Sean Krichmar, zdroj: osobní archiv

7. října zahájily ozbrojené síly Hamásu útok na Izrael, zabily na 1400 lidí a stovky civilistů včetně starších lidí a dětí unesly. Židovský stát od té doby s Hamásem tvrdě bojuje, konec je zatím v nedohlednu. Letos v listopadu, měsíc po útoku, jsem se potkala s Seanem Krichmarem, izraelským Židem žijícím posledních sedm let v Praze. Studuje dějiny umění a mimo jiné je generálním ředitelem Formalist Gallery, pražské galerie specializující se na Nordic design a Bauhaus. V rozhovoru mluvíme o jeho pocitech i budoucnosti konfliktu.

INTERVIEW IN ENGLISH (Rozhovor v angličtině)

Pro začátek by mě zajímalo, jaký je tvůj osobní pohled na konflikt mezi Izraelem a Hamásem?
Musí být jasné, že nejde jen o konflikt mezi Izraelem a Hamásem, tento problém je mnohem hlubší, než vypadá a existuje už po celou 75letou historii Izraele. Tohle byl vždy neustálý konflikt s našimi sousedními zeměmi, a v celém tom nepořádku Hamás samotný hraje velkou roli. 7. říjen ukázal celému světu, co Hamás skutečně je a tu jedinou věc, kterou má v mysli.

Máme představu, jakým způsobem byli zasaženi civilisté a vojáci. Ale jaký dopad má situace na tebe, Izraelce žijícího v zahraničí?
Všichni jsme tímto brutálním útokem přímo zasaženi. Jako izraelský Žid žijící v zahraničí mám oči v slzách, když vidím, čím si moje země prochází, a bojím se o své přátele a příbuzné v Izraeli, jejichž život se od útoku obrátil naruby. Nikdo z nás nemohl uvěřit tomu, co se 7. října stalo, i z bezpečnostního hlediska se tento den neměl stát.

Teroristé zahájili tento brutální útok proti mé zemi, spáchali tyto nevýslovné barbarské zločiny a svět chce, abychom zůstali zticha? A nečinně přihlíželi? To se nikdy nestane – naše jednota je silná, všichni máme naději, všichni víme, že tomuto problému čelíme přesně podle potřeby a vyhrajeme. Všichni jsme neuvěřitelně potěšeni, když vidíme tak neuvěřitelnou podporu od spojenců a mnoho lidí po celém světě projevuje svou solidaritu s Izraelem, a je hlasem pro Židy po celém světě. Já osobně jsem neuvěřitelně vděčný České republice a za její silnou podporu Izraele!

Izraelští vojáci. Foto: Wikipedia

Jak se daří tvojí rodině tady v Praze?
Fyzicky jsme zde, ale naše srdce jsou v Izraeli. Prahu máme opravdu rádi, cítíme se zde bezpečně. Česká republika je prakticky jedinou zemí v Evropě, která tak silně podporuje Izrael a za to jsme opravdu vděční.

Víš, jaká je situace ve tvém rodném městě nebo v okolí?
Moje rodné město se naštěstí nachází mnohem severněji od Gazy, a tedy odtamtud pálené rakety nepředstavují žádnou hrozbu. Ale jak jste mohli vidět, odpalování raket ze severu (Hizballáhem) se v poslední době zvýšilo, což už představuje velkou hrozbu nejen pro mé rodné město, ale i pro celý severní Izrael. Nemám slov, kterými bych popsal tamní aktuální situaci. Jsem neustále v kontaktu s přáteli a příbuznými v mém rodném městě, a je děsivé je vidět neustále utíkat a schovávat se v krytech. Toto není realita, ve které chceme žít, nikdo by se nikdy neměl skrývat a žít ve strachu ve své vlastní zemi, ve svém domově. Mám slzy v očích při pohledu na to, čím si moje země prochází.

Je důležité, aby Izrael zůstal jednotný. Je však nějaký aspekt, který by mohl jeho jednotu ohrožovat?
Čím vyšší je nebezpečí, tím vyšší je hrozba proti jednotě Izraele, tím jednotnější a silnější lidé v Izraeli jsou. Toto je naše země, náš domov, nemáme jiné místo a v případě potřeby půjdeme až do konce. Chci vyjasnit, že válka se jen tak jednoho dne nezastaví a nezmizí (jestli to je to, v co mnozí doufají), úkolem Izraele nyní je vyřešit tento problém až do konce. Hamás je odpovědný za každý zločin, který od svého založení spáchal a hlavně za to, co udělali 7. října. A za to draze zaplatí.

