Právě si prohlížíte Pop art v nekomerční podobě 
Zdroj: Pavel Ziegler

Nedávno jsem navštívila galerii Černá labuť, kde jsem měla příležitost prohlédnout si fotografie Pavla Zieglera. Když jsem vyjela do osmého patra a začala prohlížet jeho díla, vůbec jsem nevěděla, kam styl jeho fotografií zařadit. Chvílemi odrážely inspiraci italským pop artem, kterou v medailonku Pavel Ziegler zmínil. Za hlavní téma výstavy nazvané „Modrosvět“ považuji barevnost. Série fotografií zobrazuje ženu pokrytou různými barvami, od žluté, přes černou a dokonce i růžovou. 

Mimo vliv italského pop artu, který se ve fotografiích odrážel, jsem vnímala ve sbírce něco velmi abstraktního. I když základním tématem byla žena a navíc ve fotografickém médiu, které není tak otevřené abstrakci jako malba, celá kolekce mi připadala abstraktní. Fotografie nebyly doprovázeny popisem ani názvem, což ponechává prostor pro fantazii. Na první pohled byly fotografie podobné, ale témata, na která mě naváděly, byla velmi odlišná. Při pohledu na některé obrazy se mi vybavily psychologické thrillery z Netflixu. Například žena pokrytá růžovou barvou mi podvědomě připomínala sérii Squid Game. Na druhou stranu jsem objevila i fotografii, která působí jako Buddha. V této sbírce bylo tolik možností vlastní interpretace. 

Pop art je fascinující forma umění. Před více než 60 lety se poprvé objevila v Americe a od té doby si udržuje svou popularitu. Výstava „Modrosvět“ od Pavla Zieglera nebyla vůbec zaměřena na komerční výrobky tak, jako pop art obyčejně je. Tělo zde získává větší osobní rovinu než plechovka s rajčatovou polévkou. Fotografie lidí umožňují divákům snáze se s nimi spojit a prožít to, co pro ně autor připravil. 

Prostor galerie Černá labuť je opravdu zajímavý. A hlavně, když ho máte celý pro sebe. Stačí zajít na recepci, která vás na výstavu moc ráda pustí. Vyjedete výtahem do osmého patra a ocitnete se v galerii úplně sami, navíc s úchvatným výhledem na panorama Prahy. Pronikavé světlo proudící z balkonu dodává celému prostoru ještě více kouzla a zvýrazňuje atmosféru výstavy. Máte tolik času, kolik jen potřebujete na prohlédnutí všech fotografií.

Galerie Černá labuť se nachází hned vedle Bílé labutě na stejnojmenné zastávce. Výstava je otevřena po celý den.

Anna Müllerová

Momentálně studuji pražskou střední Scio školu. Pomaličku ale jistě se učím italsky, ráda vymýšlím a píšu příběhy, jak fantasy, tak reálné. Tady v Listech píšu o umění a pražských výstavách.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..