V Poslanecké sněmovně je jedním ze 34 občanských demokratů a 71 zákonodárců koalice SPOLU. Přesto se něčím liší – je jediným, který se narodil až po sametové revoluci. „Když se mě někdo ptá, jestli jsem druhý Feri, tak říkám, že jsem Jirka Havránek, kluk z venkova,“ říká osmadvacetiletý poslanec Jiří Havránek. V rozhovoru se ho ptáme zejména na témata důležitá pro mladé lidi.

Jste nejmladším poslancem koalice SPOLU a jedním ze tří poslanců vůbec, kterým je méně než 30 let. I ve volbách kandidovalo nejméně mladých lidí v historii. O čem to vypovídá? Je to nějaký trend?
Věřím a doufám, že to není trend. Utvrzuje mě v tom to, že v kutnohorské ODS máme výrazný příliv mladých lidí okolo 22 a 23 let. I v kampani jsem poznal další zajímavé mladé lidi. Uvedu dva příklady z naší koalice, se kterými jsem spolupracoval. Například devatenáctiletý Richard Beran, kluk, který nastupuje na vysokou školu. Už teď na něm vidím, že má předpoklady k tomu být asistentem poslance a mít před sebou zajímavou politickou kariéru, pokud mu vydrží zápal a zdravé uvažování. Dalším je Jirka Baňka, jednadvacetiletý lidovec, který byl jedním z nejmladších kandidátů a má velký potenciál.

To, že se do Sněmovny dostalo méně mladých lidí, souvisí samozřejmě s výsledkem Pirátů. Ti měli v minulém volebním období nejmladší politický klub, takže to, že oslabili, má velký dopad. Ale věřím, že tenhle trend nebude pokračovat.

Proč nemáte více mladých lidí v koalici SPOLU?
Nemyslím si, že jich máme málo. Naše kampaň pro mladé Jdeme volit, které jsem se taky účastnil, nebyla vůbec zlá. Měl jsem strach, jestli to není jen věc Prahy a středních Čech, ale překvapilo mě, kolik mladých lidí máme v regionech. Přijeli jsme třeba do Královéhradeckého kraje s (poslancem TOP 09) Matějem Ondřejem Havlem, kterému už je sice přes 30 let, ale pořád nepatří k harcovníkům, a s partou mladých lidí kolem něj jsme rozdávali propagační materiály nebo pořádali akce.

Myslíte, že na výsledek SPOLU měla vliv vaše kampaň pro mladé, nebo vám lepší výsledek zajistili spíš tradičnější voliči z řad živnostníků, podnikatelů a lidí ze střední generace?
Myslím si, že kampaň pro mladé vůbec nebyla špatná. Graficky byla hezká a byla postavena na deseti tématech pro mladé lidi.

Kolik z nich se dostane do programového prohlášení vlády?
Věřím, že velká většina.

Která budou nejdůležitější?
Pro nás mladé je to jednoznačně dostupné bydlení, to je největší problém. Jsem rád, že už to začínáme řešit. Už se pouštíme do reformy stavebního zákona, k němuž jsme měli hned na začátku první jednání. Chceme posunout účinnost reformy, kterou natvrdo prohlasovali poslanci ANO, SPD a KSČM. Nechceme, aby vznikl velký centrální systém s tisíci úředníky. Chceme ale zachovat to, co bylo v zákoně dobré, a přidat další věci. Tak, aby se začalo stavět.

Podle výzkumu agentury Behavio patří mezi hlavní témata pro mladé lidi i životní prostředí. A v tom mě zajímá role budoucího premiéra Petra Fialy (ODS), který v předvolebním rozhovoru pro Týdeník Respekt řekl, že si není jistý, zda klimatickou změnu způsobuje převážně člověk. To je v rozporu s většinovým tvrzením v odborné společnosti. Souhlasíte s Fialou?
Ta parafráze nebyla úplně přesná. On řekl, že nedochází ke shodě v odborné společnosti. Pro mě je odpověď jednoduchá: podle toho, co říkají experti, má člověk s největší pravděpodobností vliv na urychlení klimatické změny.

Proč o tom není přesvědčen Petr Fiala?
To není o tom, jestli je o tom přesvědčen, ale pan předseda četl i vyjádření dalších odborníků. Jak v rozhovoru správně řekl, a já s tím taky souhlasím, tak je to více téma pro klimatology než pro mě jako pro ekonoma a pro něj jako pro politologa.

