Přijímací zkoušky 2021. Velké téma, se kterým se setkala většina z nás, hlavně tedy žáků posledních ročníku základních škol. Dlouho nebylo jasné, kdy budou a v jaké formě. Stejně jako loni se přijímací zkoušky posunuly z prvotního termínu. Tentokrát usedli uchazeči o čtyřleté studium do lavic jejich vybraných středních škol k didaktickým testům z matematiky a českého jazyka dříve než jejich loňští předchůdci, a to 3. a 4. května. V loňském roce se přijímačky na střední školy psaly jen v jednom termínu začátkem června.

Zeptali jsme se několika žáků 9. tříd z loňského a letošního jara a dali dohromady jejich názory a zkušenosti.

Ty jsi psala přijímačky v loňském roce. Jaké to bylo, když se od začátku března nechodilo do školy? Jak ses zvládla připravit?

Anna, studentka 1. ročníku SŠ: „Upřímně řečeno, když začala distanční výuka, tak jsem se na přípravu na přijímací zkoušky ani nepodívala, takže mi vyhovovalo, že se přijímací zkoušky posunuly na červen minulého roku. Na začátku května 2020 nám náš pan učitel na český jazyk začal posílat didaktické testy, které jsme mu museli posílat zpět, což mě přinutilo se začít pořádně učit. Koncem května jsme začali mít ‚přípravné kurzy‘ na naší škole dvakrát do týdne. To mi celkem pomohlo si všechno zopakovat a připravit se na přijímací zkoušky. Dostala jsem se s přehledem na školu, kterou jsem chtěla.“

Barbora, studentka 1. ročníku SŠ: „Loňské přijímačky byly náročné hlavně psychicky. Byla jsem zavřená doma, což se na mě hodně podepsalo. Na druhou stranu jsem přípravě mohla věnovat hodně času a připravila jsem se skvěle. Trochu mě mrzelo, že se učitelé na základce lehce vykašlali na některé předměty (s výjimkou matematiky, češtiny a angličtiny), protože na mé škole jsem psala také profilové testy z různých předmětů, takže jsem se něco musela doučit sama.“

Ty jsi psal přijímačky letos. Školy jsou zavřené bez pár týdnů už rok, jak ses dokázal připravit tak, abys testy zvládl?

Lukáš, žák 9. ročníku ZŠ: „Na přijímačky jsem se připravoval z přípravných kurzů ve škole, kde jsme pracovali s testy z knížek od DIDAKTISu, potom jsem chodil od ledna do března na online přípravku na Gymnázium Arabská a do toho jsem ještě dělal cvičné testy od CERMATu.“

Matěj, student 9. ročníku ZŠ: „Na přijímací zkoušky jsem se začal učit někdy okolo půlky listopadu loňského roku. Hodně jsem dělal testy, díky kterým jsem si natrénoval to, jak co funguje, a při samotných přijímačkách jsem nebyl nervózní.“

Jak probíhal den přijímacích zkoušek?

Nikola, žákyně 9. ročníku ZŠ: „Ještě před samotným dnem jsem si musela nechat udělat antigenní covid test a přinést potvrzení ke škole. Bez něj by mě k přijímačkám nepustili… Ráno jsem se probudila jako každé jiné ráno, po cestě jsem byla už trochu ve stresu a při příjezdu ke střední škole, kdy jsem viděla davy žáků, jsem úplně ztuhla. Vylezla jsem z auta a šla do školy. Vešla jsem do své třídy, kde jsem čekala, až přijde vyučující a poví nám všechny pokyny k přijímacím zkouškám. Jakmile jsem sedla do lavice, všechen stres ze mě opadl. Po didaktickém testu z matematiky mi už přišlo, jako kdybych psala test jako normálně ve škole, takže po stresu ani památka. Jakmile jsem dopsala i češtinu, vylezla jsem ze školy, šla na MHD a jela za kamarády.“

