V dnešní době nám bohužel média moc příjemných zpráv nepřinášejí. Každý den nás zahrnuje masa informací týkajících se celosvětové pandemie – články o zhoršujících se denních počtech nakažených, nových opatřeních, zoufalých zdravotnících nebo naopak o lidech, kteří onemocnění berou na lehkou váhu, pozitivní náladu opravdu nezaručí. Přestože se informace ve světě i okolí v tomto měsíci zlepšují, jsme všichni z této doby přirozeně unavení a můžeme mít pocit, že pozitivní jsou stále jen výsledky testů na covid. Pojďte se ale přesvědčit, že pozitivní zprávy jsou všude kolem nás.

Už rok žijeme v této nelehké době. Čelíme situaci, kterou nemohl předvídat nikdo z nás a bohužel se stále neblížíme k jasnému konci. Můžeme ale říct, že nyní máme to nejhorší za sebou a musíme ještě na pár týdnů či měsíců zatnout zuby a vydržet. Dostali jsme se do okamžiku, kdy musíme myslet primárně na sebe. Musíme chránit sebe nejen fyzicky, ale hlavně psychicky – protože fyzické i psychické zdraví se napravuje velmi těžko. Do běžných aktivit, které nám psychicky pomáhají, bychom měli zahrnout i čtení pozitivních zpráv.

Přestože se pozitivní zprávy neobjevují v médiích tak často (protože negativní zprávy jsou čtenější), dá se jich najít poměrně dost. V této rubrice vám proto na konci každého měsíce přineseme shrnutí pozitiv, které by vám v této době mohlo vykouzlit úsměv na tváři.

1. Očkování v Česku výrazně zrychluje

S dodávkou velkého počtu vakcín se výrazně zrychlila vakcinace obyvatel Česka. Za poslední měsíc bylo podáno 2 110 900 dávek vakcíny proti onemocnění covid-19, což se blíží skoro polovině všech dávek, které byly spotřebované od začátku ledna. Celkový počet vyočkovaných dávek činí 5 137 762.

Doposud se každý týden zpřístupnila registrace k očkování pro novou skupinu obyvatel, naposledy 26. května, kdy se registrace otevřela pro obyvatele straší 30 let. Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že začátkem června by se mohlo očkování zpřístupnit pro všechny občany nad 16 let.

Zdroj

2. První městská čtvrť budoucnosti vznikne nedaleko Brna

Chytrá, udržitelná a ekologická. Tak bude vypadat nová městská čtvrť Chytré Líchy, která by měla vzniknout v Židlochovicích nacházejících se 20 kilometrů od Brna. Čtvrť se bude moci pyšnit zelenou dopravou, využíváním moderních technologií nebo i uhlíkovou neutralitu.

Projekt je teprve ve fázi příprav, výběrové řízení na architektonický návrh úspěšně vyhrála kancelář Pelčák a partner architekti, jejíž návrh by měl brát na vědomí požadavky budoucích obyvatel. Návrh obsahuje synergii vody a zeleně, prvky ucelené komunity i fotovoltaické panely na střechách budov. Městská část by mohla být obyvatelná od roku 2023.

Zdroj

Vizualizace křižovatky, zdroj: Pelčák a partner architekti

3. Bratři Wałachovi, zakladatelé Marťánků, darují 30 % svého majetku na charitu

Valdemar, Adam a Mariusz Wałachovi jsou tři bratři z Třince, kteří stojí za vývojem značky džusů Relax či firmy Walmark, která expanduje doplňky stravy a vitamíny do celého světa. V rozhovoru pro časopis Forbes prozradili, že plánují třetinu jejich společného majetku vložit do nadace.

Přesnou částku, kterou do nadace vloží, ale říct nechtěli (přesto ji experti odhadli na více než miliardu korun). V rozhovoru dále sdělili, že záměr nadace je poměrně široký. Stále se ale rozhodují, v jakém odvětví chtějí nejvíc pomáhat – prozatím zmínili nemocné děti, handicapované nebo lidi bez domova.

Zdroj

4. Praha se stane středem vesmírného dění

Poslanci Evropského parlamentu schválili nový vesmírný program pro roky 2021 až 2027. Dvě třetiny rekordního rozpočtu poletí do Prahy, kde se nově bude rozšiřovat globální navigační systém Galileo (GSA) sídlící na Praze 7 v Holešovicích. Z agentury GSA nově vznikne Agentura evropské unie pro kosmický program (EUSPA), která bude mít na starost nejen stávající řízení GSA ale také nové vesmírné programy. Jedná se o první sídlo Evropské unie, které se nachází v České republice.

Zdroj

5. Gotenburg bude využívat přednosti deštivého počasí

Švédské město, kde prší skoro každý třetí den, se rozhodlo začít využívat déšť ve svůj prospěch. Namísto stavění nových přístřešků, kde by se obyvatelé mohli před deštěm schovat, začalo budovat atrakce, kterým deštivé počasí dodává nový rozměr.

