V prostorách pražského Impact Hub D10 na Smíchově se v sobotu 10. června konala konference Vote@16 pořádaná Českou středoškolskou unií (ČSU). Nechyběla rozmluva o zesměšňování voleb či vývinu šestnáctiletých středoškoláků.
Česká středoškolská unie se pustila do dalšího projektu – boje za snížení aktivního volebního práva z 18 na 16 let. Počátkem této iniciativy lze považovat právě konferenci Vote@16, která se celá točila okolo tohoto tématu.
Na začátku programu předsedkyně Adéla Kundrátová a první místopředseda Antonín Pipa odprezentovali funkci a činnost ČSU. Na to následně navázal člen předsednictva Ondřej Kruťa, který účastníky konference seznámil s historií volebního práva ve světě i u nás a následně korigoval debatu o argumentech pro a proti zavedení voleb od 16 let věku.
Padly názory ze mnoha úhlů pohledu, ať se jednalo o silné ročníky 2008, 2009 a 2010 jako budoucí voliče, stádium vývinu mozku (především) u šestnáctiletých chlapců a mnohé jiné. V publiku mimo jiné seděl i ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.
Zlatým hřebem večera zajisté byla debata s hosty
- Terezou Povolnou (studentka žurnalistky, pořad Šťastné pondělí)
- Pavlem Linzerem (student práv, UNYD 2022/2023)
- Danuší Nerudovou (ekonomka, bývalá rektorka MENDELU a prezidentská kandidátka v roce 2023)
- Petrem Justem (politolog, vedoucí Katedry politologie a anglofonních studií MUP).
„Neúspěch je u nás sprosté slovo.“ Těmito slovy apelovala na středoškoláky Danuše Nerudová, aby se nebáli zkusit něco nového. Otázka provázanosti volebního práva od šestnácti let a možné zvýšené motivace středoškoláků padla hned několikrát.
Na akci přes protichůdné argumenty pro i proti panovala příjemná atmosféra. Konference se zajisté stala jedním z prvních, zásadních kroků k prosazení změny volebního práva. Na jejích základech se iniciativa může dál rozvíjet.