Barbora, studentka 1. ročníku SŠ: „V loňském roce jsme nemuseli mít covid test, letos deváťáci museli. Nevím, jak to bylo letos, ale my jsme měli povinné roušky a až po otevření zadání jsme je mohli odložit. Já jsem se hlásila na školu, kde jsem psala v pátek profilové testy. Před nimi jsem nervózní byla, ale stres opadl. V pondělí na didaktických testech už vše bylo v pořádku.“

Václav, student 1. ročníku SŠ: „Ráno jsem vstal, udělal vše, tak jako každý den s jediným rozdílem, že jsem vyrazil do školy na 8:30. Vzhledem k tomu, že jsem již dvakrát přijímačky absolvoval, tak jsem věděl, co mě čeká. Po přijímačkách jsem se sešel se svými kamarády ze základky, v rychlosti jsme je probrali a věnovali se sportu.“

Narazila jsi v testu na něco, co jsi doopravdy nedokázala vypočítat/vyřešit?

Nikola, žákyně 9. ročníku ZŠ: „Ano, v matematice, myslím, že to byla 16. úloha, která je každý rok problém. Poslední úlohy jsou vždy zaměřeny na logické myšlení, letos jsme v prvním termínu řešili příklad se stavebnicí, kde se různě měnily a posunovaly krychličky, ve druhém termínu jsme řešili obdélníky, které se skládaly za sebe a měly různé délky stran.“

Zdroj: Cermat

Co bys udělal při přípravě jinak, kdybys mohl?

Matěj, žák 9. třídy ZŠ: „Určitě bych se učil víc teorii, pořádně bych si projel a naučil se přísloví. Myslím si, že praxi jsem ze spousty vyplněných didaktických testů měl skvělou.“

Lukáš, žák 9. třídy ZŠ: „Na přípravě bych změnil asi jen to, že bych udělal ještě více testů nebo cvičení, protože jsem od září do listopadu dělal prakticky jen dva testy týdně, někdy i méně.“

Petr, žák 9. třídy ZŠ: „Jediné, co bych dělal při přípravě jinak, je, že bych se méně učil a začal se učit později, protože jsem vážně nebyl stoprocentně ve formě v květnu, ale spíš v dubnu.“

Médii proběhla zpráva, že testy nebyly přizpůsobeny současné covidové situaci. Co si o tom myslíš ty jako účastník zkoušek?

Adam, žák 9. třídy ZŠ: „Testy byly opravdu těžší, ale každý měl stejný těžký test. Výsledky to podle mě nijak výrazně neovlivní, dostanou se ti, kteří se opravdu připravovali.“

Matěj, žák 9. třídy ZŠ: „Myslím si, že čeština byla přizpůsobena současné situaci, s tou problém nebyl. Trochu mi vadila matematika, myslím si, že byla těžší vzhledem k tomu, že jsme rok pořádně nebyli ve škole.“

Je lepší mít jeden nebo dva termíny na přijímací zkoušky?

Nikola, žákyně 9. ročníku ZŠ: „Dva, z důvodu toho, že když mám z prvního termínu špatný pocit, tak se mohu ještě více soustředit na druhý termín.“

Anna, studentka 1. ročníku SŠ: „Upřímně si myslím, že je lepší mít jen jeden, protože na první pokus je to vždy lepší.“

Lukáš, žák 9. třídy ZŠ: „Řekl bych, že dva termíny jsou lepší, člověku se jednou nemusí povést testy a díky tomu druhému termínu má přeci jen o něco větší šance.“

Barbora, studentka 1. ročníku SŠ: „Profilové testy by měly být jen jedny a ty didaktické, od CERMATu, je těžké soudit. Každá varianta má své pro a proti, někomu více sedí jeden termín, někomu dva…  Když se člověk připravuje a věnuje tomu nějaký čas, tak nepotřebuje dva termíny. Navíc se to rychleji opraví.“

 Autor je členem vedení Národního studentského odboje. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..