Fenomén hipsterských letních kin známe všichni moc dobře, ale kam teď v zimě, když se vám nechce do multiplexu? Redakce Studentských listů přináší několik tipů na alternativní kina v Praze, jež ještě nepodlehla postupující uniformitě současné kultury.

Aero, Bio Oko, Světozor

Začínáme se svatou trojicí pražských nezávislých kin: žižkovské kino Aero, holešovické Bio Oko a nakonec kino Světozor nacházející se přímo v turistické jámě lvové, hned vedle Václavského náměstí. Až na vzájemnou provázanost webových stránek a podobný filmový repertoár je každé z nich unikum – vzhledem i škálou nejrůznějších trademarkových akcí konaných v jejich prostorách.

V Aeru v Biskupcově ulici například každoročně v březnu probíhá „nechvalně proslulý“ Festival otrlého diváka – týdenní přehlídka filmů, které nebudou vhodné pro první rande. A pokud ano a vaše polovička neuteče v půlce projekce, bude to láska na celý život. Dále se jeden den v měsíci (většinou v úterý) můžete přijít nechat překvapit na Aero naslepo, kde je promítaný film až do poslední chvíle záhadou a zaplatíte podle toho, jak se vám výběr dvorního dramaturga líbil.

Personál kina Aero během 12. ročníku Festivalu otrlého diváka s tématem nákaza

Bio Oko kromě toho, že podobně jako Aero nabízí své Oko naslepo, je asi nejvhodnějším kinem pro gurmány. Každou sobotu a neděli se totiž v jeho kavárně koná po dopolední projekci lahodný Filmbrunch. Také kinosál má Bio Oko velmi netradiční – mimo klasických sedaček vám zde poslouží též například sedací vaky a plážová lehátka.

Bio Oko je ideálním místem pro food blogery

Kino Světozor je o trochu větší než předchozí dvě – disponuje totiž jako jediné dvěma sály, nabízí tedy až dvakrát více projekcí denně. Před zhlédnutím filmu si můžete v obchodě s názvem Terryho ponožky umístěném ve foyer kina zakoupit nějaký ten filmový merch nebo orginály dobových filmových plakátů.

Mimo klasických filmových projekcí ve všech třech kinech probíhají též přímé přenosy her z londýnského National Theatre a spřízněných divadel – v programu je naleznete pod zkratkou NT Live.

Kino NFA Ponrepo

Dalším z biografů, které máte při procházce centrem Prahy přímo pod nosem, je kino Národního filmového archivu Ponrepo v Bartolomějské ulici poblíž Národní třídy. Zde sice nenajdete aktuální trháky, zato máte možnost za velmi přijatelnou cenu zhlédnout filmové klasiky, jak již napovídá sám název – doslova archivní snímky.

Kino Pilotů

Vršovické kino Pilotů navazuje na tradici kina ze 30. let se stejným názvem, které bylo jako jedno z mnoha zavřeno roku 1989 z důvodu nízké návštěvnosti (ještě za doby první republiky bylo v Praze desetkrát více kin). Původní prostor byl rozdělen na dva kinosály, v nichž na vás čekají jak filmové novinky, tak méně známé snímky od menších tvůrců.

Kino Dlabačov

Tuto část zakončíme zmínkou o dalším obnoveném kinosálu umístěném v Multifunkčním centru Dlabačov. Zvláštností tohoto prostoru je jak jeho víceúčelovost – kromě projekcí se zde konají přednášky, výstavy, či dokonce aukce –, tak možnost pronájmu celého kinosálu i s kavárnou pro jakoukoli soukromou či firemní akci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..