Lidé po celé České republice si dnes připomínají 606 let od upálení Mistra Jana Husa. Dnešní státní svátek odkazuje na důležité historické kořeny českého národa spojené s křesťanstvím, v evropském měřítku jde pak o jeden z klíčových okamžiků na počátku reformace.
6. července 1415. Datum, které by si měl pamatovat každý školák i dospělý. Právě v ten den byl v německé Kostnici na církevním koncilu upálen Mistr Jan Hus. Katolický kněz, církevní reformátor, představitel zásadovosti, svobody svědomí či ochoty držet se pravdy.
Církev Jana Husa, který ji kritizoval za odvrácení se od svých prvotních ideálů, odmítal jejich institucionalizaci a kritizoval kněží žijící v hříchu a kupčení s odpustky, označovala za kacíře. Požadoval návrat k chudé církvi, která se bude držet Božího slova a znovu se přiblíží normálním lidem.
„Proto, věrný křesťane, hledej pravdy, slyš pravdu, uč se pravdě, miluj pravdu, prav pravdu, drž pravdu, braň pravdy až do smrti.“ – Jan Hus
Svá díla, především traktáty, psal Hus latinsky, pro prostý lid však psal i kázal česky, jednoduchým a přístupným jazykem. Na koncil do Kostnice odjel doufaje v dialog a snahu církev napravit, glejtem se za jeho bezpečnost (ale pouze na cestě) zaručil také král Zikmund Lucemburský.
Po procesu, kdy byl nesčetněkrát nucen odvolat svá slova a vždy odmítl, následoval nemilosrdný rozsudek – upálení zaživa. Tak se také 6. července 1415 stalo.
Jeho smrt posléze vedla v českých zemích k zásadní husitské revoluci, později se na něj odkazovali lídři budoucích protestanských revolucí. Husův odkaz je aktuální i dnes – jeho zásadovost, statečnost, svoboda svědomí a ochota držet se za každou cenu (i smrt) pravdy jsou připomínkou principů, kterých bychom se měli v každodenním životě držet.
Úvodní obrázek: Nikola Beková