Jedna z nejmladších tradičních politických stran má za sebou jen desetiletou kariéru. Za tu dobu si už ale stihla rozhodovat ve vládě ale také se s odřenýma ušima dostat do opozičních lavic.

U zrodu strany, v červnu 2009, stáli tři zásadní muži  všichni s pestrou politickou minulostí. Byli jimi Miroslav Kalousek (dlouholetý člen KDU-ČSL, který dokonce stál tři roky v jejím čele), Karel Schwarzenberg (tehdejší senátor a nestraník za Zelené) a Starosta Petr Gazdík, který se zasloužil o dlouholetou spolupráci TOP 09 s jeho domovskou stranu. Předsedou strany byl na prvním sněmu jednohlasně zvolen Karel Schwarzenberg.

Ze svých bývalých stran si zakládající členové přinesli nejen zkušenosti, ale také značně podobnou politickou orientaci.

Vydělení se z původních stranických struktur se zanedlouho ukázalo jako velmi výhodný strategický tah. Už ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 totiž získala TOP 09 třetí nejlepší výsledek (KDU-ČSL ani Zelení se do Sněmovny vůbec nedostali). Mladá strana se tak stala součástí vlády Petra Nečase spolu s podnikatelským projektem Víta Bárty Věci veřejné.

Ve vládě připadlo TOP 09 pět ministerských křesel. Členové strany tak spravovali například resort zdravotnictví (Leoš Heger), financí (Miroslav Kalousek) či zahraničních věcí (Karel Schwarzenberg).

Nečasova vláda nastoupila v době ekonomické krize, což s sebou neslo řadu specifik a také ministři TOP 09 se s nimi museli vypořádat.

Leoš Heger čelil protestním akcím zdravotníků s názvem Děkujeme, odcházíme. Kalousek, který prosazoval poměrně striktní spořící pravicovou ekonomiku, zase vyvolával četné protesty českých odborářů. Jeho postoj ho na dlouhou dobu dopředu determinoval (toho nejdřív neváhala využít opozice, o pár let později na to směle navázal například Andrej Babiš).

Po pádu Nečasovy vlády a předčasných volbách v roce 2013 se TOP 09, s necelými 12 %, stáhla do opozice. Počtem hlasů ale přesto předstihla bývalého koaličního partnera ODS (Věci veřejné se po četných skandálech rozpadly a voleb vůbec nedožily). Změnami prošla i koalice s hnutím STAN, od této chvíle spolu strany spolupracují už jen na parlamentní úrovni.

Poměrně výraznou událostí byla kandidatura tehdejšího stranického předsedy Karla Schwarzenberga v prezidentských volbách v témže roce. Schwarzenbergovi se zde (naposledy) podařilo intenzivně zprofanovat politiku svou i TOP 09. Po prohře v druhém kole voleb s Milošem Zemanem se mírně stáhl z centra dění.

Výrazné strukturální změny zastihly stranu v listopadu 2015. Do předsednického křesla usedá Miroslav Kalousek, Karlu Schwarzenbergovi je věnován symbolický post čestného předsedy. Na pozici místopředsedy se poprvé objevila mladá poslankyně Markéta Pekarová Adamová.

Přes zčeření vnitrostranických vod a výskyt nových tváří ale straně klesaly preference. Do voleb v roce 2017 navíc TOP 09 kandiduje sama, bez hnutí STAN.

TOP 09 tak bojovala o každou setinu procenta, aby se dostala do sněmovny. 5,31 % hlasů bylo pak ve volebním štábu halasně oslavováno (i když podle kritiků nebyl takový výsledek důvod k velkému velebení). Výsledky voleb nicméně znamenal úspěch například pro Dominika Feriho, který se tak stal nejmladším poslancem v české historii.

V listopadu 2017 se stal novým předsedou tehdejší europoslanec a dnešní pražský zastupitel Jiří Pospíšil (byť byl sám faktickým členem strany pouhý měsíc).

Poslední úspěch oslavila strana ve volbách do Evropského parlamentu, zde už opět v úspěšném spojení s hnutím STAN, LES a Zelenými. Stejně jako Piráti získali tři mandáty.

TOP 09 je pevně zakořeněná v tradiční proevropské středopravé politice. Ideologicky se v ní mísí liberalismus s konservatismem či křesťanskou demokracií.

Hlásí se také k ochraně lidských práv, v tomto ohledu symbolicky navazuje na tradice politiky bývalého prezidenta Václava Havla. Trvale kritizuje populismus a směry extrémní levice i pravice.

Miroslav Kalousek na protičínské demonstraci; foto: Petr Zewlakk Vrabec.

Pevně zakořeněná a stálá ideologie v poslední době straně a jejím partnerům působila i komplikace. Naposledy, když předseda Jiří Pospíšil položil pirátský návrh na monitoring pražských bytů, kterých je kritický nedostatek.

V některých případech se jako mírně pokrytecká ukázala i podpora lidských práv. Paradoxní například bylo, když se Miroslav Kalousek na demonstraci oháněl tibetskou vlajkou; stejný Miroslav Kalousek, který seděl ve vládě, která do Číny vyvážela dlouhé palné zbraně.

Přes některé kontroverze se ale jedná o poměrně konzistentní politickou stranu s jasnými názory. V poslední době navíc s větším vlivem mladých, proevropsky orientovaných lidí. Poměrně vydařené evropské volby navíc mohou naznačit, že se TOP 09 odrazila od svého politického dna.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..