V aktuálním díle pravidelné rubriky Americký týden jste se mohli dočíst mimo jiné o snaze demokratů ovládnout během letošních kongresových voleb Senát, ve kterém mají od roku 2014 většinu republikáni. V tomto článku vám představujeme osm nejvážnějších demokratických kandidátů a kandidátek, kteří vyzvali na souboj současné republikánské senátory a senátorky a díky kterým se může stát demokraty vysněná senátní většina po listopadových volbách skutečností.

Aby se tak stalo, musí však zvítězit alespoň čtyři z osmi níže jmenovaných demokratických kandidátů a kandidátek. Při současném poměru křesel v Senátu, který je 53 ku 47 pro Republikánskou stranu, by demokratům stačilo vyhrát jen tři nová křesla.

Dle veškerých analýz však demokratického senátora Douga Jonese z Alabamy čeká porážka, což pro demokraty znamená ztrátu jednoho křesla. Již zmiňovaná čtyři nová křesla pro demokraty by však v Senátu zapřičinila patovou situace – 50 senátorů jak u demokratů, tak u republikánů. V tom případě by tak senátní většina závisela na vítězi prezidentských voleb, jelikož v případě rovnosti hlasů v Senátu odevzdává rozhodující hlas viceprezident, který ve volbách kandiduje spolu s prezidentem v jakémsi tandemu.

Další díl Amerického ?? týdne! Tentokrát jsme se zaměřili na Senát, ve kterém mohou po šesti letech převzít znovu kontrolu demokraté.

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Pondělí 2. listopadu 2020

V tom případě by tak strana, která vyhraje prezidentské volby, vyhrála i Senát. Pokud si tedy chtějí demokraté zajistit senátní většinu i při případné, i když aktuálně spíše nepravděpodobné, Bidenově prohře, musí na svou stranu získat hned pět nových senátorských křesel.

A to nás konečně dostává k jednotlivým kandidátům, o kterých se dnes budeme bavit. Kdo tito kandidáti a kandidátky jsou? Jaké názory zastávají? Kdo platí jejich volební kampaně? A snad to nejdůležitější: jakou mají šanci na vítězství? Pojďme si demokratické naděje na senátní většinu představit jednu po druhé.

Mark Kelly (Arizona)

Mark Kelly (52 %) vs. Martha McSally (45 %)
zdroj: Wikipedia Commons

Bývalý astronaut NASA Mark Kelly, který pilotoval mimo jiné poslední misi raketoplánu Endeavour v roce 2011, proti němuž stojí současná republikánská senátorka Martha McSally.

Zajímavé je, že McSally do Senátu už jednou předtím kandidovala a nebyla úspěšná. V roce 2018 ji v souboji o křeslo senátorky za stát Arizona těsně porazila demokratka Kyrsten Sinema. McSally se ale i přesto senátorkou nakonec stala – a to díky tomu, že ji na tuto pozici dosadil guvernér po úmrtí druhého arizonského senátora, slavného Johna McCaina.

Kampaň Marka Kellyho je financována výhradně z peněz malých dárců, na rozdíl od své protivnice tak Kelly nepřijímá tzv. korporátní peníze (tj. peníze od velkých korporací). Pro Kellyho je velkým tématem dostupná zdravotní péče – sám porazil rakovinu, jeho manželka, tehdejší kongresmanka, byla před devíti lety postřelena během pokusu o atentát. Díky dobré zdravotní péči, která se jí dostala, se však ze svých zranění zcela zotavila. Kelly těží hlavně z toho, že je po celých Spojených státech veřejně známou osobou. I proto je tak momentálně považován za favorita tohoto senátního souboje.

John Hickenlooper (Colorado)

John Hickenlooper (52 %) vs. Cory Gardner (44 %)
zdroj: Wikipedia Commons

V roce 2003 byl John Hickenlooper zvolen starostou Denveru, jednoho z největšího měst v celých Spojených státech, a následně se v roce 2011 stal guvernérem státu Colorado. Během svého působení v tomto úřadu provedl mnohé kroky, které vedly ke zlepšení postavení LGBTQ rodin v Coloradu. Dále se také zaměřil na problematiku zbraňových zákonů, když po masové střelbě v kině ve městě Aurora z roku 2012, při které bylo zabito dvanáct nevinných návštěvníků kina, inicioval a následně podepsal zákon zakazující použití zásobníků o více než 15 nábojích.

