V dnešní době nám bohužel média moc příjemných zpráv nepřináší. Každý den nás zahrnuje masa informací týkajících se celosvětové pandemie – články o zhoršujících se denních počtech nakažených, nových opatřeních, zoufalých zdravotnících nebo naopak o lidech, kteří onemocnění berou na lehkou váhu, nám pozitivní náladu opravdu nezaručí. Všichni jsme přirozeně z těchto informací unavení a můžeme mít pocit, že pozitivní jsou nyní jen výsledky testů na covid. Pojďte se ale přesvědčit, že pozitivní zprávy jsou všude kolem nás.

Už rok žijeme v této nelehké době. Čelíme situaci, kterou nemohl předvídat nikdo z nás a bohužel se stále neblížíme k jasnému konci. Můžeme ale říct, že nyní máme to nejhorší za sebou a musíme ještě na pár týdnů či měsíců zatnout zuby a vydržet. Dostali jsme se do okamžiku, kdy musíme myslet primárně na sebe. Musíme chránit sebe nejen fyzicky, ale hlavně psychicky – protože fyzické i psychické zdraví se napravuje velmi těžko. Do běžných aktivit, které nám psychicky pomáhají, bychom měli zahrnout i čtení pozitivních zpráv. Přestože se pozitivní zprávy neobjevují v médiích tak často (protože negativní zprávy jsou čtenější), dá se jich najít poměrně dost. V této nové rubrice vám proto na konci každého měsíce přineseme shrnutí pozitiv, které by vám v této době mohlo vykouzlit úsměv na tváři.

1. Očkování funguje!

Podle statistik v Izraeli, USA a Velké Británii je díky očkování nejnižší smrtnost a nakažlivost mezi očkovanými jedinci. Všechny země patří v počtu naočkovaných občanům k nejrychlejším na světě, Izrael má naočkováno oběma dávkami 58 % obyvatel, USA 28 % a Británie 18 %. Tyto země pomalu otevírají veškeré služby, které byly několik měsíců kvůli celosvětové krizi lidem znepřístupněny. V Londýně se konečně můžou přátelé a rodiny sejít na zahrádce v restauraci, zajít si do posilovny a bazénu nebo nakoupit do obchodních center. V Izraeli mohou očkovaní občané navštívit i vnitřní část restaurace, přičemž nenaočkovaní mohou sedět pouze venku na zahrádce.

Zdroj: Our World in Data

2. Rychlost očkování se zlepšuje i v Česku

Za posledních 30 dnů jsme zvládli naočkovat 1 295 931 občanů, což je prozatím nejvyšší měsíční číslo. Kompletně naočkovaných (s oběma dávkami) je ke včerejšímu dni 954 656 lidí a alespoň jednu dávku již má dostalo 1 925 637 lidí. Od středy 28. dubna se mohou k očkování přihlásit lidé starší 55 let. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) předpokládá, že do konce června se očkování spustí pro osoby nad 40 let. Poté bude očkování zpřístupněno pro všechny, bez věkové hranice.

Zdroj: iROZHLAS

3. Manželé Vlčkovi vybudují z usedlosti Cibulka dětský hospic

Usedlost Cibulka pocházející z 14. století se nachází v Košířích na Praze 5. Poslední desítky let se o ni ale bohužel nikdo nestaral. Stalo se z ní místo squaterů, které musela hlídat i policie. Městská část Praha 5 řešila problém s usedlostí několik let a nejlepším řešením byla možnost odkupu celé usedlosti. Tohoto činu se chopil miliardář Ondřej Vlček (generální ředitel společnosti Avast) a jeho manželka Katarína. Manželé Vlčkovi v březnu založili vlastní nadaci, do které investovali 1,5 miliardy korun na pomoc nemocným dětem a nyní se k pomoci připojují i odkupem usedlosti, z níž chtějí vybudovat specializovaný dětský hospic a paliativní centrum. V novém areálu by měly být i komunitní a vzdělávací prostory, které pomohou jak vážně nemocným dětem, tak jejich rodinám.

Zdroj: Hospodářské noviny

4.  Na Novém Zélandě proběhl koncert pro 50 tisíc lidí 

Novému Zélandu se v boji proti koronaviru daří. Minulý rok v dubnu uzavřela země hranice a každý, kdo do země přilétl, musel projít striktními podmínkami. Proto se už několik měsíců potýká se skoro nulovým přírůstkem nových případů (za celý rok 2020 přibylo méně než 2 000 nakažených). Díky tomu mohl 24. dubna v Aucklandu proběhnout koncert, který navšítivilo 50 tisíc lidí. Kapela Six60 měla možnost vytvořit největší koncert na celém světě od začátku pandemie. Přestože v jiných zemích stále platí přísná opatření omezující sociální kontakty, tak na této akci se nemusely nosit roušky ani dodržovat rozestupy.

