VOLBY 2020 | Seriál rozhovorů Studentských listů s mladými lidmi, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a rozhodli se kandidovat v krajských volbách.
Devatenáctiletý student opavského Mendelova gymnázia Tadeáš Brída je nejmladším kandidátem v letošních krajských volbách v Moravskoslezském kraji. Pro Studentské listy mluvil o tom, co ho vedlo ke kandidatuře, proč se rozhodl stát se členem ODS nebo co mohou změnit mladí lidé v politice.
Co můžou mladí lidé dát komunální nebo krajské politice?
Mladí lidé v komunálu a v regionu prostě chybí. Sami přitom mají často větší přehled o tom, co se tady děje a můžou politické prostředí zatraktivnit, což je v dnešní době opravdu důležité. Bylo by fajn, kdyby mladí, co chtějí začít podnikat, rozjet si kavárnu nebo třeba pořádat festivaly, měli podporu v politicích. Třeba kdyby měli na magistrátu někoho, s kým si rozumějí, mohli by si s ním potykat nebo zajít na pivo. Věřím, že zrovna tohle, spolu se svou energií a zapálením, můžou do politiky vnést právě mladí lidi.
Nemůže ale zapálení a energie narazit na pomalý proces politických jednání?
Stává se, že do politiky přijde dost nových lidí s tím, že všechno změní – tak to ale úplně nefunguje. Často slýchávám řeči o tom, že mě samotného to semele, nebo že mi spadne hřebínek. S tím ale taky trochu počítám. Dobře vím, že se tam plno věcí táhne dlouho a výsledky se projeví až za nějaký čas. Je ale důležité, aby si to mladí uvědomili a aby jim přesto nevyprchalo prvotní nadšení.
Ty sám se v komunálním politickém prostředí pohybuješ už delší dobu, jaké s tím máš zkušenosti?
V tomhle prostředí se pohybuju už tři roky a dva roky dělám předsedu Opavského zastupitelstva dětí a mládeže, kde se taky snažíme spolupracovat s městským zastupitelstvem. Dělali jsme například výměnu, kdy někdo mladý od nás strávil den s někým z reálného zastupitelstva. Chodí k nám náměstkyně primátora nebo primátor a podobně, takže se dostáváme do prostředí reálné komunální politiky a vidíme, jak to funguje.
Je ale pravda, že za ty tři roky jsem opravdu přišel o takové povrchní ideály, že politika je strašně super, a že my, mladí tam přijdeme a všechno tam změníme. Zkušenost z toho prostředí mě postavila na nohy a vím, že to tak úplně není. Myslím si, že se mi to ale bude hodně hodit.
Krom toho jsi nejmladší člen opavské Občanské demokratické strany. ODS ale není vnímaná jako strana, která by byla moc atraktivní pro mladé lidi, co tě do ní tedy vedlo?
Pro mě byly podstatné její hodnoty. Vidím je například v podpoře aktivních lidí a například podnikatelů, což podle mě následně vede i k podpoře celkového rozvoje města. Já sám se vidím jako středo-pravicového liberála, proto jsem ještě váhal nad členstvím v TOP 09, která má zase sympatické proevropské postoje. Myšlenkově jsem se ale víc našel v ODS.
Problém s malou atraktivitou ale samozřejmě vidím. V samotné ODS je spíš starší garnitura. Vůči mně byli ale všichni vstřícní. Pravda ale je, že ODS má skutečně problém získat nové voliče, protože se často snaží získat voliče ve skupině, kterou už stejně neosloví – starší lidi, které v ODS už stejně zklamal Nečas nebo Topolánek. Mladým by se tedy měl ukázat smysl tradičních politických stran, kde si člověk musí opravu prošlapat kariéru a mít politické zkušenosti. Když je strana založená na svém lídrovi nebo na marketingu, může to ztroskotat na nedostatku zkušeností nebo absence diskuze ve straně, jak to můžeme vidět třeba u ANO. Já sám bych rád ukázal mladým, že ODS je i pro mladé.
Nemůžou straně ale kroky, oslovující mladé, zároveň uškodit v očích tradičních voličů?
To můžou, já sám bych se ale chtěl řídit tím, že je někdy třeba měnit, aby se mohlo něco jiného zachovat. Rétorika tradiční garnitury ODS v čele s Petrem Fialou už neosloví moc lidí mimo naše voličské jádro. Abychom zaujali i mladé, musíme sami dělat nové věci a jít s dobou, i když je to v konzervativní straně těžké.
Vypadá to, že máš chuť sám oslovit pro stranu nové lidi. Například na svých facebookových stránkách ale ODS vůbec zmíněnou nemáš, čím to je?
Má to dvě roviny. Kdybych měl mít na svých fotkách logo ODS, musí se už to řešit se stranou, která by mi to musela schválit. Druhá věc ale je, že chci mladým lidem primárně představit ideu pravicové, liberální politiky a je pravda, že ODS nemá úplně nejlepší pověst, což je spojené s její minulostí. Snažím se proto přesvědčovat na základě toho, že chci dělat pravicovou politiku trochu jiným způsobem. Současná pravice je prostě roztříštěná a pomohlo by jí, kdyby byla modernější a uměla oslovit mladé. Proto se třeba kampaň snažím vést spíš osobněji než přes samotnou stranu.
Do podzimních voleb kandiduješ ze 44. místa, nechtěl jsi mít lepší pozici?
Do předních míst jsem se vůbec nechtěl hlásit – jsou tam mnohem zkušenější lidi, kteří tam jsou třeba 20 let, tak jsem nechtěl hned jít proti nim. Navíc, kdybych byl klidně na 26. místě, tak se to řídí podle stejného principu.
Podle pořadí má reálnou šanci uspět tak prvních patnáct kandidátů. Zbytek pak jede podle kroužkování a je jedno, na jaké je člověk pozici. Já sám chci stavět kampaň hlavně na kroužkování. Navíc číslo 44 se krásně pamatuje.
Kolik takto mladých lidí kandiduje ve volbách?
Všeobecně se to zlepšuje a mladých kandiduje čím dál víc, třeba u nás na kandidátce je taky několik lidí do pětadvaceti let. Přijde mi ale, že nedělají moc aktivní kampaň. Třeba já se schválně snažím zapojovat co nejvíc lidí.
Pro mě samotného ale je podstatné zaktivizovat víc mladých lidí. Chci, aby se zajímali, aby viděli, že můžou mít v politice příležitost, a že politika není jen pro lidi nad čtyřicet.
Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.