Poslanci jednají o návrhu státního rozpočtu na příští rok. Má přinést růst platů státních zaměstnanců, růst důchodů, ale také čtyřicetimiliardový schodek. Jednání se neúčastní premiér Andrej Babiš, který je na státní cestě v Japonsku.

Dnešní jednání začalo projevem prezidenta Miloše Zemana. Prezident měl sice drobné výhrady ale v prvé řadě předeslal, že pokud sněmovna schválí rozpočet, podepíše ho. „Česká Republika má rezervy ve výši 318 miliard korun, zdroje jsou, ale tyto zdroje by byly dosažitelné pouze v případě, že by byly zrušeny všechny daňové výjimky,” řekl Zeman a vyzval ke zrušení výjimek.

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) považuje návrh rozpočtu za kvalitní. Podle jejích propočtů by se v něm měly najít peníze navíc pro státní zaměstnance, zvýšit by se měly starobní důchody a celkové příjmy by měly dosáhnout růstu o 113 miliard více než loni.

S menším optimismem už rozpočet vidí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která o něm mluví jako o dobrém, ale kompromisu. Komunisté, kteří Babišovu vládu tolerují, se přiklánějí spíše na stranu Maláčové.

Naopak tvrdou kritiku si nový návrh vysloužil doslova u všech opozičních stran. Podle předsedy ODS Petra Fialy by vláda mohla ušetřit přes 40 miliard na „zbytečných výdajích”. Podle jeho stranického kolegy Skopečka se jedná o „rozpočtový zmetek”.

I předseda SPD Tomio Okamura kritizuje výši plánovaného schodku v rozpočtu. Projev zakončil výčtem kauz představitelů sociální demokracie. To vyvolalo reakci předsedy klubu ČSSD Jana Chvojky, který Okamurovu „posedlost” ČSSD označil za stav blízký diagnóze.

Kritiku si návrh vysloužil i u Piráta Mikuláše Ferjenčíka, šéfa Trikolóry Václava Klause mladšího nebo poslanců za KDU-ČSL a STAN.

Kritika Miroslava Kalouska (TOP 09), podle kterého vláda trvale oslabuje odolnost rozpočtu vůči budoucímu ochlazení ekonomiky, se setkala s ostrou reakci ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD). „Já vůbec nechápu, že vy si dovolíte vystupovat,” reagoval Zaorálek. Kalousek jej na oplátku nazval nekompetentním.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..