Poslanecká sněmovna ve středu zrušila povinnou maturitu z matematiky, která měla pro některé studenty středních škol platit od roku 2021, případně 2022. Přijaty byly i některé pozměňovací návrhy měnící školský zákon. Návrh ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

S návrhem zákona přišla v listopadu vláda, konkrétně ministr školství Robert Plaga (za ANO). Školský zákon navrhl změnit tak, aby si studenti v rámci společné části maturitní zkoušky mohli vedle povinné češtiny i nadále vybírat mezi matematikou a cizím jazykem. Zákon mění i to, že ústní a písemné maturity z jazyků se přesunují zpět do škol. V pravomoci Cermatu zůstávají didaktické testy.

Poslanci navrhli celou řadu pozměňovacích návrhů. Jeden z nich z pera bývalé ministryně školství Kateřina Valachové (ČSSD) a místopředsedy školského výboru Sněmovny Karla Raise (za ANO) navrhoval dvouletý odklad do roku 2023. Pro hlasovalo jen 18 poslanců.

Cermat bude muset podle novely zákona po maturitách zveřejňovat zadání společné části zkoušky a správní řešení zadaných úloh. Totéž se týká i přijímacích zkoušek. Na hlasování se můžete podívat zde.

Zákonodárci odklepli i změnu zákona umožňující školám omezit nebo zákazat používání mobilních telefonů a jiných elektronických zařízení ve školách. Návrh podpořilo 75 poslanců, 14 bylo proti. Na hlasování se můžete podívat zde. S poslankyní hnutí ANO Marcelou Melkovou, která s tímto návrhem přišla, jsme vám již dříve přinesli rozhovor.

Neuspěla snaha Pirátů uznat středoškolské vzdělání studentům, kteří zvládli druhé pololetí závěrečného ročníku, ale neuspěli u maturity. Výsledky hlasování najdete zde. Neprošly ani pozměňovací návrhy poslankyně Věry Kovářové (STAN; hlasování) a Jiřího Miholy (KDU-ČSL; hlasování), které chtěly měnit zásady a cíle vzdělání.

Celkovou novelu podpořilo 78 z 99 poslanců. Na hlasování konkrétních poslanců se můžete podívat na tomto odkazu. Návrh nyní poputuje do Senátu, v případě schválení pak na podpis k prezidentovi. Pokud horní komora neschválí zákon ve znění, v němž ho od Sněmovny dostala, vrátí se novela do Poslanecké sněmovny, která může Senát přehlasovat.

Celý legislativní proces novely školského zákona je k dispozici na stránkách Poslanecké sněmovny.

Přepis debaty poslanců o novele školského zákona je k dispozici na tomto odkazu.

Zvukový záznam debaty poslanců o novele školského zákona je k dispozici na tomto odkazu. Konkrétně se jedná o části číslo 145 až 156.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..