Koncem února se konala konference projektu The 25 Percent, který má za cíl zapojit mladou generaci do rozhodování o budoucích prioritách Evropské unie. Virtuálního summitu se zúčastnilo bezmála 100 mladých lidí z celé Evropy, aby představili reprezentantům EU jejich priority a konkrétní návrhy.

Projekt 25 Percent je výsledkem snahy Evropské unie zapojit mladé lidi, kteří tvoří čtvrtinu jejího obyvatelstva, do rozhodování o její budoucnosti. Ve spolupráci s Evropským fórem mládeže tak v rámci Konference o budoucnosti Evropy sbírá podněty mladých o fungování EU a snaží se vytvořit seznam priorit, které je zajímají nejvíce.

Vyvrcholením projektu pak byla online konference konající se 24. února, na které byly sesbírané a zanalyzované návrhy přetaveny v konkrétní požadavky. Konference se mimo mladých delegátů zúčastnilo několik zajímavých hostů, například koordinátorka EU pro mládež Biliana Sirakova nebo několik poslanců Evropského parlamentu. Ti si vyslechli návrhy ze čtyř různých okruhů – změna klimatu a udržitelnost, digitální transformace a vzdělávání, evropská demokracie, hodnoty, migrace a postavení EU ve světě a otázky práce, zaměstnanosti a sociálních práv.

Jeden ze dvou českých zástupců na konferenci byl Karel Špecián, student gymnázia v Karlových Varech a člen Pirátské strany, za kterou bude kandidovat v letošních komunálních volbách. Byl součástí skupiny zaměřující se na evropskou demokracii, hodnoty a migraci.

Jeden ze dvou českých účastníků konference 25 Percent, karlovarský student Karel Špecián

„Konference začala ráno, načež jsme dopoledne pracovali na našich návrzích. Ty jsme po obědové pauze představovali zástupcům Evropské komise a Evropského parlamentu. Odpoledne pak bylo věnováno diskusím s různými zajímavými hosty, zejména opět z Evropské komise a Evropského parlamentu,“ popisuje Karel program konference.

Osmnáctiletý student byl zároveň jeden z nejmladších účastníků – věkové rozmezí účastníků bylo 18 až 30 let. K účasti na konferenci se dostal díky oslovení Domem zahraniční spolupráce v Karlových Varech.

Z více než čtyř tisíc nápadů a námětů, které byly do projektu zaslány, vyplynulo pět jasných priorit – silnější a integrovanější EU, menší zkostnatělost a odvážnější rozhodování, boj proti nerovnosti a pro diverzitu, větší mezinárodní spolupráce v oblasti vzdělávání a posílení demokracie a zapojení mladých.

Ačkoliv první velká konference již proběhla, 25 Percent project běží až do června a nadále sbírá náměty od nové generace Evropanů. Pokud i vy chcete mít podíl na rozvoji Evropy, svůj nápad můžete sdílet pod tímto odkazem.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..