Právě si prohlížíte Queer lidé, vztahy i láska k Praze. U Fügnerova náměstí vylepili básničky a vzkazy
Opening vernisáže Praho! project. Foto: Lukáš Saturka

Třináct anonymních lidí, mající na srdci naše hlavní město, představili v neděli revitalizaci Fügnerova náměstí na Praze 2. Instalace nese název QUEER ALL YEAR. Dva podchody pod pražskou magistrálou ozdobili krátkými vzkazy a ilustracemi výtvarníka Petra Poláka z Deníku N.

Sdružení dnes třinácti lidí, pod názvem Praho! projekt, pracuje od roku 2021 na zpříjemnění života v našem hlavním městě. Začali s vylepováním samolepek s básničkami po Praze, jejichž cílem bylo přimět lidi se zastavit a zamyslet se. Projekt sbírá podněty od svých fanoušků, kterých dostali za svou existenci přes 70 tisíc.

Básničky, ale i krátké vzkazy a hluboké myšlenky nyní zdobí podchody pod pražskou magistrálou na Fügnerovo náměstí. Tématem básniček a jiných krátkých vzkazů byla láska, vztahy, ale i pocity queer komunity. Právě ta je hlavním tématem expozice, která v neděli v uvozovkách zakončila pražský Pride festival. Cílem je ukázat, že queer komunita mezi námi žije i mimo Prague Pride. 

Zdroj: 2 MEDIA.CZ

Expozice ale není určená jen pro queer komunitu, ale pro každého, kdo jde kolem. Šířka témat umožňuje, aby si tam každý našel to svoje – od bývalých milostných vztahů přes vztahy s rodinou a seberealizaci až po lásku k samotné Praze. Na realizaci se podílel i lidskoprávní queer aktivista Kryštof Stupka. Účastnil se i představení expozice, při níž v projevu zmínil významnost projektů jako Praho! projekt, ale i důležitost událostí zaměřených na queer tématiku.

Revitalizaci podpořily také ambasády Švédska a Nizozemska, jehož velvyslanec vyjádřil podporu queer komunitě, která bojuje za schválení manželství pro dvě osoby stejného pohlaví. Podobně jako v případě Fügnerova náměstí byl letos v dubnu revitalizován podchod na tramvajové zastávce Vychovatelna v Libni na Praze 8. 

Zdroj: 2 MEDIA.CZ

Lukáš Saturka

Spoluzakladatel a bývalý zástupce šéfredaktora Studentských listů. Student ekonomie z Prahy. Donedávna na IES FSV UK, od října (snad) na VŠE.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..