Hnutí ANO 2011 je na politické scéně relativně krátce, něco přes šest let. I přes to má již za sebou skoro stejný počet skandálů jako úspěchů. Nadále ale v preferencích voličů oproti ostatním stranám vede. Pokud se o fungování strany a jejím programu chcete dozvědět více, pokračujte ve čtení.

Základní informace

Samotná strana ANO vznikla 11. května v roce 2012, jejím zakladatelem a centrální osobností je politik a podnikatel Andrej Babiš, původem ze Slovenska. Hnutí ANO 2011 navazuje na občanské sdružení Akce nespokojených občanů, které vzniklo na podzim roku 2011 po několika veřejných vystoupeních Andreje Babiše v médiích, kdy nepříznivě hodnotil stav společnosti a velmi kritizoval korupci. Hnutí samotné bylo zaregistrováno v průběhu roku 2012. Jako hlavní cíle si ANO dalo právě boj s korupcí a snahu prosadit ve všech sférách dobře fungující stát.

Hnutí pořádá jednou za jeden až dva roky sněm, kde probíhá volba nového předsedy a místopředsedů. Již od svého vzniku je vítězem stranických voleb a zároveň předsedou právě zakladatel hnutí Andrej Babiš. Mezi současné místopředsedy patří například Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál nebo Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje.

Výsledek obrázku pro andrej babiš plakát
Andrej Babiš. Zdroj: anobudelip.cz

Úspěchy ve volbách

V roce 2012 se několik kandidátů ANO podařilo získat křesla v senátních volbách, ale ani jeden z nich nepostoupil do dalšího kola.

V roce 2013 se ANO podařil první značný úspěch – ve volbách do Poslanecké sněmovny se hnutí s 18,65 % umístilo hned na druhém místě po ČSSD a získalo 47 z 200 mandátů. ANO pak spolu s ČSSD a KDU- ČSL vytvořilo vládní koalici.

Další volby do Poslanecké sněmovny, ty v roce 2017, dopadly pro hnutí ANO ještě lépe. Celkový zisk hlasů činil 29,64 % a pro ANO znamenal celých 78 křesel. Přes všechny komplikace se straně nakonec podařilo sestavit vládu spolu s ČSSD za podpory KSČM. V současné vládě má ANO 10 ministrů, včetně Aleny Schillerové jako ministryně financí, Dana Ťoka jako ministra dopravy Roberta Plaga jako ministra školství nebo Andreje Babiše jako českého premiéra.

K dnešnímu dni je v Senátu České republiky celkem šest zástupců hnutí ANO, v čele senátorského klubu je česká politička a učitelka Zdeňka Hamousová.

Ve všech okresech zvítězilo ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 hnutí ANO 2011. Zdroj: wikipedia.org

Program

Samo hnutí na svých webových stránkách pečlivě rozebírá svůj program krok po kroku. Jako svou první a hlavní prioritu uvádí bezpečnost České republiky a jejích občanů, čehož chce dosáhnout zpřísněním ochrany před nelegální migrací, bojem s pašeráky a navýšením financí věnovaných armádě. Dalším cílem strany je efektivní hospodaření státu a snaha o zvýšení platů a snížení daní, digitalizace státu a hlavně již zmíněný boj proti korupci.

Kontroverze okolo hnutí

Jedna ze skutečností, kterou opozice opakovaně kritizuje, je fakt, že Andrej Babiš jako významný český podnikatel vlastní korporaci Agrofert, která sdružuje velký počet firem z oblastí jako je potravinářství, zemědělství, technika, doprava (jmenovitě například Synthesia, Lovochemie, Kostelecké uzeniny, Olma nebo Penam) nebo média (pod Agrofert spadá vydavatelství Mafra, které vydává deníky jako Mladá fronta nebo Lidové noviny, provozuje rozhlasovou stanici Impuls nebo televizní stanici Óčko). Andrej Babiš také dlouhodobě čelí obviněním, že ovlivňuje svá média a manipuluje publikovaným obsahem.

Novou vlnu kritiky ze strany opozice i veřejnosti sklidilo hnutí a hlavně jeho předseda po rozhodnutí Ústavního soudu na Slovensku. Ten potvrdil, i přes mnohá Babišova odvolání, že Andrej Babiš skutečně v minulosti byl agentem komunistické tajné služby Státní bezpečnosti. Tento rozsudek vzápětí potvrdil i Evropský soud pro lidská práva. Premiér prohlašuje tento spor za neukončený a s rozhodnutím soudu stále nesouhlasí.

Další z velkých kauz okolo hnutí ANO se týkala nově jmenované ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Krátce po jejím jmenování v roce 2018 se objevily dohady ohledně její magisterské práce. Malá údajně velkou část práce nenapsala, pouze přebrala z učebnic a internetových stránek. Bývalá ministryně všechna tato tvrzení důrazně odmítla. Krátce nato se podobné pochyby objevily i v souvislosti s její diplomovou prací. Přesto, že si Malá stále stojí za tím, že k žádnému plagiátorství nedošlo, v červenci roku 2018 na tiskové konferenci po boku s Andrejem Babišem oznámila svou rezignaci. Její post měl zaujmout právě Andrej Babiš, což vzbudilo vlnu nevole, jelikož současný premiér byl v té době vyšetřován ohledně kauzy Čapí hnízdo (více o Čapím hnízdě zde).

Výsledek obrázku pro agrofert firmy
Firmy spadající pod Agrofert. Zdroj: danovyklub.cz

Přes veškerou kritiku i nespokojenost opozice a části veřejnosti je hnutí ANO 2011 stále jedním z nejsilnějších politických hráčů na české politické scéně a udělá vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále.

Zdroj náhledového obrázku: novinky.cz

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..