Letní žurnalistická škola Karla Havlíčka Borovského je týdenní kurz především pro středoškoláky a vysokoškoláky, kteří si chtějí vyzkoušet novinářskou práci. Na programu pravidelně bývají i přednášky se známými novináři a jinými osobnostmi. Letos v Havlíčkově Brodě proběhl od 13. do 19. srpna už po devatenácté. Kurzu se zúčastnilo i několik Slovenek a Ukrajinek.
Multimediální skupiny
Při přihlašování si zájemci mohli vybrat, jakým mediálním formátem se na LŽŠ chtějí zabývat a tvořit ve skupinkách. Účastnice a účastníci mají na výběr ze skupin Tisk (klasické psaní článků), Rádio, TV (v obou se dělají reportáže), Foto (fotoreportáže), Nová média (online marketing, tvorba příspěvků na sociální sítě) a PR a Marketing (tvorba kampaní). Všechny vedou lidé s mnohaletou zkušeností z daného oboru. Mnou vybranou televizní skupinu si už po několikáté vzala na starost Anna Martincová, redaktorka ČT pracující pro pořad Newsroom a Libor Blažek, vedoucí havlíčkobrodské regionální stanice HBin.
Perný týden
Po ubytovací a seznamovací neděli, kdy se studentky a studenti i lektorský tým navzájem představili a zahráli si různé hry, čekal všechny nabitý týden. Žáci v pondělí na úvod dostali kolektivní teoretickou průpravu v žurnalistické etice a základních pravidlech zpravodajství. Poté už se každý den dopoledne věnovali práci ve své skupině, kterou na závěr týdne hromadně odprezentovali.
V televizní skupině, složené ze samých dívek, jsme se dozvěděly jak pracovat s kamerou a mikrofonem tak, abychom zvládly natočit různé typy záběrů (detail, celek a podobně), ankety a standupy. Všechna cvičení nám umožnila ve dvojicích nebo jednotlivě natočit reportáže o aktuálním dění v Havlíčkově Brodě – o renovaci staré radnice, o dětském divadle na kulturním festivalu nebo o čtenářském klubu v knihovně. Zažily jsme si na vlastní kůži stres, který ke zpravodajství nemyslitelně patří. Chodit přetáčet, ať už kvůli technickým nedokonalostem či přeřekům, jsme musely často. Některé účastnice LŽŠ tato zkušenost od kariéry ve zpravodajství odradila.
Přesah škole dodaly tři středeční workshopy. Mentorka skupiny Tisk Pavla Petrů účastníkům předala tipy a triky o efektivním využití ChatGPT, reportéři Vít Kubant a Anna Kottová učili hledat zdroje pro investigativu a taky jsme si zkusili improvizaci.
Hvězdné besedy
Nedílnou součástí Letní žurnalistické školy jsou besedy a debaty s různými hosty o aktuálních tématech týkajících se médií a českého a evropského politického dění. Každý den na účastníky a účastnice čekaly dvě, odpolední a večerní, na které se mohla zdarma přijít podívat široká veřejnost. Sál klubu Oko nejvíc naplnily besedy s influencerem Kovym o rozdílech mezi influencerstvím a klasickým zpravodajstvím, debata o budoucnosti Ruska s ruským novinářem Sergejem Medvěděvem a Bělorusem Jaroslavem Šimovem a páteční beseda s novináři Janem Pokorným, Terezií Tománkovou a Martinem Řezníčkem o politických debatách. Úspěch slavili i novináři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší z podcastu Vlevo Dole, moderátorka Barbora Kroužková a známý podcaster Čestmír Strakatý a novinář Filip Rožánek, který do Brodu přijel s prezentací o budoucnosti AI nejen v médiích.
Po každém besedě dostali zájemci šanci vyzkoušet si jaké to je dělat rozhovor se známou osobností. Všechny podcasty budou v průběhu roku nahrány na sociální sítě LŽŠ.
Stálice i nové zkušenosti
Někteří aspirující novináři a novinářky se do Brodu každoročně vrací. „První roky to bylo nabývání nových zkušeností a znalostí, to je to vlastně svým způsobem teď taky protože se vždycky dozvím něco nového. Upřímně jsem ale přišla spíš na to, že se sem vracím spíš kvůli […] úžasné komunitě lidí, kvůli které si ten týden vždycky neuvěřitelně užiju, strašně rychle uteče a hrozně moc by mi to chybělo kdybych se sem už nevracela,“ zmiňuje vysokoškolačka Klára Zámková, která se akce účastnila už pětkrát.
Další studentka Rozálie Niké Mošovská byla letos na akci poprvé. „Už mám delší dobu zájem o veřejné dění a o politiku. Taky dlouhodobě uvažuju o budoucí kariéře v médiích. […] Skvělé bylo, že se nám naše lektorka mohla věnovat každému jednotlivě. Nejvíc mě posunulo to že, mi řekla v čem mám jaké mezery a v čem se mám zlepšit. Velkým přínosem byly také večerní přednášky od lidí z oboru a taky jsem zde potkala spoustu lidí, které zajímá to stejné, co mě, což se mi často nepoštěstí,“ vysvětlila.
Dvacet let Letní žurnalistické školy
Kurz v příštím roce oslaví 20 let své existence. Organizační tým opouští zakladatel projektu, středoškolský učitel Milan Pilař. Uvádí, že se na oslavy těší. „Nechám se překvapit, protože to nechám zcela v rukou svých kolegů a pokud budou chtít s něčím pomoct, tak velmi rád pomůžu,“ říká.
Organizační tým zatím nechce výroční plány odtajnit. „Máme spoustu rozjedených jmen, máme spoustu nápadů, ale to se všechno vyvíjí v průběhu roku, takže zhruba po novém roce začneme jména postupně odtajňovat a zvát postupně nové účastníky a případně i veřejnost na besedy“, dodává ekonomka projektu Monika Brothánková.