Jeho republikánský oponent Cory Gardner je naopak známý svými konzervativními názory, kdy například dlouhodobě kritizuje manželství stejnopohlavních párů. Colorado, které bylo dříve považováno za podobně konzervativní stát, se však v posledních letech začíná více a více přibližovat k liberálnějším demokratům. I kvůli tomu většina amerických médií soudí, že v této kampani je to právě Gardner, kdo tahá za kratší konec provazu – ostatně, to samé říkají i průzkumy, ve kterých Hickenlooper dlouhodobě vede.

Sara Gideon (Maine)

Sara Gideon (48 %) vs. Susan Collins (46 %) vs. Lisa Savage (5 %) vs. Max Linn (1 %)
zdroj: https://www.facebook.com/SaraGideonME

Sara Gideon, současná předsedkyně státní sněmovny reprezentantů v Maine, stojí proti dlouholeté a ostřílené senátorce Susan Collins, která je známá svou ochotou hledat v některých případech kompromis s demokraty a která také minulý týden jako jediná hlasovala proti potvrzení Amy Coney Barrettové jako soudkyně Nejvyššího soudu.

Tento volební souboj se však od těch předchozích dvou rozebíraných zásadně liší ve dvou věcech. Zaprvé, stojí tu proti sobě hned čtyři kandidáti, reálnou šanci na výhru má ale pouze vedoucí duo Gideon-Collins. Zadruhé, volební systém v Maine je zcela odlišný od zbytku země. V Maine používají tzv. ranked-choice voting, volně přeloženo jako hlasování dle pořadí voleb.

Sarah pochází z USA, už deset let ale žije v Praze ???? Pro Studentské listy mluvila o tom, koho volila v amerických prezidentských volbách a o svých názorech na americkou politiku. Přečtěte si rozhovor ?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Sobota 31. října 2020

Pokusím se vám tento vcelku složitý systém jednoduše vysvětlit: na hlasovacích lístcích voliči z Maine kroužkují nejdříve svou první volbu, následně však mohou (ale nemusí) zakroužkovat i kandidáty, které považují za svou druhou, třetí či čtvrtou možnost. Pokud po volbách žádný kandidát nepřesáhne hranici 50 % hlasů, je ten kandidát, který ve volbách obdržel nejméně hlasů a skončil tak na posledním místě, eliminován, a hlasy jeho voličů jsou rozděleny mezi zůstávající kandidáty podle toho, kdo byl jejich druhou volbou.

Tento proces se opakuje do té doby, dokud jeden z kandidátů nepřesáhne hranici většiny hlasů. Maine letos čeká velmi těsný souboj, jehož mírnou favoritkou je ale demokratická vyzyvatelka Sara Gideon. Kdyby už nic jiného, tak Susan Collins čeká nejtěžší kampaň její dlouhé politické kariéry.

Cal Cunningham (Severní Karolína)

Cal Cunningham (47 %) vs. Thom Tillis (43 %)
zdroj: Wikipedia Commons

Thom Tillis, republikánský senátor, který dlouhou dobu nevěřil v existenci změn klimatu a opakovaně hlasoval pro zrušení Obamacare (významná reforma zdravotnictví provedená za vlády Baracka Obamy), byl do Senátu zvolen v roce 2014, a to velmi těsným výsledkem. Letos ho čeká pravděpodobně ještě těžší výzva v podobě bývalého státního senátora a právníka Cala Cunninghama.

Tomu nahrává do karet nepřílišná popularita současného senátora a také naopak oblíbenost demokratického guvernéra Roye Coopera, jež díky přísným opatřením, která nechal guvernér zavést, výrazně stoupla během pandemie koronaviru.

