Inflace roste, k moci se dostala nová vláda, dopady covidu jsou tu a o vlastním bydlení si mohou mladé rodiny nechat zdát. I tak se dá popsat, co nás letos čeká. Ekonomické výhledy na nový rok nejsou zrovna příznivé. Existují ale cesty, jak proti nepříznivým ekonomickým dopadům bojovat.

Rok 2022 bude, jak už zmínil premiér Petr Fiala (ODS) ve svém novoročním projevu, náročný a těžký, podle něj možná jeden z nejtěžších v historii samostatné České republiky. Přichází rok, ve kterém velmi pravděpodobně pocítíme dopady ekonomické krize spojené s pandemií na vlastní kůži. Rostou ceny energií, zdražují hypotéky, pohonné hmoty i potraviny a předměty každodenní potřeby. Česko se dlouhou dobu mohlo pyšnit jednou z nižších měr inflace v Evropské unii. Nyní se však jejímu nárůstu nevyhneme. Ministerstvo financí předpovídá, že průměrná míra inflace pro rok 2022 by se měla točit kolem 6 %. Dvanáctého ledna míra inflace činila dokonce 6,6 %, v dalších měsících by měla podle předpovědí klesat. Pro porovnání, predikce pro rok 2021 byla 3,5 %. Je tedy jasné, že peníze uložené na běžných bankovních účtech nebo doma pod polštářem budou drasticky ztrácet na hodnotě.

Jak se tomu bránit?

Vzhledem k tomu, že průměrná úroková míra spořících účtů v Česku se pohybuje kolem 1,5 % až 2 %, si musíme říct, že tradiční způsob spoření a uchovávání peněž nás v nynější situaci nespasí. Jako nejlepší řešení problému se nabízí investování. A Češi si toho jsou do určité míry vědomi. Zejména v covidové době si lidé uvědomili, že by měli investovat, aby jejich těžce vydělané peníze neztrácely na hodnotě. Nyní, podle průzkumu Generali Investmens CEE investuje 38 % Čechů. Minimálně desetinu příjmu pak investuje zhruba 15 % lidí a 10 % lidí investuje do kryptoměn.

Mezi nejoblíbenější formy investic patří drahé kovy (zlato a stříbro), nemovitosti, dluhopisy a v poslední době se také velmi rozmohly investiční fondy a již zmiňované kryptoměny, ty především mezi mladými. Můžeme tedy pozorovat pozitivní trend v tom, že lidé začali o svých penězích a investicích přemýšlet. Nezbývá než doufat, že lidé také přemýšlí o rizicích souvisejících s výše popisovanými praktikami.

Nejjednodušší forma investování

Hlavně v poslední době zažívají velký rozmach mobilní aplikace, které pomocí jednoduchého rozhraní umožňují nakupovat akcie, akciové fondy nebo kryptoměny. Často si můžete v aplikacích vytvořit vlastní portfolio z různých akcií či fondů a diverzifikovat tak své investice. Zní to krásně. V aplikaci si nakoupíte akcie, když jejich cena klesla, a později je prodáte za vyšší cenu. To je přece primitivní. Není to ale tak jednoduché. Pokud nerozumíte trhu a nevěnujete jeho analýze dostatek času, můžete se ošklivě spálit. Proto je lepší, pokud na to nemáte čas, svěřit tvorbu svého portfolia do rukou profesionálů.

Co by teda bylo dobré dělat?

Pokud tedy nechcete, aby byl pro vás byl rok 2022 (a všechny následující) rokem, kdy budete mít hluboko do kapsy a kdy budete přicházet o své úspory, měli byste s tím začít něco dělat. Pokud si nevěříte dost na to, abyste se pustili do investování na vlastní pěst, mnoho bank si již uvědomilo, že popularita investování roste a nabízí tak různé formy pomoci a speciální dedikované účty. Ekonomickým důsledkům covidu se jistě nevyhneme, můžeme se je ale pokusit minimalizovat a udělat si tak budoucnost ekonomicky přijatelnější.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..