Na necelých 300 školách po celém Česku si středoškoláci starší 15 let budou moct dnes a zítra nanečisto zvolit poslance. Umožní jim to účast v tzv. studentských volbách, které pořádají projekt Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni.

Vybírat můžou studenti ve 283 školách, které se do projektu přihlásily do minulého pondělí. Vybírat si budou ze stejných stran, hnutí a koalic, jež skutečně kandidují i v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Účastnit se můžou středoškoláci starší 15 let, a to v pondělí a úterý.

Konkrétní organizaci mají na starost volební komise složené ze studentů a pracující pod dozorem pedagoga. Hlasování by mělo probíhat obdobně jako při skutečných volbách – budete potřebovat občanku, musíte zajít za plentu a pak vhodit lístek do urny. Výsledky by měly být zveřejněny v úterý 21. září v podvečer.

Zatím poslední studentské volby pořádané Člověkem v tísni proběhly u příležitosti voleb do Evropského parlamentu v roce 2019. Studenti 246 středních škol (především gymnázií, ale zapojilo se také 22 učilišť) v nich volili nejčastěji pro Piráty (24,48 procenta), koalici TOP 09 a STAN (12,06 procenta) a recesistické hnutí Ano, vytrollíme europarlament (10,48 procenta). Naopak propadlo vládní hnutí ANO, které skutečné eurovolby vyhrálo – mezi středoškoláky mělo podporu pouhých 5,3 procenta.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..