Cunningham byl dlouho považován za neochvějného favorita tohoto souboje, avšak poté přišel skandál. Ukázalo se, že si ženatý Cunningham v nedávném období dopisoval erotické SMS s jistou ženou z Kalifornie. I když to chvíli vypadalo, že by tento skandál mohl výrazně vylepšit Tillisovu pozici, obrat se nakonec nekonal. Ani po zveřejnění všech SMS a Cunninghamově veřejném přiznání se čísla v průzkumech příliš nezměnila – stále věští Tillisovu porážku zhruba o čtyři až pět procentních bodů.

Theresa Greenfield (Iowa)

Theresa Greenfield (48 %) vs. Joni Ernst (47 %)
zdroj: Wikipedia Commons

Joni Ernst, senátorka zvolena v roce 2014, která dříve sloužila v armádě a byla nasazena například během války v Iráku, čelí letos v Iowě vskutku velké výzvě. Iowa je i na americké poměry dost specifická – jedná se o stát farmářů, jehož ekonomika je postavená zejména na chovu skotu a dobytku a na pěstování kukuřice či sóji. Theresa Greenfield, demokratická kandidátka, pro kterou jsou hlavními tématy zdravotní péče a podpora iowských farmářských rodin, má letos v tomto, historicky spíše republikánům nakloněném státě, reálnou šanci Joni Ernst porazit.

Této konzervativní republikánské senátorce přitom komplikuje její kampaň za znovuzvolení zejména její neochvějná podpora prezidenta Trumpa, který není ve farmářské Iowě ani zdaleka tak populární, jako tomu bylo před čtyřmi lety. Za zmínku ještě rozhodně stojí debata obou kandidátek, která se konala 28. září a kvůli epidemii koronaviru byla on-line. Když se během ní moderátor současné senátorky zeptal, kolik stojí v Iowě kilo sójových bobů, odpověděla Ernst maximálně vyhýbavě. Moderátor se jí po chvíli otázal na to samé ještě jednou, senátorka tak opáčila, že ani její protivnice nedokázala na tuto otázku odpovědět (což není pravda, jelikož Theresa Greenfield na otázku, kolik stojí v Iowě kilo kukuřice, odpověděla na dolar správně), a po chvíli přetahování se s moderátorem o slovo dosti nepřesvědčivě prohlásila, že správná odpověď je zhruba pět dolarů. Moderátor tak musel senátorku opravit, jelikož cena kila sójových bobů je v Iowě něco kolem deseti dolarů.

Mnoho komentátorů soudí, že tento přešlap představuje zlomový bod v tomto vypjatém a vyrovnaném senátním souboji. Podle nich mohla Ernst svým špatným odhadem a lehce arogantním tónem ztratit důvěru některých umírněných farmářů, kteří by mohli nakonec dát přednost její vyzyvatelce.

Ať už bude mít tato debata větší či menší dopad na finální výsledek, rozhodně se jedná o jeden z největších debatních přešlapů roku 2020. Jak řekl jeden politický komentátor, Joni Ernst, senátorka z Iowy, nedokázala odpovědět na tu „nejvíce iowskou otázku v historii“. dup dup

Jon Ossoff (Georgie)

Jon Ossoff (47 %) vs. David Perdue (46 %) vs. Shane Hazel (3 %)
zdroj: https://www.facebook.com/jonossoff

Georgie. Typicky republikánský stát na jihu Ameriky, kde mají republikáni velkou převahu zejména v posledních dvaceti letech. David Perdue, senátor zvolený roku 2014, je známý svými velmi konzervativními názory. V roce 2017 například volal po úplném zrušení americké vládní Agentury pro ochranu životního prostředí, dále je známý svým návrhem zákona o zdravotní péči, o kterém prohlásil, že je mnohem lepší než již několikrát zmiňovaná Obamacare. Podle nezávislých expertů tento zákon přitom obsahuje skuliny, díky kterým by zdravotní pojišťovny mohly odmítnout hradit zdravotní péči lidem s AIDS či s rakovinou.

Proti senátoru Perdueovi stojí mladý a energický Jon Ossoff, bývalý investigativní novinář a demokratický kandidát do Sněmovny reprezentantů v roce 2017, kdy v nejnákladnějším souboji o křeslo v dolní komoře Kongresu v historii tehdy těsně prohrál. Letos je však Ossoff evidentně ještě silnější a po dlouhých měsících, kdy byl Perdue považován za jasného favorita na vítězství, se v posledních týdnech souboj zásadně vyrovnal.

