V sobotu 23. března se od 14 hodin konaly po celé republice demonstrace, naléhající na europoslance, aby volili proti implementaci článků 11 a 13 evropské směrnice upravující autorská práva na internetu. V Praze protest organizovala Pirátská strana. Na Palackého náměstí nejdříve mělo pár lidí proslov, včetně Piráta Mikuláše Ferjenčíka nebo libertariána ze Svobodných Romana Kříže, následně byly dva hřebíky symbolizující právě navrhované články zaraženy do rakve svobodného internetu.

11. září roku 2018 byla v europarlamentu schválena reforma internetu, jejíž součástí jsou i kontroverzní články 11 a 13. Zrovna tyto dva články znamenají značné utužení copyrightových zákonů. Články mají podle předkladatelů chránit autorská práva a „rozšiřovat kreativitu Evropanů“. Kritici včetně expertů ovšem tvrdí, že jde o značné omezení svobody, posílení velkých internetových korporací na úkor malých firem a zničení internetu jak ho známe. Při jistém vyložení daných článků by mohly své světlo na konci tunelu spatřit i internetové memes. Tento týden se bude o reformě hlasovat znovu.

Protesty v sobotu se konaly po celé Evropě, v Česku byla oproti sousedům účast nižší. V Mnichově proti směrnici EU protestovalo  50 tisíc lidí, v Praze se jich sešlo sotva padesát.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..