Zdroj: New York Post

5. Vakcína proti HIV je v dohledu

Společnosti Scripps Research a IAVI se podařilo přijít na metodu, díky které může vzniknout očkování proti HIV. Na metodě se pracovalo přes 10 let, jelikož se jedná o velmi náročný sled dějů, který se u jiného očkování zatím neobjevil. V březnu byla vyhodnocena první klinická fáze, ve které účinnost vakcíny dosáhla až 97 %. Scripps a IAVI zároveň uzavřou partnerství se společností Moderna, která vyrábí mRNA vakcíny proti onemocnění covid-19. Použití mRNA verze vakcíny může zvýšit rychlost výroby a její dostupnost.

Zdroj: Medici pro očkování

Zdroj: Pixabay

6. Lesy ČR plánují zalesnit největší plochu v historii 

Lesníci letos zalesní až 21 tisíc hektarů planin, na kterých bude vysazeno rekordních 85 milionů sazenin. Jedná se o největší plochu v historii, která by byla zalesněna za jeden rok. Práce již byla zahájena a měla by zmírnit následky sucha a kůrovcové kalamity, se kterou se české lesy posledních několik let potkávají. Minulý rok bylo obnoveno 16 tisíc hektarů ploch, nyní je to skoro o třetinu více.

Zdroj: Lesy ČR

7. Společnost Sotio představila přípravek proti rakovině

Biotechnologická firma Sotio, kterou založil miliardář Petr Kellner, se několik let zabývala vývojem přípravku pro pacienty s rakovinou. Na výročním zasedání Americké asociace pro výzkum rakoviny prezentovala vývoj svého nového přípravku SOT102, jehož preklinická studie na zvířatech ukázala velmi dobré výsledky. Přípravek pomohl eliminovat rakovinotvorné buňky u deseti testovaných myší s různými typy rakoviny. U primátů a potkanů zase ukázal stabilitu přípravku a malé množství vedlejších účinků. Klinické testy na pacientech by mohly začít na začátku roku 2022.

Zdroj: Forbes

Zdroj: Sotio

8. Česko by mělo v průběhu května získat až 2,3 milionu vakcín

Česká republika by v následujících týdnech měla obdržet velké množství vakcín. Konkrétně 1,7 milionu vakcín od firem Pfizer a Biontech, 300 000 vakcín od firmy AstraZeneca, 280 000 od firmy Moderna a 180 000 od firmy Johnson & Johnson. Díky velkému počtu vakcín by se mohlo očkování výrazně zrychlit a každý týden by mohla být očkovaná nová skupina obyvatel. Premiér Andrej Babiš doufá, že by do konce srpna mohli být naočkováni všichni zájemci. Teprve nyní bychom měli dosáhnout počtu vakcín, se kterými se počítalo před započetím vakcinace. Bohužel ale organizace a distribuce očkování trvala déle, než se předpokládalo.

Zdroj: iROZHLAS

9. Díky pandemii se daří ohroženým druhům zvířat

Nosorožec indický je ohrožený druh nosorožce žijicího v Nepálu. Při sčítání nosorožců se zjistilo, že se stádo rozmnožilo o 17 % oproti minulému sčítání, které proběhlo před šesti lety. Nynější počet nosorožců činí 752. V 60. letech 20. století klesl jejich počet pod 100, což mohlo jednoduše způsobit jejich kompletní vyhynutí. Díky pandemii a menšímu náporu turistů se mohli nosorožci pohybovat po celém národním parku Čitván. Kvůli lepším podmínkám pro množení začala vzrůstat jejich populace, což je skvělou zprávou pro ochránce přírody i milovníky nosorožců.

Zdroj: ČTK

Nosorožec indický, zdroj: Zoo Praha

10. Potravinové banky opět pomáhají

Potravinové banky dvakrát za rok shromažďují potraviny, které následně rozdávají do dobročinných a charitativních organizací. Díky nim se potraviny dostávají k samoživitelkám, dětem, seniorům nebo lidem bez domova. Tento rok se do jarní sbírky zapojilo přes 800 obchodů, ve kterých mají lidé možnost koupit potraviny pro potřebné. Minulý rok na podzim se shromáždilo úctihodné množství potravin – 713 tun. Letos se dá pomáhat i on-line, a to díky serverům Rohlik.cz, Kosik.cz nebo iTesco, které nabízejí potravinové balíčky (přičemž některé z nich jsou sestaveny přímo pro konrétní spotřebitele). Potravinová banka odstartovala v sobotu 24. dubna, ale na e-shopech se dá přispívat až do 2. května.

Zdroj: iROZHLAS

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..