Dnes je tomu 76 let, co skončila nejstrašnější válka, jakou kdy lidstvo spatřilo. Měli bychom si připomenout některé důležité události jejích posledních dnů.
V druhé světové válce nebylo jediného vítěze, vítězství bylo spojenecké, tedy společné. Říká se, že Britové dali čas, Sověti krev a Američané peníze. Winston Churchill a Franklin Roosevelt v roce 1943 v Casablance deklarovali, že válka neskončí, dokud Německo bezpodmínečně nekapituluje. Na to německý ministr propagandy Joseph Goebbels v témže roce odpověděl ve svém projevu tzv. „Totální válkou”. Bylo tedy rozhodnuto, boj trval tak dlouho, dokud jedna strana nebyla na hlavu poražena.
Poté co Adolf Hitler spáchal sebevraždu, se říšským prezidentem stal velkoadmirál Karl Dönitz, který se snažil kapitulaci co nejdéle oddalovat, aby mohlo co nejvíce německých oddílů utéct k západním spojencům před Rudou armádou.
2. května kapituloval Berlín. 7. května byla podepsána bezpodmínečná kapitulace Německa v hlavním stanu amerického generála Dwighta Eisenhowera a na přání Josifa Stalina byla kapitulace zopakována 8. května. Proto Evropa slaví konec druhé světové války 8. května a Rusko, v němž už byl během kapitulace další den, 9. května. Boje v Pacifiku probíhaly ještě do 2. září, kdy Japonsko definitivně uznalo porážku a kapitulovalo.
I po 76 letech vidíme, že na současné dění v Evropě a ve světě tento konflikt stále má značný vliv. Doufejme, že druhá světová válka byla posledním takto ničivým konfliktem v Evropě.