Videoherní společnost Valve, která nejvíce těží z provozu virtuálního obchodu Steam, odhalila tento pátek hybridní herní konzoli Steam Deck. Primární určení, tedy hraní v handheldovém režimu, je doplněno o možnost propojení s monitorem nebo televizí skrze speciální (zvlášť prodávaný) dok podobně jako u Nintenda Switch. Na rozdíl od konkurenta se chystá Steam Deck profitovat z už zavedeného portfolia Steamu a univerzálnosti zařízení, které je spíš než konzolí miniaturním PC.

Steam Deck skutečně nabídne možnosti průměrného stolního počítače. Předinstalovaným operačním systémem bude SteamOS na bázi Linuxu, ovšem zařízení je zcela otevřeno jakýmkoli instalacím, a tak by neměl být problém s využitím Windows. Už vás možná napadá, že spustit tak půjdou i pracovní programy nebo konkurenční herní obchody.

Pokud jde o vnitřnosti, ukrývat bude Steam Deck výkonné APU od AMD, složené ze čtyřjádrového procesoru Zen 2 architektury RDNA 2 a grafického čipu o výkonu 1,6 TFLOPS. Operační paměť dosáhne 16 GB. Velikosti interního úložiště jsou tři, odstupňované cenově. Za základní verzi s o něco pomalejším SSD diskem o velikosti 64 GB zaplatíte 419 euro, za pokročilejší varianty o 256 a 512 GB pak 549 a 679 euro. Velikost úložiště půjde každopádně rozšířit pomocí SD karty.

Sedmipalcový LCD displej nabídne dotykové ovládání a rozlišení 1280 na 800 bodů v poměru 16:10. Vykreslovací frekvence je 60 Hz, hry tedy poběží maximálně v 60 snímcích za sekundu. Výdrž baterie Valve uvádí mezi 2 a 8 hodinami. Kromě připojení obrazovky přes dok nabídne Steam Deck standardní trojici Wi-Fi, Bluetooth a USB-c + DisplayPort.

Steam Deck můžete předobjednávat kde jinde než na Steamu, dorazit by měl letos v prosinci.

Filip Svoboda

Studuju žurnalistiku a na listech mám na starosti kulturní rubriku. Píšu o videohrách na Zing.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..