Právě si prohlížíte Politická gramotnost – Evropský soud pro lidská práva
France: Building of the European Court of Human Rights in Strasbourg.
Photo from 10. October 2015., Image: 291543067, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Možná už jste o něm někdy slyšeli. Evropský soud pro lidská práva je často zmiňován v souvislosti s odvoláním kvůli nespravedlivým rozsudkům. O jaký typ soudu se vůbec jedná a jaké má pravomoci?

Jedná se o mezinárodní soud, který sídlí ve Štrasburku a aplikuje Úmluvu na ochranu lidských práv a základních svobod. Zřízen byl v roce 1959 a funguje v rámci organizace Rady Evropy, která není nijak spjatá s Evropskou unií.

Rada Evropy funguje jako samostatná organizace vedle EU a dohlíží především na ochranu lidských práv a základních svobod. Jejími členy je 47 evropských států včetně České republiky.

K soudu podávají žaloby (stížnosti) jednotlivci i státy, o nichž následně rozhodují soudci, kteří jsou nezávislí a nehájí zájmy žádného, ani vlastního, státu. Zjistí-li soud, že členský stát porušil jedno nebo více práv a záruk, vydá závazný rozsudek, podle něhož se dotyčné země musí řídit.

Stížnost lze soudu podat, pokud se domníváte, že ve vašem případě došlo k porušení práv a záruk uvedených v již zmiňované Evropské úmluvě. Je však důležité poznamenat, že soud nefunguje jako odvolací pro vnitrostátní soudy ani nemůže zasahovat do jejich jurisdikce.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..