První letní měsíc se bude točit okolo zábavy přímo pod širým nebem. Venku se bude nejen tančit, ale i hrát divadlo nebo jen trávit s přáteli v parku či na střeše. Nebudou chybět ani výstavy z řad umělců či studentů nebo muzejní noc zaručeně nejlepší způsob, jak začít nový měsíc.

Pražská muzejní noc

Kdy: 8. 6. 2019

Kde: Praha

Druhou červnovou sobotu se po celé Praze otevřou dveře desítek muzeí a galerií. Jedná se o jedinečnou příležitost zažít noční město v celé své kráse a nechat na sebe působit umění spolu s doprovodným programem v nočních hodinách. Do projektu je zapojena například Botanická zahrada, Knihovna Václava Havla, Letohrádek Hvězda a mnoho  dalších významných kulturních institucí.

Nebe nad Lucernou

Kdy: 19. 5. – 28. 10. 2019

Kde: střecha paláce Lucerna, Praha

Od května do října má každý návštěvník Prahy možnost zavítat v pravidelné otevírací době přímo na střechu Lucerny. Toto místo, podobné louce, ve víru rušného života slouží jako odpočinkové útočiště před spěchem všedního dne. Kromě výhledu na město je k dispozici i možnost prohlédnout si výstavu Jak Lucerna povznesla velkoměstský ráz Prahy či navštívit workshopy, přednášky na téma život ve městě nebo třeba lekci jógy.

Nebe nad Lucernou
Zdroj: goout.net

Artsemestr léto 2019

Kdy: 5. 6. – 9. 6. 2019

Kde: UMPRUM, Praha

Ve školách po celé republice právě teď končí školní rok. K tomu nezvratitelně patří uzavírání známek a ani Uměleckoprůmyslová škola v Praze není výjimkou. Ku příležitosti konce roku se koná akce Artsemestr, kde je možno prohlédnout si díla žáků. K vidění budou plody intenzivní práce studentů nebo výtvory, které vznikly díky spolupráci několika akreditovaných ateliérů. Součástí programu je i vernisáž, taneční vystoupení, přehlídka oděvů a obuvi nebo afterparty.

Víkend otevřených zahrad 2019

Kdy: 8. 6. – 9. 6. 2019

Kde: celá ČR

Svátek otevírání zahrad běžně nepřístupných široké veřejnosti poprvé vznikl v Británii, kde byl stanoven na druhý červnový víkend. Postupně se stal populárním po celé Evropě a dnes je již tradicí. Návštěvníci mají možnost podívat se na originální místa, ocenit místní architekturu a umění a strávit slunečné dny nevšedním způsobem.

Víkend otevřených zahrad 2019
Zdroj: goout.net

Metronome Festival Prague

Kdy: 21. 6. – 22. 6. 2019

Kde: Výstaviště, Praha

Hudební festival Metronome je v Praze již tradicí ohlašující začátek léta. Každý rok překvapí jak novými tvářemi z hudební scény, tak legendárními hvězdami. To vše se, jako na správném festivalu, odehraje pod širým nebem. Za poslech rozhodně bude stát německá kapela Kraftwerk se svou elektronickou show, která nepotěší jen sluch ale i zrak, z domácích například Pražský výběr nebo kapela Branko ‘s bridge.

54. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Kdy: 28. 6. 2019 – 6. 7. 2019

Kde: Hotel Thermal, Karlovy Vary

Spolu s červnem přichází festival známý snad každému fanouškovi filmu napříč celou Evropou. V rámci KVIFF se představí přes 150 nových filmů z celého světa, ale i slavné klasiky. Nebudou chybět čeští i zahraniční hosté ze všech oblastí kultury.

 

Výsledek obrázku pro kviff 2019
Plakát letošního 54. ročníku. Zdroj: kviff.com

Letní shakespearovské slavnosti

Kdy:  25. červen 2019 – 6. září 2019

Kde: Královská zahrada Pražského hradu, Praha

Začátek prázdnin se letos kryje i se začátkem slavnostní přehlídky děl anglického renesančního autora Williama Shakespeara. Během více než tří měsíců se odehraje 13 her a premiéru bude mít titulní představení letošního ročníku Zimní pohádka, příběh o lásce, nenávisti, zradě a naději. Festival následně probíhá v dalších městech, jako je Brno či Ostrava.

Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře

Kdy: 19. 4. – 28. 7. 2019

Kde: Valdštejnská jízdárna

Další z krátkodobých projektů Národní galerie se věnuje českému malíři Josefu Šímovi, tvořícímu ve Francii. Výstava si klade za cíl představit ukázky jeho rané tvorby, soustředí se hlavně na setkání Šímy s uměleckou skupinou básníku Vysoká hra, se kterou následně spolupracoval.

Výsledek obrázku pro josef šíma ng
foto: Tereza Křenová, zdroj: ngprague.cz

Zdroj náhledového obrázku zde.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..