Studentsk� listy
Gmail Instagram Facebook Twitter

07.01.2022 17:24

Harry Potter nebo Přátelé? Jeden z velkých návratů se povedl výrazně víc

Předplatitelé HBO GO (v zahraničí HBO Max) měli v posledních měsících možnost zhlédnout hned dva velké návraty. V podání šestice Přátel to byl Friends: The Reunion, do kouzelnického světa jsme se vydali skrze Návrat do Bradavic při příležitosti dvacátého výročí filmové série. Který z návratů se tedy povedl víc a který naopak comeback příliš nezvládl?

Forma

Ani jeden ze snímků není pokračováním. Ať už filmové série nebo seriálu. Oba jsou především o vzpomínání. Přesto se tvůrcům Harryho Pottera podařilo do svého počinu příběh propašovat. Jde totiž o jakýsi light-dokument, který chronologicky rekapituluje a komentuje tvorbu všech filmů. Přátelé jsou pak prostá talk-show občas naředěná vtipnými návraty představitelů hlavních rolí do seriálových kulis.

Obsah

Už vás asi napadá, že právě díky své formě je kouzelnické setkání mnohem informativnější. Uvidíme zde dobové záběry zpoza kamer, dozvíme se i něco nového a v neposlední řadě k nám promluví vedle hlavní trojice (Daniela Radcliffa, Emmy Watson a Ruperta Grinta) a tvůrců také mnozí představitelé vedlejších rolí, čas se najde i na vzpomínku na ty, co už nejsou mezi námi. To se v Přátelích tolik neděje. Vedlejší postavy se přijdou ukázat, aby se neřeklo, ale obsah je tvořen de facto pouze vzpomínáním hlavní šestice (a rovněž tvůrců, nutno přiznat). To by nebyl problém, kdyby herci neopakovali už stokrát řečené.

Emoce

Oba snímky nepostrádají emoce. Harry Potter v tomto ohledu asi vede, ale pochopit se to dá asi hlavně z důvodu, že představitelé hlavních rolí vzpomínali na své dětství, kdy před kamerou v kouzelnickém světě doslova dospěli. Někomu bude možná právě proto bližší Reunion Přátel, který se na celou věc dívá více s odstupem. Osobně jsem si ale v obou případech pro patos přišel, a tak mě příliš netrápil.

Co a pro koho?

Obecně platí, že fanoušci Přátel by se měli podívat na Přátele: Zase Spolu a fanoušci Harryho Pottera na Harryho Pottera: Návrat do Bradavic. Druhý jmenovaný počin ale mohu díky jeho dokumentárnímu nádechu doporučit i těm, kteří mají k filmové či knižní sérii o něco chladnější vztah. Jsem toho zářným příkladem. Přátelé jsou pro mě „srdcovka“, Harry Potter jen dobré filmy. Přesto mě oslovila dramaturgie Návratu do Bradavic, naopak jsem příliš neocenil talkshow Přátel, která si sice zaslouží pochvalu za to, že sehnala všech šest herců dohromady, jinak ale nedělá nic, co by tu už párkrát nebylo.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Komentáře