Podle mnoha spekulací bychom se měli již na konci února, nejpozději začátkem března, dočkat příchodu Apple Pay na náš, český trh. Toto tvrzení jsme slyšeli již několikrát, kdy původním termínem příchodu Apple Pay měl být podzim loňského roku. Nejaktuálnějším termínem je úterý 19. února.

Pojďme se společně podívat na to, jak na tom Apple Pay v ČR opravdu je a které banky ho budou podporovat.

Konkurenční Android Pay (dnes již Google Pay) přišel již se začátkem roku 2017. Uživatelé Androidu tak mohli platit skrz svá chytrá zařízení, ale uživatelé zařízení Apple stále čekají. Příchod této technologie též závisí na tuzemských bankách. Podle největších bank u nás již většina z nich testuje a čeká se jen na zelenou od Applu. Některé si pro Android vytvořily vlastní řešení, jako např. Komerční banka, Moneta, Česká spořitelna, jiné se této technologii stále brání.

Co je vůbec Apple Pay, a co přináší?

Apple Pay není jen bezkontaktní placení skrz zařízení iPhone od společnosti Apple. Apple Pay přináší zcela novou cestu k placení na internetu. Můžete skrz něj zaplatit na mnoha e-shopech převážně v zahraničí. Jelikož v ČR není Apple Pay ještě dostupný, tak na žádném velkém e-shopu zatím nezaplatíte, ale to se časem může změnit.

Kromě placením zařízením iPhone umožňuje Apple placení skrz jejich chytré hodinky Apple Watch, které přináší další prostor pro placení.

Skrz Apple Pay lze také posílat peníze svým přátelům. Jednoduše je stačí poslat stejně, jako jakoukoliv zprávu skrz iMessage. Přijmutí peněz je stejně jednoduché, jako jejich odeslání.

Bezpečnost ze strany Applu je samozřejmostí, a proto se nemusíte bát o svoje citlivé údaje a hlavně své peníze.

Kdo bude první?

To nikdo neví. Některé z bank prozradily, že příchod Apple Pay do ČR by mohl být během 1. čtvrtletí letošního roku, respektive do jeho konce (tedy konce února, potažmo začátku března). Jedna z největších bank u nás ČSOB však na svém Twitteru reagovala, že ona spustí Apple Pay až ve 4. čtvrtletí tohoto roku, tedy koncem tohoto roku, což by pro mnoho uživatelů mohlo znamenat opět beznadějné čekání.

 

 

 

 

 

 

Doufejme tedy, že ČSOB nebude první bankou v ČR, která Apple Pay spustí. Některé velké i menší banky občas reagují na otázky uživatelů tím, že spuštění Apple Pay u nás je opravdu plánováno na začátek února až začátek následujícího měsíce. Oficiálně se ale většina bank vyjadřuje spíše nepřímo a můžeme tedy pouze spekulovat.

Podle technologického online magazínu CzechCrunch by v první vlně měly Apple Pay přinést Česká Spořitelna, AirBank, Komerční banka, Moneta a mBank a také fintechový startup Twisto. Další banky by se měly připojovat postupně. Jak bylo zmiňování výše, tak např. ČSOB má Apple Pay v plánu spustit až koncem letošního roku.

Nejspíše 19. února letošního roku

Podle posledních spekulací by první vlna Apple Pay měla přijít již v úterý 19. února. CzechCrunch ve svém článku uvedla, že Apple Pay banky testují již interně a pouze se čeká na oficiální zelenou od Applu.

Druhá vlna by měla proběhnout někdy během léta, kdy by se měly připojit další velké české banky. Jak jsou na tom fintechové stratupy Revolut nebo Curve, nevíme, jelikož služby samotné nepodporují Apple Pay ani v zahraničí. Curve ale ve své výroční zprávě uvedl, že v letošním roce chce Apple Pay uvést jako součást jejich produktu.

Twisto přinese kromě nové možnosti platit skrz Apple Pay také novou službu, díky které si uživatel bude moct připojit kartu z jiné banky a tou platit Twistem, což může přinést mnoho uživatelů bank, které Apple Pay nebudou podporovat. Twisto dlouhodobě v ČR konkuruje Revolutu a poslední dobou nasazuje podobné služby, jako má britský Curve. Bankovní trh se díky fintechovým startupům rozšiřuje a modernizuje.

Studentské listy budou bedlivě sledovat příchod Apple Pay a přinesou vám aktuální novinky a zprávy o příchodu této služby, na kterou hodně lidí čeká.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..