Počátky aktivismu komunity. Takové je téma devátého ročníku festivalu Prague Pride, který vyvrcholí sobotním průvodem v centru Prahy. V rámci něho se do hlavního města vydá karnevalový pochod, jenž zakončí týden více než stovky kulturních i společenských, veřejných diskusí a debat, sportovních událostí i duchovních setkání.

Festival, který přibližuje život leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), se koná každoročně v srpnu již od roku 2011. Vrcholem je sobotní průvod centrem metropole, jehož se účastní desítky tisíc lidí. Celá akce se i letos koná pod záštitou pražského primátora.

Průvod vyrazí v sobotu asi ve 12:30 z Václavského náměstí ulicí Na Příkopě přes náměstí Republiky, Revoluční ulici, Řásnovku a Klášterskou ulicí na Dvořákovo nábřeží a pak přes náměstí Curieových a Čechův most na nábřeží Edvarda Beneše.

Magistrát vzkazuje, že pozemní komunikace budou postupně na cestě uzavírány. „Předpokládáme účast několik desítek tisíc lidí,“ doplnil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Omezen bude i provoz tramvajových linek.

 

 

Festival Prague Pride podporuje také současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ten společně se svými koaličními partnery Spojenými silami a Prahou sobě vyvěsil na budovu Nové radnice duhovou vlajku. Kromě toho zkritizoval, že v České republice nemohou stejnopohlavní páry uzavírat sňatky.

Kritika směrem k tomu, že magistrát festival zaštiťuje, zaznívá hlavně z řad opoziční ODS a dalších konzervativně smýšlejících politiků. Koaliční zastupitel a bývalý radní pro kulturu Jan Wolf (KDU-ČSL) tak například v pondělí přišel na magistrát s obrázkem tradiční rodiny a nápisem „My jsme tady taky“.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..