Trendy posledních desetiletí se nesou ve znamení udržitelnosti. Nikoho už nepřekvapí udržitelná móda, bydlení či zemědělství. Projekt Reknihy ale na trh přináší něco dosud neviděného. Spojuje motiv ekologického čtení se záchranou planety, a to vše v režii mladých ambiciózních lidí.

Reknihy pracují se skutečností, že téměř každý čtenář knihu po přečtení odloží a velmi často po ní již znovu nesáhne. A kniha tak leží na polici bez využití, což je nejen nepraktické, ale také neekologické. Díky iniciativě Reknihy se tyto knihy dostanou zpět do oběhu.

„Reknihy vznikly jako spontánní nápad na moje narozeniny, když jsem si chtěl vyměnit knížky s jednou slečnou, ale nevyšlo to. Leželo mi tak na stole spoustu sebevzdělávacích knih a já začal pátrat, kde bych se jich mohl hezky zbavit. Jak to dopadlo už tušíme, nic, co by mi vyhovovalo jsem nenašel. Díky tomu vznikly Reknihy,“ vysvětluje zakladatel projektu Tadeáš Kula .„Naše služba pro náročné i běžné knihomoly je stavěná tak, aby čtenáři šetřila čas. Máme rychlý systém přidávání knížek na web s co nejrychlejší komunikací a při objednávce jsou knížky u nových čtenářů již za den či dva. Zakládáme si také na férovém rozdělení provize 50 na 50 s těmi, kteří knížky posílají dál,“ doplňuje.

Začínali u tří objednávek, nyní jsou jich stovky

Z původně drobného nápadu se během dvou let zrodila firma s více než dvaceti zaměstnanci, do které denně proudí stovky nových knih. Reknihy se soustředí hlavně na nové tituly, momentálně jich mají na skladě přes čtrnáct tisíc. „Velká část našich čtenářů jsou mladí lidé, díky tomu hodně jedou young adult knížky, například od Johna Greena nebo stálá klasika typu Harry Pottera. V posledních měsících je zájem také o české autory jako Patrik Hartl nebo Radka Třeštíková,“ popisuje Tadeáš Kula současný repertoár Reknih. U titulů, o které není takový zájem, je postupně snižována cena, dokud se neprodají. Pokud se pro ně ani tak nenajde majitel, jsou (po dohodě s předchozím prodejcem) nabídnuty zdarma. Ani jedna kniha tak nepřijde nazmar.

Tým Reknih. Zdroj: Facebook Reknihy

Aby projekt měl skutečně ekologický přesah, z každého prodeje je posílána část financí na záchranu deštného lesa. Reknihy už stojí za zachováním přes 2,5 miliónů metrů čtverečních pralesa. K tomu Tadeáš Kula dodává: „Myslím si, že pro většinu mladých lidí je udržitelnost tématem, které řeší aktivně a na denní bázi. Nevnímám to ale tak, že by byla udržitelnost tématem pouze pro ně. Určitě kolem sebe máme všichni někoho ze starší generace, komu není budoucnost naší planety lhostejná“.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..