Právě si prohlížíte Reportáž: Energie a bydlení všem. Spolky protestovaly proti nákladům na bydlení
Foto: Anna Dostálová

Protestním pochodem v sobotu vyvrcholila kampaň Energie lidem!. Společný projekt několika environmentálních a sociálních organizací si kladl za cíl řešit energetickou chudobu a podporovat zelené bydlení. Demonstrace vyvrcholila před ministerstvem průmyslu a obchodu.

Po dvanácté hodině začal před budovou Hlavního nádraží ve Vrchlického sadech program protestu Už nikdy tak drahou zimu. Pod hlavičkou iniciativy Energie lidem! ho spoluorganizovali mimo jiné Greenpeace, platforma Re-set nebo ekologické Hnutí DUHA.

Foto: Anna Dostálová
Foto: Anna Dostálová

Na začátku akce vystoupili členové zúčastněných organizací se shrnutím dosavadních snah a zopakováním požadavků. Mezi ně patří například zlepšení ochrany ohrožených domácností, podpora dostupného bydlení a ochrana lidí v nájemním bydlení. Během proslovů několikrát zaznělo, že ačkoliv jsou individuální snahy důležité, problémy okolo energií a bydlení je třeba řešit systémově.

Z Hlavního nádraží se pochod o nižších stovkách účastníků vydal před sídlo firmy EPH Daniela Křetínského. Zde se skandovaly slogany jako Dane, zaplať daně! nebo Křetínský má zámeček, my ani byteček. Nelibost k miliardáři, který je podle časopisu Forbes čtvrtým nejbohatším Čechem, dával najevo i velký banner s nápisem energie a bydlení všem, ne zisky oligarchům vedle Křetínského tváře. Po zastávce u EPH se dav vydal podél Vltavy směrem k ministerstvu průmyslu a obchodu, kde demonstraci zakončily závěrečné projevy.

Foto: Anna Dostálová
Foto: Anna Dostálová
Foto: Anna Dostálová

V rámci kampaně Energie lidem vznikla i studie, která ukazuje, že v roce 2021 žilo v České republice přes 900 tisíc obyvatel v energetické chudobě, z toho 45 % tvoří rodiny s dětmi. Barbora Bírová z Platformy pro sociální bydlení problém hodnotí následovně: „Bytová nouze těžce dopadá na desítky tisíc lidí v Česku a energetická chudoba dokonce na téměř milion lidí. Řešení, se kterými zatím naše vláda přišla, jsou nedostatečná. Každý den se lidé dostávají na ulici, přichází o své domovy, jsou odmítáni v přetížených azylových domech a chybí jim stabilní bydlení. Systémové řešení tohoto problému však stále nebylo přijato.“

Ohlasy a názory

Úspěch završené kampaně hodnotila Kristina Hamplová z organizace Limity jsme my: „Povedlo se nám zateplit několik stovek oken a spoustu budov, včetně například centra ženského spolku nebo zimní noclehárny pro lidi bez domova. Pro nás to byla hodně aktivní a úspěšná zima, ale zároveň je naše zateplování úplná maličkost a je to něco, co by měl dělat stát.“

Foto: Anna Dostálová
Foto: Anna Dostálová

Spojení mnoha organizací do koalice s jednotným cílem pak považuje za správnou cestu vpřed. „U nás od začátku říkáme, že klimatická spravedlnost je sociální spravedlnost, nejsou to rozdílné věci. Člověk to nevnímá tak, že si říká ‚teďka jsem zrovna energeticky chudý‘ nebo ‚teďka jsem zrovna v krizi bydlení‘. Jenom vidí, že nemá prachy, zatímco uhlobaroni a korporace bohatnou, proto pro nás dává smysl spolupracovat. Ta spolupráce je dobrá a určitě v ní budeme pokračovat.“

Foto: Anna Dostálová
Foto: Anna Dostálová

Spolupráci v rozšířené podobě by ráda viděla i Alžběta Bláhová, předsedkyně pražské buňky Mladých sociálních demokratů: „Tohle je určitě dobrý nástřel, ale je před námi ještě spoustu práce.“ Cíl kampaně – upozornit na problémy bydlení a energetiky – se podle ní naplnit podařilo.

Protestu se neúčastnili pouze zástupci jmenovaných organizací a spolků, ale i lidé, kterých se energetická a bytová krize znatelně dotkla. Saha opustila Česko v mladém věku poté, co vyrůstala v dětském domově, zpátky se musela vrátit z důvodu odcizení dokladů. „Takovou bídu jsem neviděla. Vrátila jsem se k mojí tetě, v jednom měsíci jí zvýšili nájemné o dva a půl tisíce. Žije se svým druhem, který po mrtvici pobírá důchod. Ze společného příjmu 22 tisíc korun dá 12,5 tisíce na nájem.“ Ani jako vystudovaná sociální pracovnice nemá Saha zajištěné bydlení. „Já jsem teď spala tři dny u Vltavy. Včera pršelo, předevčírem pršelo, ani jsem nemohla jít ven,“ popisuje Saha svou situaci a dodává, „tato bytová situace plodí jenom kriminalitu a alkoholismus. Jak potom můžeme stavět nové rodiny? Jak můžeme budovat stát?“ A co vzkazuje těm, kdo jsou za tuto situaci zodpovědní? „Já bych jim vzkázala, aby se udusili tím, co si nahrabali.“

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Je mi velice líto, ale vzhledem k tomu, že hlavními viníky předražené energie i nedostatkového a drahého bydlení (a bude ještě mnohem hůř) jsou environmentalistické aktivistické organizaci i jednotlivci, je spojování se s těmito organizacemi dost kontraproduktivní.
    Na druhé straně chápu jejich zájem, potřebují zajistit, aby se celé toto hnutí nedostalo k podstatě problému. Asi jako když svého času radostně v řadě zemí tabákoví výrobci organizovali protikuřáckou výchovu na školách, než jim to bylo alespoň někde zatrženo z toho důvodu, že ve třídách, kde tato ,výchova‘ proběhla vzrostl statisticky významně počet kuřáků oproti třídám, kde tato výuka konána nebyla.
    MMCH: Která z našich parlamentních stran má jako jediná v programu podporu mladých rodin a propopulační politiku? Dokážete si to, drazí spolučtenáři SL najít?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..