V plánu je vybudovat několik dětských hřišť, které se budou dát využívat za slunečného i deštivěho počasí. První takové má ve vizualizaci švédská škola Torslandaskolan. Dešťová voda bude protékat vyhloubenými koryty, které vytvoří louže. Děti si v kalužích mohou hrát a běhat, a zároveň mohou ovládat cestu vody pomocí interaktivních nástrojů. Naopak při slunečném počasí budou koryta sloužit jako skateboardový park.

Zdroj

Vizualizace švédské školy Torslandaskolan, ilustrace: Link Architecture

6. Kuchařka, která dokáže překonat post-covidový syndrom

Britští kuchaři Ryan Riley a Kimberley Duke vytvořili speciální kuchařku, která pomáhá lidem se ztrátou čichu nebo chutě po prodělání onemocnění covid-19. Kuchařka s názvem Taste & Flavour je zdarma k dostání na internetu a obsahuje 18 receptů, které mohou člověku pomoci rychleji získat zpátky ochromené smysly. Recepty jsou vytvořeny na základě vědeckých studií, obsahují všech pět chutí, které člověk může cítít, a snaží se, aby měl člověk s utlumeným čichem či chutí z jídla opět zážitek.

Zdroj

7. Implantát, který je schopen měřit vaše tělesné hodnoty

Vědci z americké univerzity vyvinuli miniaturní implantát, který zvládne na dálku monitorovat vaše tělesné funkce. V budoucnu by měl umět posílat vašemu lékaři údaje o teplotě, tlaku, hladině glukózy nebo obsahu kyslíku v tkáních. Díky jeho unikátní velikosti (méně než 0,1 milimetrů krychlových) se dá do těla implantovat i pomocí speciální injekce.

Tímto výzkumem se zdravotnictví posunulo na další úroveň – vynález takto malého funkčního čipu, který by byl schopný například zavolat doktorovi, pokud by se vám rapidně snížil tlak nebo saturace, vede k novým možnostem a záchraně spousta životů. Nyní se implatát bude testovat v laboratorních podmínkách.

Zdroj

8. Roj dronů z ČVUT se proháněl dunami pouště 

Skupina Multi-Robot System (MRS) z katedry kybernetiky na FEL (ČVUT) testovala let a funkce dronů ve zhoršeném terénu – v poušti ve Spojených arabských emirátech. Tým vědců se inspiroval přírodou – pohybem hejna ptáků či ryb, kdy spolu jednotlivé organismy komunikují a pohybují se jako jeden.

Let dronů vědci testovali i v jiných terénech, například v lese, na louce nebo mezi budovami. Poušť proto byla výzvou, ale drony nízkoletící trasy zvládly bez problému. V budoucnosti by mohly drony sloužit k záchraně ztracených osob, nebo dokonce k hašení požárů v místech, kam se hasiči obtížně dostanou.

Zdroj

Hejno dronů v poušti, zdroj: Fakulta elektrotechnická ČVUT

9. Centrum Paříže se plánuje zbavit hluku a znečištění 

Paříž chce bojovat proti zhoršující se klimatické situaci a plánuje zavést omezený přístup automobilů do centra města. Centrum Paříže, které by bylo přístupné pouze pro pěší, kola nebo bezmotorová vozidla, pomůže likvidaci hluku a smogu (výjimka by se vztahovala na občany, které v historickém centru bydlí).

Ekologičtějšímu obrazu Paříže by měla pomoci i výstavba zeleně, cyklostezek nebo parků pro trávení volného času v přírodě. Pokud občané návrh starostky Anne Hidalgové odsouhlasí, měla by změna nastat od příštího roku.

Zdroj

10. Česká aplikace Záchranka se rozšiřuje do Evropy

Jedna z mála aplikací, které by měl váš telefon zcela jistě obsahovat. Aplikace Záchranka, jejíž hlavní funkcí je rychlé zaslání vašich souřadnic integrovanému záchrannému systému a spojení vás s operátorem tísňové linky, nabízí i jiné funkce – postupy při první pomoci, seznam tísňových čísel, hledání nejbližší pohotovosti, defibrilátoru nebo stanice horské služby.

Nyní se aplikace vydává pomáhat i mimo Českou republiku, primárně do Anglie, Německa, Španělska nebo Itálie. To vše díky odměně za vítězný projekt globální Nadace Vodafone. Právě s jejich pomocí se dostane do zhruba deseti zemí, kde začnou tvořit spolupráci se zdejším integrovaným záchranným systémem. Nyní má aplikaci staženou přes 1,5 milionu občanů Česka, a denně ji využije v průměru 60 lidí.

Zdroj

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..