Emotivní proslov Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN očekávaně vzbudil spoustu emocí. Mladá aktivistka ze Švédska, která se proslavila protestováním za aktivnější činnost vlád v oblasti změny klimatu, se na klimatickém summitu OSN rozčílila na politiky. Řekla, že je zajímá pouze ekonomický růst a na životní prostředí kašlou. 

Ačkoliv jsem k ekologistickým snahám spíše skeptický, zkusím se co nejvíce nezaujatě, nepovrchně a objektivně podívat na Gretin projev a rozebrat jej.

„Moje zpráva pro světové lídry zní: Budeme vás sledovat. Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být. Měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. Přesto ale od nás mladých žádáte naději. Jak se opovažujete? Svými prázdnými slovy jste mě připravili o dětství a o mé sny, přesto jsem jedna z těch šťastnějších. Lidé trpí a umírají, celé ekosystémy kolabují. Jsme na začátku masového vymírání a jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu. Jak se opovažujete?”

Zaprvé, nikdo Gretu o nic nežádal. Nikdo se jí na klima neptal, to je objektivní fakt. Sama od sebe se začala angažovat. Nemůže si pak stěžovat, že s ní někdo nesouhlasí a nechce se jí podřídit. Nemá právo shazovat na jiné, že se jí nedaří protlačovat své názory politicky, ale jen společensky a i to jen částečně. Je to jen její riziko, které zvážila a podstoupila. Musela počítat s tím, že ne vždy bude vyslyšena.

Zadruhé, lidé, respektive ekosystémy trpí a umírají a kolabují kvůli klimatu po celou dobu existence planety Země. Příroda se zkrátka regeneruje. Nerovnost je součástí světa a přírody, stejně jako lidský intelekt, lidská váha, výška, barva očí, či cokoliv jiného – je to neměnné. Trh za to nemůže. Může za to příroda, která prostě fér není.

Zatřetí, ekonomický růst není pohádka, navzdory rostoucímu socialismu. Tvrdou realitou je, že díky (poměrně) volnému pohybu zboží a osob, tedy ekologisty a jinými socialisty tak nenáviděnou globalizaci, poměrně volnému trhu a jiným faktorům skutečně globální ekonomika roste, díky tomu lidstvo bohatne a vzdělává se. Pokud by trh nebyl regulován, lidstvo by bylo daleko bohatší a vzdělanější, tím pádem s vysokou pravděpodobností i více eco-friendly.

Další část projevu zní takto: „Po více než třicet let jsou zprávy vědy naprosto jasné. Jak se opovažujete i nadále od nich odhlížet a přijít s tvrzením, že toho děláte dost, i když potřebná politika a řešení jsou stále v nedohlednu?”

» PRO: Gréta „křičí” (komentář Magdalény Hlaváčkové)

Ty studie nejsou jednoznačné, konsensus bývá kolem 90 %, což ve vědě téměř nic neznamená. Jedná se pouze o dohady, odhady a předpoklady, nikoliv pevná, podložená a nevyvratitelná fakta. Věda se již mýlila v minulosti několikrát, například ve frenologii, že novorozenci necítí bolest, či v tom, že AIDS není léčitelný – nic tedy věda jako taková nevzkazuje. Jedná se čistě o trend, který se malé socialistce hodí do krámku. A jak jsem již psal, potřebná politika pro klima je deregulace trhu a boj proti státnímu socialismu, nikoliv jeho zavádění.

Poslední část projevu, kde se Greta opírá o domněnky a vydává je za fakta, zní: „Populární myšlenka snížit produkci emisí na polovinu během deseti let nám dává pouze padesátiprocentní šanci na to, že se země udrží pod hranicí nárůstu teploty o 1,5 stupně, čímž riskujeme spuštění nevratných řetězových reakcí, které lidstvo nebude moct kontrolovat. Abychom měli 67% šanci zůstat pod hranicí oteplení planety o 1,5 stupně, zbývalo světu k 1. lednu 2018 podle nejlepších odhadů IPCC 420 gigatun oxidu uhličitého, který můžeme vypustit do atmosféry. Dnes už nám zbývá méně než 350 gigatun.”

Stejně jako minule, Greta opět dává falešnou dichotomii a alternativní fakta – doslova nic z části tohoto projevu nemá ani ten 90% konsensus. Jedná se o prázdné kecy, které mají sloužit k levicové agitce a rozšiřování státu, zvyšování daní a v důsledku i zhoršování životního prostředí. Greta používá zastaralá, nepřesná a nepotvrzená data, aby mocné lidi přesvědčila o skvělosti socialismu, který nabízí. Jenže si neuvědomuje, nebo možná bohužel uvědomuje, že pokud to ti vládci prosadí, lidé budou nesvobodní, trh regulovaný a klima nezměněné.

Řešení: bude-li trh naprosto deregulovaný a vše privatizováno, byla by ekologie daleko účinnější. Firmy by nemohly vyvážet odpad na místa, která jim nepatří (porušily by tím vlastnická práva a za takové znečistění cizí plochy by dostaly astronomické pokuty). I kdyby si firmy kupovaly řeky, aby měly kam odpad vyvážet, musely by buď naprosto oddělit tu řeku od všeho jiného a tím pádem by to znečištění bylo marginální, a nebo by se musely více zaměřit na efektivní zpracovávání odpadu. Soukromé skládky by nepřijímaly nevytříděný odpad (dnes mají tuto povinnost). Pokud jde o Gretě o ekologii a ochranu přírody, měla by politiky motivovat ke zrušení regulací trhu, nikoliv k jeho dalšímu křivení a k socialismu. Největším nepřítelem Gréty nejsou firmy, ale stát!

Závěrem bych rád apeloval na fanoušky Grety: nenechte se jejími řečmi zmanipulovat. Jde čistě o socialistickou propagandu, která má sloužit ke křivení trhu a zbavení lidí o další svobody. Pokud skutečně chcete životní prostředí chránit, bojujte za deregulaci trhu, respekt k vlastnickým právům a svobodě. Bojujte za kapitalismus, který společnosti pomáhá vzdělávat se a prosperovat.

Autor je anarchokapitalista s prvky konzervativních názorů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..