S víc než ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru se do kin dostal film o superhrdince Black Widow, už 24. snímek ze série Marvelu. Po Captain Marvel (2019) se jedná o druhý Marvel sólo film, který pojednává o ženské protagonistce. Jak se vydařil?

Marvel po dlouhé době velmi mile překvapil v jedné věci: nesnaží se z filmu dělat primárně komedii. Pokud vás už začaly unavovat vtipy v každé druhé větě, tak nový snímek rozhodně stojí za zhlédnutí. Začátek filmu je netradičně velmi temným a v určitých aspektech mnohem temnější než třeba Avengers: Infinity War a Endgame.

Pokud však očekáváte, že se film bude soustředit primárně na život Nataši Romanovové, bude pro vás zklamáním. Děj filmu se odehrává v období mezi filmy Captain America: Civil War a Avengers: Infinity War a samozřejmě se do jisté míry jejím životem zabývá, ale spíš povrchově. Mnohem víc než Scarlett Johanssonová ve filmu vyniká herečka Florence Pughová v roli Jeleny, mladší sestry Nataši. Jelena divákovi rozhodně není vnucována, vztah mezi ní a Natašou je organický a s její postavou soucítíte. Nicméně se jedná o poněkud promarněnou příležitost, když jsme konečně dostali film o první hrdince, která se na stříbrném plátně společně s Avengers objevila.

Ti z vás, kdo však na snímek chtějí jít právě kvůli Marvel komedii, nemusí věšet hlavu, nebyl by to Marvel, kdyby ve filmu vtipné momenty nebyly. V druhé polovině filmu na scénu přichází postava Red Guardian – sovětská verze Kapitána Ameriky –, který je hlavním humorným prvkem, leč filmaři občas balancují na hranici až přílišné snahy o vtip za každou cenu.

Slabou stránkou tohoto, jako mnoha jiných Marvel filmů, jsou antagonisté. Záporné postavy jsou ve filmech velmi často jen pro vytvoření příběhu. Nemají žádnou přidanou hodnotu a nezaujmou. Fanoušky nejspíš nepotěší veliká změna, kterou studio udělalo u postavy Taskmaster, která je ve filmu silně odlišná od své komiksové předlohy. Kdo ale má rád typ záporáka, jemuž helma zakrývá obličej, působí zlověstně a moc toho neřekne, tak bude s Taskmasterem spokojen.

Black Widow celkově budí dojem, že mohl být pojat jinak a lépe, nicméně se stále jedná o hezkou finální tečku za Avengers: Endgame a dvanáctiletou poutí filmového světa Marvelu. Jde o film o hrdince se svými vlastnostmi a vývojem, která hraje mnohem lépe na feministickou notu, než Captain Marvel, jež byla pro mnoho fanoušků arogantní, bez vývoje a neztotožnitelná s divákem.

Zdroj úvodního obrázku: ČSFD

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..