V Poslanecké sněmovně mají velký vliv, přednostní práva a často jsou jedněmi z nejviditelnějších osobností své strany. Předsedové poslaneckých klubů jsou obvykle zkušení političtí matadoři, ale přesto jsou mnohdy lidem neznámí. Pojďme se na ně proto podívat.

Zbyněk Stanjura – ODS

Bývalý ministr dopravy a primátor Opavy zasedl v poslaneckých lavicích poprvé v roce 2010. Vystudovaný inženýr VUT v Brně v Poslanecké sněmovně velmi často vystupuje a netají se negativními postoji k vládnoucímu hnutí ANO, odporem k jeho socialistickým krokům a socialismu obecně a nesouhlasem s radikálními stranami, které se nově vyrojily na našem politickém spektru. Nutno však dodat, že Stanjura neváhá postavit i za kolegy zleva, například když hájil sociální demokraty při kauze lithium. Podpořil tehdy bývalého ministra Chvojku v jeho slovech, že se jedná o výplod marketingového oddělení ANO.

Miroslav Kalousek – TOP 09

Podle mnoha odborníků úspěšný ministr financí z let 2007 – 2009 a 2010- 2013 a předchůdce Jiřího Pospíšila na postu předsedy strany je stále jedním z nejvýraznějších, nejhlasitějších a také nejvíce kritizovaným politikem TOPky. Je úspěšným student Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, mluvčím Občanského fóra z revolučního období a poslancem od roku 1998. Jak sám přiznal, byl také členem Socialistického svazu mládeže, díky čemuž mu bylo umožněno studium na univerzitě. V Poslanecké sněmovně je neúnavným kritikem premiéra Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Prosazuje pravicovou politiku a ekonomiku a trvá na nutnosti zodpovědné finanční politiky státu. Kritizuje tak velké výdaje, které prosadila vláda ANO, a varuje před dopady tohoto jednání v blížící se recesi.

Jan Farský – STAN

Poslancem se stal roku 2010 a od té doby zasedá v lavicích Poslanecké sněmovny. Předtím zastával mandát zastupitele Libereckého kraje či starosty města Semily. Věnuje se skautingu, vystudoval právnickou fakultu Masarykovy univerzity a pracoval jako poradce vlády či ve Škoda Auto. Spolu s ostatními pravicovými kolegy brojí proti hnutí ANO. V roce 2014 se umístil mezi sto nejlepšími inovátory střední a východní Evropy časopisů Res Publica a Financial Times.

Jakub Michálek – Piráti

Vystudoval právnickou fakultu UK a teoretickou fyziku na matematicko-fyzikální fakultě UK. Část studia střední školy strávil v USA, kde také pracoval na University of Michigan. V Poslanecké sněmovně působí od roku 2017 a ve stejnou dobu se chopil i funkce předsedy pirátského poslaneckého klubu. Jeho přezdívka pirátský nebo mladý Kalousek vypovídá za vše, co se týká jeho postojů při projevech ve Sněmovně. Kromě silné kritiky hnutí ANO prosazuje také vysokou míru transparentnosti a nebojí se nevybíravým způsobem útočit na své kritiky a odpůrce.

Jan Bartošek – KDU-ČSL

Absolvent Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a specializačního studia na Palackého univerzitě v Olomouci se stal poslancem v roce 2013 a předsedou poslaneckého klubu strany v roce 2017. Je také zastupitelem Jihočeského kraje a města Dačice. V Poslanecké sněmovně se zvýraznil mimo jiné i kritikou podle něj předsedou koordinovaného hlasování hnutí ANO, když kritizoval poslance této strany za jejich podle něj servilitu a ohýbání páteře. Naopak vyzdvihnul poslance Rastislava Vyzulu, který jako jediný nehlasoval spolu s ostatními při otázce zařazení sporného bodu, který se „nehodil předsedovi vlády do krámu”, na program sněmovny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..