Právě si prohlížíte Reportáž: Konference Vote@16 od ČSU
Hosté konference, zleva: Tereza Povolná, Pavel Linzer, Danuše Nerudová, Petr Just (Foto: ČSU)

V prostorách pražského Impact Hub D10 na Smíchově se v sobotu 10. června konala konference Vote@16 pořádaná Českou středoškolskou unií (ČSU). Nechyběla rozmluva o zesměšňování voleb či vývinu šestnáctiletých středoškoláků.

Česká středoškolská unie se pustila do dalšího projektu – boje za snížení aktivního volebního práva z 18 na 16 let. Počátkem této iniciativy lze považovat právě konferenci Vote@16, která se celá točila okolo tohoto tématu.

Na začátku programu předsedkyně Adéla Kundrátová a první místopředseda Antonín Pipa odprezentovali funkci a činnost ČSU. Na to následně navázal člen předsednictva Ondřej Kruťa, který účastníky konference seznámil s historií volebního práva ve světě i u nás a následně korigoval debatu o argumentech pro a proti zavedení voleb od 16 let věku.

Padly názory ze mnoha úhlů pohledu, ať se jednalo o silné ročníky 2008, 2009 a 2010 jako budoucí voliče, stádium vývinu mozku (především) u šestnáctiletých chlapců a mnohé jiné. V publiku mimo jiné seděl i ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.

Zlatým hřebem večera zajisté byla debata s hosty

  • Terezou Povolnou (studentka žurnalistky, pořad Šťastné pondělí)
  • Pavlem Linzerem (student práv, UNYD 2022/2023)
  • Danuší Nerudovou (ekonomka, bývalá rektorka MENDELU a prezidentská kandidátka v roce 2023)
  • Petrem Justem (politolog, vedoucí Katedry politologie a anglofonních studií MUP).

„Neúspěch je u nás sprosté slovo.“ Těmito slovy apelovala na středoškoláky Danuše Nerudová, aby se nebáli zkusit něco nového. Otázka provázanosti volebního práva od šestnácti let a možné zvýšené motivace středoškoláků padla hned několikrát.

Na akci přes protichůdné argumenty pro i proti panovala příjemná atmosféra. Konference se zajisté stala jedním z prvních, zásadních kroků k prosazení změny volebního práva. Na jejích základech se iniciativa může dál rozvíjet.

Hosté debaty, zleva: Pavel Linzer, Tereza Povolná, Danuše Nerudová, Petr Just (Foto: ČSU)
Předsedkyně ČSU Adéla Kundrátová (Foto: ČSU)

Adéla Krátká

Ve Studentských listech působím od května 2023. Zabývám se hlavně politikou – převážně lidskoprávními a zahraničněpolitickými tématy. Mimo Listy jsem součástí různých středoškolských a mládežnických iniciativ a spolků. V budoucnu bych se chtěla profesně věnovat Korejskému poloostrovu, české ústavnosti, (ne)rovnosti ve společnosti či vzniku totalitních režimů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..