• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:3 minuty čtení

Podle zjištění týdeníku Respekt se hradní kancléř Vratislav Mynář již několik let snaží ovlivňovat klíčové soudy. Informace vyšla najevo v souvislosti s jeho první schůzkou s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem v květnu roku 2015. Předmětem hovoru byl údajně kontroverzní služební zákon, o němž měl Šimíček spolurozhodovat.

Cílem služebního zákona mělo být snížení politického vlivu na státní správu a zlepšení jejího fungování. Prezident Zeman se proti němu dlouhodobě vymezoval a označovalo ho mj. za „zku*vený“. Když jej v roce 2014 po několika letech projednávání přijala vláda Bohuslava Sobotky, Zeman návrh vetoval, a Sněmovna tak musela sehnat potřebných 120 poslanců, kteří prezidenta přehlasovali. Hrad se proti zákonu opět postavil a podal žádost o jeho zrušení na Ústavní soud, kde však nakonec neuspěl. Právě zhruba měsíc a půl před konečným rozhodnutím soudu se ale měl Mynář sejít s Šimíčkem, aby mu naznačil, jaký výsledek by si prezident přál.

Další setkání s týmž ústavním soudcem mělo proběhnout na podzim roku 2017, kdy se jednalo o kauzu Lesní správy Lány. V tomto případě měl dokonce Vratislav Mynář přímou spojitost s obviněným šéfem Lesní správy Lány Milošem Balákem, jehož bez výběrového řízení na tento post dosadil právě prezidentův kancléř. Šimíček obě schůzky potvrdil s tím, že na jeho rozhodování neměly žádný vliv.

Mynář kontaktoval v jiných kauzách také soudce Nejvyššího správního soudu a Městského soudu. Proti nestandardnímu jednání ze strany hradního kancléře se ohradila bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová i Mynářovi předchůdci. Ke kritice se přidali také předsedové TOP 09 a Pirátů. Naproti tomu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil schůzky za „zcela legitimní součást práce vedoucího Kanceláře prezidenta republiky“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..