K Organizaci spojených národů patří celá méně či více významných organizací, které se mají zabývat problémy současného světa. Kromě dnes proslavené Světové zdravotnické organizace je to také například UNICEF. Co má na starost?
UNICEF, nebo také Dětský fond OSN, vznikl v roce 1946. Původně se nazýval Mezinárodní dětský fond neodkladné pomoci (United Nations International Children’s Emergency Fund) a měl pomoci dětem zasaženým 2. světovou válku. Od roku 1953 se stal trvalou součástí OSN.
Dnes se zaměřuje na programovou pomoc strádajícím dětem celého světa a na krizovou pomocí v době katastrof. Pracuje ve více než 190 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podpruje jejich rozvoj. Dětem zajišťuje například zdravotní péči, výživu, pitnou vodu, hygienu, základní vzdělání, ochranu před násilím, zneužíváním a riziky nemoci AIDS.
Velkou část pomoci směřuje UNICEF do zemí třetího světa, kde je situace děti nejtíživější. Během svého působení pomohl zachránit životy stovek milionů lidí. Mezi největší úspěchy patří přijetí Úmluvy o právech dítěte Valným shromážděním OSN v roce 1989.
UNICEF je financován z dobrovolných příspěvků vlád, organizací i jednotlivců. Prostředky tak jako jedna z mála přidružených organizací nezískává z rozpočtu OSN. Činnost fondu organizuje sedm regionálních ústředí, to hlavní má sídlo v New Yorku. Současnou výkonnou ředitelkou je Američana Henrietta Foreová.
Organizační strukturu tvoří také 34 zastoupení ve vyspělých zemích, v nichž se Národní výbory pro UNICEF snaží prosazovat Úmluvu o právěch dítěte, informovat o své činnosti a shromažďovat finanční prostředky pro pomoc v ostatních zemích. UNICEF ČR je od roku 1991 jedním z takových výborů. Na práci organizace se kromě profesionálních pracovníků podílí významně také dobrovolníci.