Některé průzkumy dokonce ukazují, že Ossoff v konzervativní Georgii vede, a to místy o tři, místy o dvě procenta. Mladému demokratovi nepochybně pomohla také nedávná debata, ve které čelil Perdue nepříjemným otázkám, jeho odpovědi byly však jednoduše řečeno špatné, a Ossoff byl mnoha komentátory viděn jako jasný vítěz této debaty. Den nato dokonce Perdue oznámil, že se poslední debaty, která se měla konat 1. listopadu, nezúčastní, což se setkalo s negativní reakcí ze strany Ossofovy kampaně, mohlo by to však jeho šance na zvolení ještě trochu vylepšit.

Hlavní témata Ossoffovy kandidatury jsou nepochybně zdravotní péče, dále zpřísnění zbraňových zákonů nebo rovné příležitosti pro LGBTQ osoby. V Georgii však platí trochu jiné volební zákony než ve zbytku země – je zde takzvaně dvoukolový volební systém, přičemž v prvním kole se utkají všichni kandidáti (mimo Ossofa kandiduje proti Perdueovi ještě libertarián Hazel, reálnou šanci na vítězství však nemá), a pokud ani jeden z nich nepřekoná hranici 50 %, bude se v lednu konat tzv. run-off, tedy přímý volební souboj dvou nejlepších kandidátů.

Demokraté tak doufají, že Ossoff onu většinovou hranici překoná již v listopadových volbách. Případný lednový souboj Ossoffa s Perduem by totiž už nemusel v demokratických voličích vzbudit takové emoce, jako vzbudil nyní, a ti by tak už nemuseli přispívat na Ossoffovu kampaň, která je financována výhradně z malých příspěvků, v rekordních sumách, jako tomu bylo do teď. Za zmínku ještě stojí fakt, že pokud by byl Jon Ossoff skutečně zvolen, stal by se ve svých 33 letech suverénně nejmladším senátorem současnosti.

Raphael Warnock (Georgie)

Raphael Warnock (46 %) vs. Kelly Loeffler (27 %) vs. Doug Collins (19 %) vs. Matt Lieberman (2 %)
zdroj: Photograph courtesy of Raphael Warnock campaign

V letošních volbách jsou v Georgii k mání obě senátorská křesla. Před čtyřmi lety byl na toto místo zvolen republikán Johnny Isakson, ten však ke konci roku 2019 na svůj post rezignoval, a na jeho místo byla guvernérem dosazena Kelly Loeffler. Následně bylo podle tamních volebních zákonů rozhodnuto, že se v listopadu 2020 budou pořádat zvláštní senátní volby, ve kterých bude zvolen nový senátor/senátorka, aby dokončil/a Isaksonovo volební období a následně bude čelit řádným senátním volbám za dva roky.

Hlavními kandidáty jsou baptistický kazatel Raphael Warnock (D), již zmiňovaná senátorka Kelly Loeffler (R), současný člen sněmovny reprezentantů Doug Collins (R) a Matt Lieberman (D). Favoritem na vítězství je reverend Warnock, a to zejména kvůli značnému rozpolcení republikánské voličské základny, která dělí své hlasy mezi současnou senátorku Loeffler a kongresmana Collinse. Ten se jí v této volbě rozhodl postavit, ačkoliv jsou oba republikáni.

Čtvrtý kandidát, demokrat Lieberman, nemá podle průzkumů šanci na vítězství, mnoho demokratických voličů i politiků ho tak opakovaně vyzívá k odstoupení ze souboje, jelikož podle nich může nastat dělení demokratických hlasů, což by mohlo Warnocka stát vítězství v prvním kole. Sám Warnock Liebermana ke stažení kandidatury nevyzval a Lieberman podle svých slov o odstoupení neuvažuje.

Bude tak zajímavé sledovat, zdali reverend Warnock, jehož preference se podle průzkumů pohybují kolem 45 %, v prvním kole překoná většinovou hranici a bude tak zvolen senátorem rovnou, nebo jestli budeme svědky lednového souboje Warnocka s druhým umístěným republikánem, pravděpodobně se senátorkou Loeffler.

