Když Greta Thunbergová začala stávkovat, otevřela spoustě lidem oči a dala nám nespočet podnětů k přemýšlení. Inspirovala miliony lidí po celém světě. Jaké to je v tak mladém věku mluvit za nespočet mladých lidí, si nedovedu ani zdaleka představit. Gretin projev na klimatickém summitu OSN byl velkým a kontroverzním krokem, který bylo s největší pravděpodobností velmi náročné udělat. Kde je ta míra, za kterou můžete zajít? Kolik toho můžete říct, aby jste nikoho neurazili? Je vůbec možné tohle všechno dokázat bez týmu, který vás donutí zhodnotit každé vaše slovo desetkrát?

Tisíce lidí si uvědomují hrozbu, která se na nás valí jako lavina tak velká, že nás naprosto ochromila do stavu strnulosti. Naše planeta podle nespočtu studií již nezvládá nápor, kterým na ni dennodenně útočíme, a to bude mít pravděpodobně za následek náš konec.

Greta Thunbergová se ale rozhodla tuto lavinu porazit. Každý pátek apeluje na společnost, na politiky a na všechny, co mají sebemenší zájem poslouchat. Studentské stávky za klima gradují po celém světě, ale hlasy nejen budoucích generací zatím stále nebyly vyslyšeny.

» PROTI: Gréta opět lže! (komentář Matyáše Krauskopfa)

Není už přežité bít své děti za to, že křičí? Proč je tedy mladá dívka za strach o svou budoucnost, za pocit bezmoci a zoufalství neustále slovně napadána místo toho, aby byla vyslyšena? Svým, ač trochu svérázným projevem dokázala vyjádřit pocity nespočtu lidí, kteří dennodenně sledují, že se kolem nich vůbec nic nemění ani přesto, že pouze žádají o podniknutí nezbytných kroků k naší záchraně. Společnost stagnuje a ukolébává nás v životě v této konzumní společnosti, kde nemusíme pro trochu pohodlí udělat vůbec nic. 

Nechci, abychom mluvili o tom, jestli byl projev Grety Thunberg přehnaný. Podstata jejího projevu byla upozornit na klimatickou krizi. Odložme jednou zprávy plné výsměchu a nenávisti. Přečtěme si raději fakta. Nepřejímejme názory ostatních, ale utvořme si vlastní. Tento problém nemůžeme zavřít za dveře našich domovů, tento problém se totiž týká domovu nás všech. Naší matky, planety Země.

Pro napsání tohoto textu oslovila redakce Studentských listů členy hnutí Fridays for Future.

Autorkou textu je spoluorganizátorka studentských stávek ve východních Čechách, studentka Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové Magdaléna Hlaváčková. Děkujeme!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..