Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

18.06.2020 09:24

Povinná maturita z matematiky nebude. Prezident podepsal zákon

Povinná maturita z matematiky se definitivně nebude zavádět. Příslušnou novelu školského zákona po schválení Poslaneckou sněmovnou a Senátem podepsal prezident Miloš Zeman.

Studenti maturitních ročníků tak budou moci nadále ve státní části maturit volit mezi cizím jazykem a matematikou. Změna, v rámci které měli studenti některých středních škol povinně maturovat z českého jazyka a matematiky, měla začít platit od roku 2021.

Zrušení zavedení povinné maturity z matematiky prosazoval nejen ministr školství Robert Plaga (za ANO), ale mnohé organizace včetně České středoškolské unie. Proti se naopak vyslovila Asociace ředitelů gymnázií či Svaz průmyslů a dopravy. Výhrady měla i skupina poslanců včetně bývalé ministryně Kateřiny Valachové (ČSSD), kteří chtěli zavedení odložit.

Novela školského zákona také omezuje společnou část maturitní zkoušky pouze na didaktické testy, ústní a písemné maturity z jazyků se tak přesunují zpět do škol. Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (CERMAT) bude muset po maturitách a přijímacích zkouškách na střední školy zveřejnit zadání společné části a správná řešení zadaných úloh.

Na Studentských listech jsme informovali o další nepříliš zdůrazňované změny, kterou novela zavádí. Nově budou moci školy omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi a studenty. S návrhem přišla poslankyně hnutí ANO Marcela Melková.

Komentáře