruské opozice

Lídr liberální a protikorupční strany Rusko budoucnosti a předák ruské opozice vůči Putinově režimu Alexej Navalný loni v srpnu zkolaboval během letu letadlem, zachránilo jej včasné přistání a transport na specializovanou kliniku do Německa. Další vyšetřování ukázalo, že měl být otráven nervově paralytickou látkou novičok, což by ukazovalo na to, že v otravě má prsty ruská tajná služba FSB a stalo se tak na popud samotného Putina. Začátkem ledna potom Navalný zveřejnil video, ve kterém mluví se speciálním agentem ruské tajné služby a sám se vydává za vysoce postaveného člena FSB a rozebírá s ním detaily své otravy. Ve videu se objevily i nové informace, jako ty, že jed měl být ukryt v Navalného spodním prádle.

File:Навальный 13.jpg

Alexej Navalný, Foto: Wikimedia Commons


Při protestech byla rovněž zatčena i Navalného manželka Julia. K zatýkání předních tváří ruské opozice pak docházelo ještě před vypuknutím protestů. Demonstrace proti ruskému režimu se pak konaly i v Praze před ruskou ambasádou na Náměstí Borise Němcova.

Dění v Rusku odsoudili světoví státníci. Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko k propuštění Navalného a zadržených demonstrantů, v reakci na to Moskva USA obvinila, že se vměšují do ruských vnitřních záležitostí. Dnes dopoledne se k situaci v Rusku vyjádřil i český ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Odsuzuji brutální násilí i represe proti svobodě slova,“ napsal na sociální síť Twitter. Později doplnil, že na pondělním jednání rady ministrů zahraničí EU bude podporovat rozšíření sankcí vůči ruskému režimu.

Premiér Andrej Babiš ani prezident Miloš Zeman se zatím k situaci v Rusku nijak nevyjádřili.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..