Ale on bude premiér, takže by jim minimálně měl naslouchat.
Věřím, že bude naslouchat. On v rozhovoru s Erikem Taberym (šéfredaktorem Respektu) řekl, že k tomu nechce vynášet soudy a bude věřit odborníkům a klimatologům. Na druhé straně, když se podíváte na program SPOLU v oblasti zelené politiky a ochrany životního prostředí nebo na to, co dělají naši starostové, tak to jsou reálné hmatatelné věci, které souvisí s ochranou životního prostředí.

Téma životního prostředí se objevilo i v předvolebních debatách. Mám ale pocit, že většinou v souvislosti s tím, že je potřeba zabránit, aby „Green Deal zničil náš průmysl“. Jak jste to viděl vy?
Máte pravdu, ale to výrazně ovlivnil růst ceny emisních povolenek, pád Bohemia Energy a energetická krize. Debaty na to reagovaly.

Bude ODS tou stranou budoucí vládní koalice, která bude akcentovat témata životního prostředí?
Určitě se jim nebude bránit. Ten pohled, že naše strana je proti klimatické změně…

Takové hlasy ale v ODS jsou.
Máme tu otce zakladatele Václava Klause, ale to už je velká historie.

Co europoslanec Jan Zahradil, člen předsednictva ODS?
ODS je a vždy bude demokratickou stranou se širokým rozpětím názorů na mnoha témata a tohle je jedno z nich. Nejsme strana jednoho vůdce ani marketingový produkt.

Manželství pro všechny? Důležitější než terminologie jsou reálné dopady

Dalším z témat, které se objevilo po volbách, je manželství pro všechny. Podle předvolebního průzkumu organizace Jsme fér, která za něj lobbuje, jste na otázku, zda takový návrh podpoříte, neodpověděl. Tak se zeptám já: podpoříte?
Jsem přesvědčen, že přijde blok poslanců, který to předloží. U nás v ODS jsou lidé, kteří jsou proti tomuto návrhu i pro tento návrh. Já jsem přesvědčen, že stát má být přívětivý, a pokud je to teď nastavené tak, že registrovaní partneři za sebe nemůžou jednat na úřadech, řeší plné moci nebo nemají vdovské a vdovecké důchody a výdobytky společnosti, které mají normální páry, tak je na místě to řešit. A to pojďme řešit.

Takže nebudete pro manželství pro všechny?
Víte, to je problém terminologie. Pro mě je daleko důležitější řešit faktické dopady a reálné problémy. Pokud nastane situace, že jeden z partnerů, který měl dítě, nedej bože zemře, a ten druhý se o něj nemůže starat, tak to je pro mě daleko důležitější věc než terminologie.

Tomu rozumím, ale já se ptám, zda budete hlasovat pro návrh novely občanského zákoníku, podle které by manželství byl svazek dvou osob, a nikoli pouze muže a ženy.
Znovu zopakuji, že jsou pro mě v tuto chvíli důležitější reálné dopady.

Budete hlasovat pro, nebo proti?
Ten zákon tu ještě není.

Ale byl tu v minulém volebním období, kdy prošel do druhého čtení, a pak spadl takzvaně pod stůl.
Řeknu vám to úplně přesně. Ve chvíli, kdy by přišly stejné návrhy v minulém volebním období, tzn. ústavní zakotvení manželství a druhý zákon, o kterém mluvíte, tak bych se v obou případech zdržel. V tuto chvíli, jak o tom mám povědomí.

Takže na to nemáte názor?
To není o tom, že na to nemám názor.

Pokud se zdržíte, tak na to nemáte názor.
To není pravda.

Teď jste mi nějaký názor řekl, ale na něco jiného. Tím, že se zdržíte při hlasování o manželství pro všechny, žádný názor nevyjadřujete. Snažím se pochopit, co to znamená.
Znamená to, že to jednak nemá být ukotveno v Ústavě, a jednak si nejsem jistý u termínu. Pro mě jsou daleko důležitější reálné dopady, které je potřeba řešit. Nemyslím si, že když se zdržíte u pozměňovacího návrhu u nějakého zákonu, tak je to to jednoduché nevím. O tomhle bude ale každý rozhodovat podle svého vědomí a svědomí, to je základ. Z velké části je to hodnotová věc.

