Poslanecká sněmovna v pátek odpoledne schválila státní rozpočet na příští rok. Chybějící hlasy dodali vládě komunisté, kterým koalice ANO a ČSSD kývla na snížení financí pro armádu o 10 miliard korun. Opoziční strany návrh nepodpořily.

O návrhu zákona o státním rozpočtu měli poslanci původně hlasovat ve středu, ale poprvé v historii závěrečné třetí čtení přerušili a odložili na pátek. Dnes zákonodárci v diskusi pokračovali a následně hlasovali o desítkách pozměňovacích návrhů.

Z požadovaných změn nakonec prošly hlavně ty z dílny KSČM včetně požadavků na snížení výdajů na obranu o deset miliard. Přitom premiér Andrej Babiš to dříve odmítal, za „špinavý kšeft” to ještě ve středu označil místopředseda ČSSD Roman Onderka, jemuž prošel návrh na přesun 300 milionů na živé umění. Nakonec však oba na návrh komunistů, kteří kabinet tolerují, kývli.

Snížení výdajů pro ministerstvo obrany kritizovali zástupci opozičních stran. Za špatný signál pro spojence v NATO to považuje předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, poslanec ODS Jan Skopeček pak uvedl, že vláda se jen snaží zachránit svá křesla. Proti kritice se postavili vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) i premiér Andrej Babiš (ANO), podle něhož existuje návrh řešit peníze pro armádu v jiné struktuře a v jiném čase. „O peníze nepřijde,” řekl poslancům.

Pro rozpočet hlasovalo 56 poslanců z řad ANO, ČSSD a KSČM, proti zvedlo ruku 50 zákonodárců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení členové dolní komory převážně z Trikolóry. Na hlasování Sněmovny, která kvůli koronavirovým opatřením hlasovala v polovičním počtu, se můžete podívat zde.

Rozpočet počítá se schodkem ve výši 320 miliard, růst mají důchody a investice a zvyšují se platy učitelů a výdaje na zdravotnictví. Podle části opozice však rozpočet nepočítá s plánovanými daňovými změnami. Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího vzkázal, že „schválený rozpočet je připraven podepsat, ale předpokládá, že dojde k jeho novelizaci v případě schválení daňového balíčku”.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..