Univerzita Pardubice v příštím akademickém roce otevře nové studijní obory. Dopravní fakulta Jana Pernera nabídne profesní obor Technika, technologie a řízení letecké dopravy, Ekonomicko-správní fakulta zase novou specializaci Ekonomika regionálního sportu. Několik nových programů a oborů otevírají i další fakulty.
Studenti nového dopravního oboru získají teoretické znalosti v disciplínách letadlové techniky. Obor přijme 24 nových studentů, kteří si budou moct zvolit mezi zaměřením profesionální pilot, nebo technik letadel. Součástí studia je povinná odborná praxe a účast odborníků z firem ve výuce. „Nový profesní program zaměřený na letectví otvíráme jako jediní minimálně v rámci ČR,” uvedl děkan dopravní fakulty pardubické univerzity Libor Švadlenka. Studijní zaměření na technologii letecké dopravy navazuje na osvědčení od Úřadu pro civilní letectví, které pardubická dopravní fakulta dříve získala.
Specializace Ekonomika regionálního sportu na ekonomicko-správní fakultě univerzity nabízí možnost získat znalosti z managementu sportovních organizací a jejich hospodaření, financování sportu, správy sportovních areálů nebo organizace sportovních soutěží. Specializace je součástí bakalářského studijního programu Hospodářská politika a veřejná správa. „Tato specializace je velmi prakticky zaměřená a věříme, že i proto bude pro studenty zajímavou volbou. Absolventům nabízí do budoucna velké možnosti,“ uvedl Jan Stejskal, děkan ekonomicko-správní fakulty pardubické univerzity.
Přihlášku na Dopravní fakultu Jana Pernera lze posílat do 30. června, Ekonomicko-správní fakulta uzavírá přihlášky 31. března. Podat přihlášku je možné i elektronicky.
Pardubická univerzita letos nabízí i další nové obory jako Komunikační technika, Porodní asistence, Historie (se zaměřením například na archeologii, péči o kulturní dědictví nebo gender history) nebo studijní programy v anglickém jazyce na chemicko-technologické fakultě. Bližší informace se nacházejí na webových stránkách školy.
Univerzita Pardubice je jediná vysoká škola v Pardubickém kraji. Vznikla v roce 1950 jako Vysoká škola chemická, současný název nese od roku 1994. Dnes se skládá ze sedmi fakult (Dopravní fakulta Jana Pernera, Fakulta ekonomicko-správní, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Fakulta chemicko-technologická, Fakulta filozofická, Fakulta restaurování a Fakulta zdravotnických studií), na nichž studuje zhruba 7 000 studentů.