• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

SPD je nejvíce kontroverzním aktérem české politické scény. Pravicově populistické hnutí, které je někdy označované jako krajně pravicové, se silně vymezuje vůči Evropské unii, migraci a islámu a zároveň prosazuje přímou demokracii či odvolatelnost politiků. Má za sebou také několik méně či více kontroverzních afér. Pojďme se na hnutí SPD podívat podrobněji!

Příběh známého podnikatele

Hnutí SPD (celým názvem Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura) je úzce spjato s osobou jeho zakladatele a předsedy Tomia Okamury. Okamura je český podnikatel s česko-japonsko-korejskými kořeny. Již před vstupem do politiky byl veřejně známý jako viceprezident a mluvčí Asociace cestovních kancelářích, za kterou často vystupoval v médiích.

Do politiky Okamura vstoupil v roce 2012, když byl zvolen senátorem za Zlínsko. Hned po tomto úspěchu se rozhodl kandidovat v prezidentských volbách v lednu 2013. Jeho tým sesbíral potřebný počet podpisů, ovšem ministerstvo vnitro velký počet podpisů neuznalo, takže nakonec kandidovat nemohl.

V květnu 2013 založil hnutí Úsvit přímé demokracie. Na podzim téhož roku získal Úsvit ve volbách 6,88 % hlasů a Okamura se stal poslancem. Jádrem volebního programu tehdy bylo prosazování přímé demokracie (přímá demokracie je systém, ve kterém občané o politických otázkách rozhodují přímo v referendu místo toho, aby o nich rozhodovali prostřednictvím volených zástupců – pozn. redakce). Již tehdy program obsahoval nacionalistické a protiimigrační prvky, ovšem Úsvit se na tato témata začal soustředit až po vypuknutí migrační krize.

V roce 2015 byl Tomio Okamura spolu s Radimem Fialou vyhozen z poslaneckého klubu Úsvitu kvůli podezřelému účetnictví hnutí. Okamura si měl například nechat vyplatit peníze sám sobě. Úsvit ještě několik let existoval jako bezvýznamná strana, zatímco Okamura spolu s Fialou založili hnutí SPD, které ve volbách v roce 2017 získalo 10,64% hlasů.

Tomio Okamura
Zdroj: Wikipedie

Program

Ačkoliv SPD stejně jako Úsvit prosazuje přímou demokracii a odvolatelnost politiků, tak nejdůležitější místo v programu zaujímá téma Evropské unie a migrace. SPD zastává euroskeptické pozice a chce uspořádat referendum o vystoupení z EU. Silně se vymezuje vůči migraci, zejména islámské migraci.

SPD je společensky konzervativní, podporuje tradiční rodinu a vymezuje se proti multikulturalismu. Program se dotýká sociální problematiky (např. otázka exekucí), proto by se laikovi mohlo zdát, že hnutí je ekonomicky levicové. Jenomže program strany není rovnostářský, jelikož SPD se například vymezuje vůči různým menšinám.

SPD můžeme označit jako protestní hnutí, protože se vymezuje vůči tradičním politikům.

Zdroj: Facebook SPD Prostějo

Evropská nacionalistická rodina

Na evropské úrovni SPD úzce spolupracuje s dalšími pravicově populistickými stranami jako je například francouzská Národní fronta Marine Le Penové, italská Lega nebo nizozemská Strana pro svobodu. Všechny tyto strany jsou euroskeptické a protiimigrační. Naopak kladný vztah mají k Rusku. V Evropském parlamentu společně tvoří frakci Evropa národů a svobody (ENF).

SPD je často vyčítán nedostatek vnitrostranické demokracie. Podle kritiků je SPD řízeno centrálně a řadoví členové nemají možnost ovlivňovat politiku strany. Zajímavé je, že hnutí Úsvit mělo pouze devět členů. Ovšem nizozemská Strana pro svobodu (PVV) je ještě podivnější. Má totiž pouze jednoho člena, kterým je její předseda Geert Wilders.

Tomio Okamura a předseda italské Legy Matteo Salvini
Zdroj: Facebook Tomia Okamury

Současnost

Druhým nejvýznamnějším představitelem SPD je Radim Fiala, pravá ruka Tomia Okamury, který je 1. místopředsedou hnutí, předsedou poslaneckého klubu a dříve byl poslancem za ODS. Veřejnosti známý je například poslanec Miloslav Rozner. V senátních volbách za SPD kandidoval blízký spolupracovník Václava Klause staršího Ladislav Jakl. Do evropských voleb hnutí vede Ivan David, bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD.

Na konci roku 2017 vzbudil značnou kritiku tajemník hnutí, který ve sněmovní restauraci podle svědků „posílal homosexuály, Romy a Židy do plynu“. Podle zprávy ministerstva vnitra hnutí SPD dominuje šíření rasové a náboženské nenávisti v České republice.

V únoru 2019 SPD zrušilo celou moravskoslezskou krajskou organizaci poté, co její kontroverzní předseda Lubomír Volný oznámil, že bude proti Okamurovi kandidovat na funkci předsedy strany. Volný a další dva poslanci SPD z Moravskoslezského kraje pak založili novou stranu Jednotní – Alternativa pro patrioty. Ačkoliv je nepravděpodobné, že by tato nová strana mohla uspět, je možné, že se SPD rozpadne stejně jako dříve Úsvit.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..