Právě si prohlížíte Recenze: Skutečná cesta ven Patrika Bangy
Zdroj: Knihovna Václava Havla

Debut Patrika Bangy vyhrál před týdnem cenu Magnesia Litera. Kniha otevírá téma integrace Romů do české společnosti autenticky a čtivě.

Patrik Banga je český novinář romského původu, zároveň také úspěšný podnikatel a hudebník. Skutečná cesta ven vypráví jeho reálný příběh, který popisuje, jak se dostal z romské komunity pražského předměstí až ke kariéře novináře v předních českých médiích. Vyprávění začíná autorovým dětstvím na Žižkově v 90. letech. Atmosféra plná cigaret, alkoholu a později i drog dokreslená autentickými autorovými fotografiemi na nás zřetelně dýchne už z obálky. Na ní je zachycen samotný Banga ve velkém kabátu se žvýkačkou v ústech a šibalským úsměvem. Vyrůstání v romské komunitě je pak jasným předurčením k dospělému životu „nepřizpůsobivého“ s koncem buď ve vězení, nebo se silnou závislostí na drogách či alkoholu. Spisovatel popisuje, jak se jako mladík setkával s rasismem, odmítáním, policejní brutalitou a dalšími překážkami, jež musel překonat, aby se dostal opravdu „ven“.

Děj velmi rychle odsýpá a autentický příběh přináší jedinečný zážitek. Čtenář se přes něj může otevřeně podívat pod pokličku života v romských komunitách a vyzvat sám sebe k opravdové introspekci. Jak on sám vlastně na romskou menšinu pohlíží? Žijí někde v jeho hlavě typické předsudky? Alespoň takové otázky si po přečtení kladu. I když je kniha autorovým debutem, zkušenosti z novinářské praxe jsou na ní jasně poznat. Banga píše hovorově, surově a občas vyznívá až vulgárně, nicméně to přesně odpovídá tématu knihy. Jen těžko by se četly paměti z krušného mládí zahrnujícího například policejní násilí napsané spisovnou češtinou.

Jediné, co by se dalo knize lehce vytknout je její délka. Takto silný zážitek bych si ráda o několik stránek prodloužila a například téma o odsunu Romů z Prahy by tak dostalo více prostoru. To mi přišlo jako jedno z nejsilnějších a litovala jsem, že kapitola byla až příliš stručná.

Celkově je kniha skvělým způsobem, jak si otevřít oči a prorazit alespoň na pár hodin do světa, kde pouhý talent nebo pracovitost nestačí. Abyste se dostali skutečně ven, musíte být extrémně nadaní, houževnatí a překonat tisícero překážek a odmítání, stejně jako oceněný autor.

Jiřina Marešová

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Karlově. Zajímám se hlavně o politiku a vzdělávání. Ve volném čase trávím čas nad knížkami nebo se svými psy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..