Jsem rád, že jsme ve středních Čechách porazili Havlíčka

Ještě bych se na chvíli vrátil k volbám. Zaujalo mě, že vaše koalice vyhrála ve Středočeském kraji. I ze zvýšené popularity předsedy hnutí STAN Víta Rakušana se přitom dalo očekávat, že to bude minimálně těsný výsledek, ale Piráti se STAN skončili o skoro deset procent za vámi a druhým hnutí ANO. Překvapilo vás to?
Úplně na rovinu překvapilo. Sázíte?

Radši už ne.
Já už taky ne, ale když jsem se díval na předvolební kurzy, tak ve středních Čechách favorizovaly Starosty s Piráty, a to i na základě výsledku loňských krajských voleb. Pro mě osobně je to jeden z největších úspěchů voleb. Jsem strašně rád, že jsme porazili ANO a Karla Havlíčka, protože je jedním ze symbolů vlády Andreje Babiše. To, že jsme vyhráli ve středních Čechách, je velký úspěch a mám z něj radost.

Možná jste díky tomu i ve Sněmovně, protože jste kandidoval až ze šestého místa.
Na druhou stranu jsem posledních čtrnáct dnů před volbami říkal, že jsem přesvědčený o tom, že se tam dostanou čtyři subjekty a budeme mít devět mandátů. Nakonec jsme je udělali a ze druhého skrutinia nám přiskočil ještě desátý mandát.

Nebude mít příští vláda demokratický deficit, když propadlo nejvíc hlasů v historii?
Pořád je to zvolená většina. Volební systém se měnil nedávno a byla na něm shoda. Nevím, jaký by měl být jiný, aby byl spravedlivější. Objevují se tu hlasy, jestli bude ve Sněmovně zastoupena levice, ale hnutí ANO vede levicovou vládu.

S Karlem Havlíčkem. Je třeba on levicový politik?
Kroky, které prosazovala vláda, jejímž je členem, lze označit za levicové.

V komunálu hned dostanete zpětnou vazbu

Myslíte, že vás velká politika změní?
Doufám, že ne. Když se mě někdo ptá, jestli jsem druhý Feri, tak říkám, že jsem Jirka Havránek, kluk z venkova. Na tom se nic měnit nebude. Chci tu prosazovat zájmy venkova, témata důležitá pro mladé a věnovat se věcem, které mi jsou blízké, jako jsou sport nebo peníze pro hasičské záchranné sbory. Každého z nás to ale změní, jako jakákoliv práce. Ať už jsem byl v korporátu, akademickém prostředí nebo jsem podnikal, tak to byla škola do života.

Máte z něčeho strach?
Strach úplně ne. Nebojím se konfliktů, ale nemám rád věci, které tu předváděl kolega Volný. Lidé mají mít nějakou úroveň chování, a když se někdo neumí chovat, tak mi to vadí. Bojím se spíš ptáků (směje se).

Zůstanete zastupitelem Bratčic?
Zůstanu a za rok budu chtít obhajovat mandát.

V čem vám ve Sněmovně pomůže zkušenost z komunální politiky?
Komunál na malé obci je nezastupitelný tím, že ihned a opakovaně dostáváte zpětnou vazbu na vaše rozhodnutí. Nedávno jsme například měli zastupitelstvo obce, na kterém jsme řešili, že starostovi volalo asi dvanáct lidí s tím, že nevyvezli popelnice. Nebo vám najednou někdo volá, že se ztratila fenka. To jsou věci, které jsou až nepředstavitelné. Takovou zpětnou vazbu ve Sněmovně nedostanete.

Věřím, že díky tomu, že jsem z venkova, tak mi lidé z Kutnohorska dají zpětnou vazbu rychle. V Bratčicích máme problémy s tím, že nemáme vysokorychlostní internet, nebo s podfinancováním dobrovolných hasičských sborů. To chci řešit. Stejně tak v obci naproti stále nejsou připojeni na vodovod a každé léto mají strach, že jim dojde voda ve studnách. To jsou zkušenosti z komunálu, které musíte řešit.

A v nich vám pomůže sněmovní práce?
Můžeme s tím něco dělat. Třeba u vysokorychlostního internetu zjednodušit výstavbu sítí, což se ODS poslední čtyři roky dařilo. To jsou zkušenosti, které můžete předat dál.

Máte ambici se stát starostou?
Ne v nejbližších komunálních volbách. S naším starostou mám skvělý vztah a budu moc rád, když s ním budu na kandidátce ODS. Je jedním z lidí, kteří tam mají být, a těším se na spolupráci s ním. Navíc budu mít povinnosti tady.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.