Právě si prohlížíte Reportáž: Zahájení Smetanovy Litomyšle v Klášterních zahradách

Pokud navštívíte Litomyšl v jakýkoliv jiný termín, než je Smetanova Litomyšl, pravděpodobně si užijete výjimečné, kulturně naladěné a nádherné město. Zcela jistě nebudete odjíždět zklamáni. Ale vždy v červnové dny se na téměř 20 dní přemění toto východočeské město na srdce klasické hudby v Čechách. Čtvrteční odpoledne bylo pro Litomyšl velmi výjimečné. Začala 65. Smetanova Litomyšl a do hotelu Aplaus přijela významná návštěva.

Klidné náměstí

Každého, kdo je v Litomyšli poprvé, musí uchvátit náměstí, které nese název po slavném rodáku Bedřichu Smetanovi. V podvečer před zahajovacím koncertem je však nezvykle klidné a liduprázdné. Kromě veselého hloučku přátel, který se usadil pod pomníkem Bedřicha Smetany. Potkáváme jen pár elegalantně oblečených párů, kteří pravděpodobně míří na vrchol zahajovacího dne.

V podloubí, které se nachází podél celého náměstí jsou otevřeny pouze dvě kavárny. A ticho, které jinak je po celém náměstí, ruší pouze číšník volající „hned tam budu“ a rádio, které zrovna hraje zákazníkům jedné z kaváren hit skupiny ABBA.

Na náměstí je poznat, že se ve městě něco děje. Jak na severní, tak na jižní části visí programy festivalu a najít místo na parkování je téměř nemožné. Auta stojí úplně všude. Ale kam se všichni lidé poděli?

Výjimečná návštěva

Před hotelem Aplaus, který stojí na Šantově náměstí a je coby kamenem dohodil od Klášterních zahrad, čekají desítky lidí. Policie se snaží udržet volný průjezd do podloubí hotelu, kde se má každou chvíli ubytovat prezident Petr Pavel. Na relativně malé náměstí neustále přibývají další lidé.

Často můžeme vidět celé rodiny, které si přejí aspoň zdálky zahlédnout hlavu státu. „Měj připravený telefon,“ říká paní, vedle mě, své dceři. A podobného hesla se drží téměř celé náměstí, které už netrpělivě vyhlíží příjezd aut.

Čím déle čas utíká, tím urputněji se policie snaží udržet volný průjezd. Když tu najednou přijedou dvě policejní motorky a za nimi už auto, na které všichni čekali. „Jak to , že nemá majáček?“ diví se pán kousek o de mě. Mezitím auta zajedou k už připravenému vchodu do hotelu a obdivovatelé prezidentského páru spěchají za ním, aby aspoň z dálky zahlédli Petra Pavla nebo jeho manželku. Asi patnáctiletá dívka říká nadšeně své matce: „Myslím, že jsem ho zahlédla v okně“.

Většina lidí bohužel takové štěstí nemá. A přestože se do relativně malého podloubí vměstnal stejný počet lidí, jako byl po celém náměstí, prezident nevyšel. Velmi zklamaní lidé se postupně trousí pryč a v hloučcích si často stěžují na tutéž a samou věc: „Mohl nám aspoň zamávat, když se s námi nepřišel vyfotit.“

Klášterní zahrady

Do Klášterních zahrad, které pravidelně hostí doprovodný program, je vstup zdarma. Tudíž sem pravidelně chodí a za zvuků hudby i odpočívá velká část lidí z Litomyšle i návštěvníků města. Kromě milovníků umění se zde nebudou nudit ani degustátoři jídla a pití.

Návštěvník, který zavítal do zahrad po 18. hodině. Mohl být trochu zaskočen. V tuto dobu, totiž hraje Cello Republik, které má ve svém repertoáru takové hity jako Bohemian Rhapsody nebo Nothing else matter. Tímto originálním pojetím se tato čtveřice violloncelistů proslavila nejen u nás, ale i ve světě.

A není se čemu divit. Pro celé zahrady to je příjemně strávený čas. „Zatím si to užíváme moc,“ sděluje mi postarší pár, který se za pár minut bude muset přesunout na vrchol celého dne v multifunkční hokejové hale. Spousta lidí naopak vyhledává jen program v Klášterních zahradách, ale všichni se shodují, že zde nejsou poprvé ani naposled: „Jezdíme sem pravidelně už sedm let a nikdy jsme nevynechali.“ Jak jde čas neúprosně dopředu, lidé si začínají brát velké modré pytle a zabírají si místa pro živý přenos koncertu České filharmonie, který má začít chvíli po ukončení koncertu Cello republik.

Česká filharmonie pod taktovkou Tomáše Netopila

Kolem deváté se po Klášterních zahradách rozezní fanfára prezidenta republiky a Česká hymna, při které se celé zahrady postaví. Tento rok byl pro pořadatele výjimečný. Z důvodu rekonstrukce zámku musel být koncert přesunut na zimní stadion, který se stal centrem festivalu.

Koncert si užívá každý, jak chce. Jedni sedí se sklenkou vína v ruce, jiní si zase pročítají noviny za zvuků filharmonie. Ale jedno mají společné. Jsou uzavřeni ve vlastním vesmíru hudby, který je vyplněn skvělým klavírem v podání Kirilla Gersteina.

Vojtěch Štantejský

Jsem studentem Gymnázia v Ústí nad Orlicí. Zajímám se o kulturu, politiku a historii. Ve volném čase rád čtu a poslouchám hudbu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..