Oba demokratické senátní kandidáty v Georgii, tedy Jona Ossoffa a Raphaela Warnocka, už mimo jiné oficiálně podpořil i bývalý prezident Barack Obama. Georgii se tak rozhodně během volební noci vyplatí sledovat.

Jaime Harrison (Jižní Karolína)

Jaime Harrison (44 %) vs. Lindsey Graham (46 %)
zdroj: https://www.facebook.com/JaimeHarrisonSC

Toto je jediný senátní souboj z našeho přehledu, ve kterém demokratický kandidát v průzkumech nevede. O obhájení mandátu se v něm však snaží Lindsey Graham, jeden z nejznámějších republikánských senátorů a zároveň jeden z nejhlasitějších stoupenců prezidenta Trumpa.

Graham je dlouholetým senátorem, poprvé byl zvolen roku 2002 poté, co senátor Strom Thurmond, jeden z nejvýraznějších podporovatelů rasové segregace, ve svých 100 letech ukončil svou 47letou senátní kariéru. Lindsey Graham je zároveň jedním z nejkonzervativnějších senátorů současnosti, zajímavé však je, že se během republikánský primárek v roce 2016 silně vyhrazoval vůči kandidatuře Donalda Trumpa. Na Twitter dokonce napsal, že pokud si republikáni zvolí Trumpa jako svého nominanta, „dostanou ve volbách na frak a zaslouží si to“. Poté, co se Trump stal prezidentem, mu je však Graham dlouhodobě loajální.

Proti němu stojí 44letý Afroameričan a demokrat Jaime Harrison. Je pozoruhodné, jak dokázal Harrison tento souboj, v němž byl Graham zpočátku považován za neporazitelného, vyrovnat. Ještě v září věštily průzkumy Grahamovi náskok až 23 %, ty stejné průzkumy však aktuálně predikují, že se jeho vedení smrsklo na pouhé dva procentní body. Harrisonova kampaň je samozřejmě postavena na odporu vůči Grahamovi a Trumpovi, dalšími důležitými tématy jsou pro něj například zdravotní péče nebo dostupné vzdělání. Sám Harrison také často zmiňuje svůj životní příběh, kdy argumentuje tím, že jako syn chudé Afroameričanky zná každodenní strasti a trable obyvatel Jižní Karolíny.

Pro jeho kampaň se stal význačný slogan „Toto není souboj levice proti pravici, ale souboj správného proti špatnému“, jeho kandidatura zároveň v konzervativně orientované Jižní Karolíně spustila vlnu zájmu mladých lidí účastnit se voleb a pořádat předvolební meetingy. Právě mladí lidé a Afroameričané jsou totiž páteří Harrisinova elektorátu. Jestli to však bude na porážku ostříleného Lindseyho Grahama stačit, se dozvíme už za pár dní.

Již dnes v noci, z úterý na středu, budeme moci sledovat americkou volební noc. Finální výsledky prezidentských i senátních soubojů zřejmě nebudeme se stoprocentní přesností znát ještě v noci, i tak ale existují vodítka, která nám můžou výsledek prezidentského klání Biden vs. Trump lehce nastínit.

Konkrétně mám na mysli Floridu, jejíž zákony umožňují hlasy zaslané poštou počítat již několik dní před volební nocí, díky čemuž je možné, že tento důležitý stát oznámí oficiální odhady výsledků, nebo možná dokonce i konečné výsledky, už někdy nad ránem 4. listopadu našeho času. Právě Florida nám přitom může finální výsledek prezidentských voleb napovědět – pokud bude jasné, že zde zvítězil Biden, jeho šance na celkové vítězství se pohybuje kolem 99 %. Pokud naopak Florida jako oficiálního vítěze oznámí současného prezidenta Trumpa, budou šance obou kandidátů na vítězství ve volbách takřka vyrovnané. Florida tak bude mít během vyostřené volební noci ze třetího na čtvrtého listopadu 2020 rozhodně co nabídnout.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..