V červnu minulého roku založená Trikolóra by se podle některých průzkumů mohla dostat do Poslanecké sněmovny. Její předseda Václav Klaus ml. chce vrátit stát občanům, věří mu 42 % občanů. Na politické scéně se objevuje nová konzervativní strana se silným a rebelským předsedou.
„Mně to připomíná něco jako židovský výbor, jo, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem, ale jinak prostě děláme to, co nám řeknou,” řekl v březnu 2019 v Poslanecké sněmovně Václav Klaus mladší a odstartoval tím sled událostí, které vyvrcholili založením vlastní politické strany.
Po přirovnání výše zmíněným výrokem schválování zákonů podle předpisů EU k rozhodování o složení transportů do koncentrančních táborů, byl Václav Klaus mladší vyloučen ze strany. Klausovy drsné výroky se rozcházely s ideou strany strany. Jako prorok dalšího vývoje vyloučení Klause z občanské demokracie komentoval nedávno zesunulý šéf Senátu Jaroslav Kubera: „Když ho vyloučí, tak mučednictví je velmi oblíbené a Václav Klaus ml. to umně využije a získá na tom body.“
Otec a syn
Václav Klaus mladší je syn bývalého prezidenta Václava Klause, který byl prezidentem v letech 2003 až 2013. Václav Klaus je spoluzakladatelem občanské demokracie, ze které byl syn minulý rok vyloučen. Otec se proslavil v devadesátých letech velkou kuponovou privatizací jako způsobem, jak zprivatizovat národní majetek. V nové synově straně má také zastoupení, je předsedou odborné komise pro zahraniční politiku.
Trikolóra
Nově založenou stranu můžeme na politické názorové škále definovat jako konzervativní pravici. V programu Trikolóry nechybí body týkající se podpory podnikatelů. Trikolóra chce zrušit zákon o EET zavedený vládou premiéra Babiše. Strana je značně kritická k Evropské unii a volá po reformě Evropské unie, kterou si představuje v navrácení Evropské unie do stavu před Lisabonskou smlouvou. Lisabonská smlouva vešla v platnost v roce 2009 a Evropskému parlamentu přiděluje pravomoci týkající se až 40 různých odvětví. Tím Evropskou radu staví na roveň evropské Rady ministrů. Zároveň Smlouva zvyšuje hodnotu občanských iniciativ.
Samotný název strany, program i internetové stránky mají silný nacionalistický charakter. Strana chce vrátit stát občanům a obnovit státní suverenitu. Václav Klaus říká, že konzervatismus je punk dneška. Témata genderu a ochrany klimatu program strany označuje za ideologie. Používá nálepky jako mulitkulturalismus. Mluví proti migraci, která vede k „nevratným změnám ve složení původních národů Evropy“. V programu se objevují výrazy jako „mocenský bruselský byrokratický aparát“.
Podle politologů Trikolóra ve volbách může přebrat hlasy KSČM a SPD. Podle půrzkumu agetury Kantar CZ z listopadu 2019 by se Trikolora dostala do Sněmovny.
Co se týče mediálního pokrytí Klausovy strany, nejaktivnější jsou Parlamentní listy, v kterých má podíl senátor Ivo Valenta. Ten straně věnoval půl milionu. U Valenty to ale není žádná výjimka, v minulosti daroval finance STANu i ODS.
Vystupování strany občas může připomínat model „strany jednoho muže.“ V rozhovorech pro média silně dominuje sám předseda Klaus. Je velmi aktivní na svých sociálních sítích a sází i na živé setkání s občany. Na podzim Klaus s kolegyní Zahradníkovou objížděl republiku a novou stranu představoval.
Podle agentury CVVM ze září minulého roku Václavu Klausovi věří 42 % občanů. Václav Klaus tak rozbil blok politiků ANO na prvních příčkách výzkumů důvěry, na kterých politici ANO od roku 2014 dominovali. A není to jediné prvenství. Za rok 2019 získala Trikolóra přes 7,4 milionů korun na darech od podpůrců, což se žádné jiné straně za uplynulý rok nepodařilo.
Nevěřte průzkumům
Přestože na svém profil Klaus uvedl, že průzkumům se nedá věřit, sám jeden sdílel. Jednalo se o předvolební průzkum do voleb strakonického zastupitelstva. Podle průzkumu měla být Trikolóra druhá, hned po strakonickém zastupitelstvu. Průzkum byl zveřejněn i na FB profilu strany. Autorem průzkumu měl být určitý „Research”. Jak zjistil Deník N (placený přístup), žádná agentura Research v České republice neexistuje. Pro zmíněný deník uvedl, že neví kdo za průzkumem stojí. „Bylo to na Facebooku, já jsem to viděl. My jsme ten průzkum určitě nezadávali.”