Předseda ODS Petr Fiala. Foto: FB ODS
V posledním článku z této série jsme psali o levici a levicových stranách. Proto je dnes čas se vydat na opačnou část politického spektra a podívat se napravo.
Již dříve jsme psali, že mezi základní hodnoty pravice patří rovnost příležitostí, svoboda jedince, volný trh či podpora svobodného podnikání a ekonomiky. Nyní si však přiblížíme ideje a programy jednotlivých stran.
Pravice v ČR
Mezi velké pravicové strany v ČR se tradičně řadí ODS, TOP 09 a STAN.
ODS, Občanská demokratická strana, vznikla po Sametové revoluci a od té doby byla jednou z nejvlivnějších a největších stran na politické scéně. Za vlád ODS (Václav Klaus, Mirek Topolánek, Petr Nečas) prošla ČR objektivně relativně úspěšně privatizací (stali jsme se nejen jednou z nejrychleji privatizovaných ale i nejstabilnějších postkomunistických zemí v Evropě) a ekonomickou krizí po roce 2008 (ČR oproti mnoha jiným státům nezvedla natolik výrazně svůj dluh a podařilo se jí díky úsporným opatřením relativně rychle vrátit na vzestupnou křivku, což byla nejen zásluha ODS, ale i ministrů za koaliční TOP 09). Stranu však také trápí odraz její minulosti a někteří tvrdí, že přetrvává dodnes. Tedy odraz divokých devadesátek a kontroverzních spolupracovníků či spolupracovnic premiérů Topolánka a Nečase. Některé osobnosti strany vyvolávají kontroverze i dodnes, třeba na poměry strany poněkud excentrický Václav Klaus mladší či Jana Černochová (oba euroskeptici varující před migrací apod.). Na druhou stranu má ODS i mnohé v politických kruzích velmi respektované osobnosti, ať už předsedu Petra Fialu či poslankyni Miroslavu Němcovou. Mezi hlavní programové body patří ochrana živnostníků, ekonomická svoboda, snižování daní a státní kontroly či investice do infrastruktury.
TOP 09 je relativně mladou stranou, která, jak název napovídá, vznikla v roce 2009. Mnozí její členové se tehdy stali členy přestoupením z jiných stran, např. KDU-ČSL (Miroslav Kalousek). Od svého vzniku do roku 2018 hrála v politice relativně významnou roli, byla ve vládě Petra Nečase a později relativně silnou opoziční stranou. V posledních volbách však spadla až k pětiprocentní hranici a stala se tak naopak jednou z nejslabších stran. Mezi její hlavní zásluhy patří úspora během ekonomické krize (Miroslav Kalousek jako ministr financí). Současným předsedou TOP 09 je Jiří Pospíšil, naopak mezi nejkontroverznější osoby patří Miroslav Kalousek, o němž mnozí tvrdí, že svými úspornými opatřeními okradl republiku. O čemž ale musíme objektivně pochybovat, už jenom proto, že během ekonomické krize okradená země by nejspíše neměla jedno z nejstrměji rostoucích HDP v EU. A lze i docela s jistotou prohlásit, že současný stav není zásluhou Andreje Babiše. Jeho zásluhou bude stav za 3 až 5 let, každý krok v politice má svoje dlouhodobé dopady až o léta později. Program je relativně podobný programu ODS, TOP 09 je však výrazně více proevropská kvůli absenci názorových proudů např. Václava Klause mladšího.
STAN, tedy Starostové a nezávislí, má ze všech stran nejblíže k TOP 09. Jinými slovy je jí tak podobná, že se těžko píše něco unikátního o STAN, co už nebylo řečeno o TOP 09. STAN byli v koalici s Topkou od svého vzniku a samostatně kandidovali především na místní úrovni, na které dodnes dominují. V parlamentu jsou dnes samostatnou stranou s proevropským a pravicovým programem opět obecně podobným ODS a TOP 09. Současným Předsedou je Petr Gazdík, volebním lídrem do parlamentu, který stranu protlačil i přes všechny nepříznivé predikce. Mezi další známé zákonodárce patří Jan Farský.
Pravice ve světě
Na světové pravicové strany se opět podíváme do Británie a USA, konkrétně na konzervativce a republikány.
The Conservative Party, tedy britští konzervativci, jsou největší britská pravicová strana. Momentálně jsou hlavní pro brexitovou stranou, kterou ale podobně jako labouristy zmítají vnitřní rozpory. Někteří ve straně chtějí brexit se smlouvou, jiní trvdý brexit bez smlouvy a někteří dokonce žádný brexit. Předsedkyně strany a premiérka Theresa Mayová tak má těžkou práci už jen s udržením strany pohromadě. Mimo brexit je hlavním programovým bodem i udržení celistvosti království, posilování průmyslu a zachování tradičních hodnot.
Republican Party, američtí republikáni, jsou tradiční pravicovou stranou, která v minulosti prosadila například zrušení otroctví (Abraham Lincoln) či uzbrojení SSSR ke konci studené války, což způsobilo jeho kolaps (Ronald Reagan). Jako hlavní programové body mají svobodu a především práva jednotlivce, dodržování ústavních práv, snižování daní a ochranu průmyslu. Na druhou stranu se dnes mnozí konzervativnější republikáni profilují výrazně proti požadavkům homosexuálů či transsexuálů, třetí vlně feminismu, imigraci nebo potratům.