Právě si prohlížíte Reportáž: Moje tělo, moje volba
Foto: Anna Dostálová

Na obou březích Vltavy se v sobotu sešly dvě demonstrace s opačnými cíli. Důvodem bylo kontroverzní téma práva na interrupci. Na odpor proti pochodu se spojily dvě akce Moje tělo, moje volba a Praha je feministická. Smyslem akcí, mimo vyjádření nesouhlasu s Hnutím pro život, bylo i upozornění na nedostupnost potratů. Kritika směřuje hlavně na jejich vysokou cenu (dneska jde asi o 5 tisíc korun), což si mnohé ženy nemohou dovolit, a na zákon, který cizinkám a cizincům neumožňuje podstoupit potrat v Česku.

Před Rudolfinem se shromáždili aktivisté, kteří připomínali důležitost volby, ženských práv i genderově podmíněných společenských nerovností. Akci Moje tělo, moje volba organizovaly společně kolektivy Ciocia Czechia, Budoucnost, Sdruženy, A.S.A.P., safe space kolektiv a Synth Library Prague. Je nutné zdůraznit dvě z nich, jejichž hlavní náplní jsou právě reprodukční práva.

Ciocia je polsko-český spolek, který pomáhá lidem z Polska k legálním potratům. A.S.A.P. neboli Abortion Support Alliance Prague je nově vzniklá organizace, která zahájila svoji činnost debatou o stavu reprodukčních práv v Česku při letošním Mezinárodním dni žen.

Před Rudolfinem vystoupili zástupkyně a zástupci různých spolků se svými projevy, hudebníci a jiní performeři. Demonstranti si navíc mohli vyrobit DIY feministický merch, navštívit fotokoutek či se najíst u stánku Kuchařek bez domova, které zaměstnávají bezdomovkyně, a Střechy, což je družstevní bistro zaměstnávající v složité situaci, například po výkonu trestu.

Další částí byla blokáda Pochodu pro život, který organizovaly Anarchistická federace, Plusko+ a Kolektiv 115. Nejdřív blokovali průvod proti pokračování a pak se snažili zablokovat pódium v cíli pochodu. Organizátoři dopředu vyzývali k nenásilnému protestu, což se i stalo. Po zveřejnění videí ale otázky vzbudil zásah policistů proti pro-choice aktivistům, které fyzicky odtrhávali od pódia.

Na sítích také rezonoval dokument z magistrátu – šlo o přidělení Záštity města nad Národním pochodem pro život podepsaný předsedou pro kulturu, památkovou péči, výstavnictví a podporu cestovního ruchu ZHMP Janem Wolfem za KDU-ČSL.

Erika Kubálková

Zabývám se v textech hlavně feminismem, různými emancipačními hnutí, aktivismem a případně kulturou. Studuju gymnázium, od příštího roku tělový design na FAVU. Věnuju se umění, poezii, aktivismu a budování láskyplných vztahů s kámošstvem.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    1. Asi nemá cenu se spojovat s fačistoidními a totalitními ideologiemi, jako je feminismus (to spoustu lidí odradí).
    2. Z širšího hlediska patrně není vhodné blokovat pochody protivníků. Mimo jiné proto, že budete zbytečně označeni za agresory a schová se za to (propagačně) agresivita pro life organizací, která je značná. Přinejmenším to bude komplikovat její propagační využití.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..