Už 156 let uběhlo od konce americké občanské války, přesto je v živé paměti mnohých Američanů až dodnes. Především pak záminka pro její začátek, tedy otázka otroctví a jeho dopadu na moderní společnost.
Americká občanská válka vypukla 12. dubna 1861 a skončila téměř přesně o čtyři roky později 9. dubna 1865 (někdy se uvádějí i jiná data, poslední výstřel prý padl až 22. června stejného roku) a jednalo se o jeden z nejkrvavějších konfliktů do té doby. Celkem při něm zemřelo půl milionu lidí a pro statisíce dalších znamenala válka konec života takového, jak jej znali – z války se vraceli mrzáci a ani civilní obyvatelstvo nebylo ušetřeno jejích krutostí.
Vypuknutí války předznamenal spor o práva států v americké federaci. Sever požadoval přesná pravidla pro celou federaci včetně lidských práv pro černé obyvatelstvo (tedy de facto zrušení otroctví) na území celého státu. Jih naopak požadoval vysokou míru svobodu států a tedy spíše konfederaci než federaci. Tento spor vedl nakonec k oddělení jižních států a vzniku Konfederovaných států amerických. Válka na sebe nenechala dlouho čekat, celý konflikt vyvolala potyčka o pevnost Fort Sumter, která ač byla na jižanském území, tak se na ní držela seveřanská posádka.
Následovala léta bojů, při kterých každou chvíli zdánlivě vítězila jiná strana. Sever však nakonec se svojí průmyslovou mocí a taktikou blokády Jihu začal rozhodně vítězit. Po porážce slavného generála Leeho severským generálem Grantem u Gettysburgu byla cesta k vítězství prakticky volná. Sám Lee se pak stal mužem, který válku fakticky ukončil, když se 9. dubna 1865 vzdal s celou svojí armádou u vesnice Appomattox.
Konec války znamenal svobodu pro otroky a znovuzačlenění jižních států a počátku jejich industrializace a obnovy. Zároveň však předznamenal další desetiletí sociálního konfliktu. Vedl totiž k založení Ku-klux klanu, nenávistné organizace prosazující dominanci bělochů, a vraždě prezidenta USA Abrahama Lincolna, který svým jednáním válku vyvolal i ukončil a nakonec dal svobodu černým obyvatelům Jihu.
Dodnes se na území vedou spory, které jsou vyvolané právě tímto konfliktem. Příkladem za všechny budiž demonstrace a násilnosti v Charlottesville v roce 2017, které rozpoutalo odstranění jezdecké sochy generála Leeho, jehož mnozí Jižané považují za hrdinu.