Přál bych si abych mohl říci, kdy tohle všechno skončí. Mnoho lidí si to přeje vědět také – my si zatím můžeme být jisti, že to jde stabilně svým vlastním tempem.

Shromáždění na podporu Izraele v Berlíně 8. října 2023. Foto: Wikipedia

V tak hrozné situaci je těžké zachovat si chladnou hlavu. Měl bys nějakou radu pro lidi zasažené touto válkou, jak si udržet duševní zdraví?
Izraelský lid byl vždy pod útokem teroristů a sousedních zemí, přesto navzdory všem hrozným a nevýslovným zločinům spáchaným na Izraeli je duševní síla izraelského lidu větší než kdy dřív. Všichni sledujeme zprávy a slyšíme, co lidé říkají, rozhodně ale nenecháme tyto protiizraelské protesty a komentáře nás jakýmkoliv způsobem ovlivnit.

Všichni jsme viděli činy, které na nás tato barbarská zvířata spáchala, a proto nezůstaneme zticha. Já osobně, stejně jako mnoho dalších lidí po celém světě, věřím, že se situace konečně řeší tak, jak se měla řešit už dávno. Opravdu se to nemělo dostat do bodu, do kterého se to dostalo před měsícem, ale doufejme, že teď uvidíme nastat tu pravou změnu. Pokud to někomu nebylo jasné dříve, tak by mělo být teď, že Hamás má jedině v mysli jeden cíl a k jeho dosažení používá cokoli, co má k dispozici. Dokonce i lidi. 7. říjen je tragický den, který se navždy zapíše do našich vzpomínek spolu s ohavnými činy, kterých se Hamás na nás, na naší zemi dopustil, za což se bude zodpovídat, stejně jako všichni, kteří sdílejí stejnou ideologii.

Je jasné, o čem jsou proizraelské protesty – co naopak vidíš jako hlavní cíl propalestinských protestů?
Jediným cílem těchto protestů je očernit Izrael. Velký počet těchto protestů má stádovou mentalitu a mnoho z těch, kteří vyjdou do ulic, ani netuší, kde se nachází Izrael a kde Palestina. Většina těchto akcí je organizována čistě z politických důvodů. Důkazem toho je, že ani jedna země v arabském světě nenabídla, že přijme palestinské uprchlíky. A samozřejmě, velkou roli zde hraje globální antisemitismus.

Chtěl bys na závěr něco dodat?
Nemohu dodat nic, co by již nebylo řečeno, ale chtěl bych ještě jednou zdůraznit neuvěřitelnou sílu izraelského lidu i přes to všechno, čím si celá země prochází. Nikdy neustoupíme bez ohledu na to, co vidíme nebo slyšíme, bez ohledu na to, jak absurdní narativ může být. Po 7. říjnu, nejhorším teroristickém útoku od 11. září, teď bráníme náš domov a musí být jasné, že vše, co děláme, je s tím v souladu. Rozhodně nemůžeme zůstat zticha a být pod dojmem, že reagujeme nesprávným způsobem – my nejsme ti špatní lidé, jediný, kdo je za tento zločin zodpovědný, je Hamás.

Žádný člověk v Izraeli by nikdy neměl žít ve strachu z vědomí, že v Gaze vládne teroristická organizace. Je jasné, že protesty a komentáře k tomu patří, ale znovu si připomeňme, že existují čistě z politických důvodů snažících se očernit Izrael. Svět může mluvit a pokrucovat realitu, jak víme, že se často stává, ale Izrael v tomto problému musí zůstat konzistentní až do konce.

Jistě, všichni chceme, aby to skončilo co nejdříve, ale věřím, že je pochopitelné, že nikdo nechce, aby se den jako 7. říjen někdy opakoval. Že Izrael má právo se bránit, nechť je jasné. A to dělá, stejně jako by to udělala kterákoli jiná země. Izrael je připraven, a v případě potřeby se vypořádá s každým, kdo se pokusí využít této situace. Nejsme slepí vůči realitě, vidíme vše, co se děje, a jednáme podle toho. Bráníme sebe, bráníme naši zemi a budeme tak pokračovat až do vítězství. Jak Golda Meir kdysi řekla: „neprospíváme z vojenských akcí. Děláme je protože musíme, a díky Bohu jsme účinní.“

Johana Matre

Chodím na SŠ a v budoucnu bych chtěla být novinářkou, tak jsem se pro načerpání zkušeností zapojila do redakce.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..