Dnes se dostáváme k poslední skupině politických stran a to ke stranám středu politického spektra. Budeme znovu hovořit o těchto stranách v Čechách a uvedeme si i příklady ze světa.

Pro začátek můžeme říct, že reálně nic jako centristická strana neexistuje. To proto, že taková strana by musela být přesně ve středu spektra, na kterém leží pravicové a levicové strany. Samozřejmě žádná strana nemá přesně vyvážený program s levicovými a pravicovými body a tedy žádná není přesně ve středu. Hovoří se proto často o stranách středolevých a středopravých a obecně za centrismus se považuje užší oblast okolo středu politického spektra. Logicky strana středolevá má o něco více levicových programových bodů než pravicových a středopravá naopak.

V Čechách se mezi centristické strany řadí nejčastěji KDU-ČSL a Piráti.

Piráti (Česká pirátská strana) se profiluje spíše jako strana středopravá díky svému brojení proti „buzeraci“ (jak mají sami v programu) občanů, převedením většiny státní správy online či bojem proti cenzuře, omezování práv a ochranou živnostníků. Naopak mezi jejich spíše levicové body patří naprostá transparentnost politiků, úřadů či smluv, pomoc dlužníků a lidem v exekuci nebo snaha o kontrolování velkých korporací.

V Poslanecké sněmovně se jedná o novou stranu, Piráti do ní prorazili až po volbách v roce 2017. Momentálně jsou stranou v opozici a velmi často kritizují premiéra Andreje Babiše za nezodpovědné a netransparentní jednání či za „vykrádání“ jejich politického programu.

KDU-ČSL (Křesťansko demokratická unie – česká strana lidová) je středolevou stranou na českém politickém spektru. Mezi body, které ji řadí nalevo, je sociální podpora rodin s více dětmi, program dostupného bydlení (de facto sociální byty), přístup k daním a podpora sociálních politik. Naopak mezi pravicové body patří konzervativní přístup k „netradičním“ rodinám a spíše skeptický pohled na současnou migrační krizi a církevní restituce (především jejich nezdanění).

Momentálně má KDU-ČSL ve sněmovně deset mandátů a je stranou v opozici. Bojuje momentálně proti návrhu komunistů na zdanění církevních restitucí a proti návrhu některých poslanců na legalizaci svatby homosexuálních párů.

Emmanuel Macron. Foto: Wikipedia

Momentálně asi nejznámější centristickou stranou ve světě (a jednou z mála, která to o sobě otevřeně tvrdí) je La République en marche, strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Mezi její pravicové rysy patří zrušení „solidární daně z bohatství“ a snaha o reformu francouzského sociálního státu v moderní stát, mezi levicové naopak odpouštění části sociálních odvodů některým skupinám obyvatel, zvýšení daně na pohonné hmoty nebo otevřený přístup k migrační krizi. Celkově se tak strana řadí spíše ke středolevým.

Politika Emmanuela Macrona a jeho strany především v oblasti daní vyvolala masové protesty organizované takzvaným hnutím Žlutých vest, kteří protestují zejména proti zvyšování cen pohonných hmot a proti pokračujícímu kolapsu sociálního systému ve Francii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..