„Sám jsem se jako delegát Summitu účastnil. Mimochodem jsem byl v delegaci se svým předchůdcem ve funkci Kulhánkem,” zahájil ministr zahraničí Jan Lipavský závěrečnou konferenci Pražského studentského summitu – největšího projektu svého druhu v Česku. Více než 300 studentů ze středních a vysokých škol se v projektu zapojí do simulace jednání mezinárodních organizací. V jedno nebo vícečlenných delegacích zastupují zájmy přiděleného státu v modelech OSN, NATO nebo Evropské unie.
Projekt dává mladým lidem unikátní možnost rozšiřovat si znalosti v oblasti mezinárodního dění, lidských práv, ekonomie, světové bezpečnosti či životního prostředí. Účastnice a účastníci mohu také tříbit své kritické myšlení a zároveň prohlubovat rétorické, prezentační a argumentační dovednosti.
Slavnostní zahájení proběhlo 24. března v prostorách kulturního centra Pražská křižovatka za účasti významných hostů – ministra zahraničí Jana Lipavského, předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivany Hrdličkové nebo předsedy zahraničního výboru Senátu Pavla Fischera.
Úvodním projevem přivítala delegáty a hosty hlavní koordinátorka projektu Lucie Vodvářková. Zdůraznila přínosy projektu v oblasti kritického myšlení a schopnosti diskutovat, které jsou v dnešní situaci stále více aktuální. Následně vystoupil výkonný ředitel pořádající Asociace pro mezinárodní otázky Vít Dostál a také několik účastníků se svými projevy na téma, jak může mezinárodní společenství pomoci jimi zastupovaným státům.
Další část programu patřila hostům. K účastníkům promluvil ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Zavzpomínal na to, jak na Summitu působil jako účastník a později i organizátor. Shodou okolností byl tehdy v delegaci společně se svým předchůdcem v ministerském křesle Jakubem Kulhánkem.
Následovala debata na téma postavení České republiky na mezinárodním poli, ve které diskutovali Jan Lipavský, Ivana Hrdličková a Pavel Fischer. Debatu moderoval Konstantin Sulimenko, novinář Seznam Zpráv a také bývalý účastník a organizátor projektu. Významná část debaty se týkala nadcházejícího českého předsednictví Rady EU. Ministr Lipavský zopakoval, že předchozí vláda Andreje Babiše chtěla na předsednictví šetřit a přípravy podcenila. Zároveň ale v odpovědi na dotaz vyloučil, že by předsednictví mělo být fiasko: „Věřím, že české předsednictví proběhne v pořádku, jen bohužel nevyužijeme naše okno příležitosti naplno. Předešlá vláda zanedbala přípravy.”
Senátor Pavel Fischer zdůraznil také význam zajímavých kulturních akcí doprovázejících předsednictví. Ministr Lipavský potvrdil, že i ty jsou v přípravě.
Hosté a účastníci diskutovali i o ruské agresi proti Ukrajině a možnosti zřízení mezinárodního tribunálu. Soudkyně Ivana Hrdličková prohlásila, že je velkou zastánkyní mezinárodní spravedlnosti a upozornila na složitost celého tématu: „Ustanovení tribunálu pro Ukrajinu je politická otázka. Tribunály jsou závislé na spolupráci států, bez ní se dostávají do patových situací.” Ke konfliktu se vyjádřil i senátor Pavel Fischer: „Rusko mi v posledních letech přijde jako gangster, který se zmocnil benzínové pumpy a ještě k tomu má atomovou zbraň.“
Řeč přišla také na dlouhodobě nízké zastoupení Čechů v sekretariátech mezinárodních organizací. Podle všech diskutujících je ale změna během na dlouhou trať. Soudkyně Ivana Hrdličková nicméně vyjádřila naději, že třeba právě účastníci Summitu budou v tomto ohledu úspěšní: „Po vyslechnutí dnešních delegátských projevů věřím, že vaše generace to změní.“
Jednací dny konference budou probíhat od pátku 25. března až do neděle 27. března v prostorách Kongresového centra Praha. Delegáti v rámci jednání navrhují řešení problémů, kterými se zabývají reálné mezinárodní organizace. Zúročí tím půl roku příprav, které závěrečné konferenci předcházely.